İmam İle Müezzin Arasında Farklar

Müezzin

 Müezzin, camilerde ezan okuyan, sala getiren, namazlarda selam ve tesbih dualarını okuyan kişidir. Müezzinlik makamı, İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah zamanından beri vardır. İlk müezzin Bilal-i Habeşi'dir. Cemaatten herkes müezzin olabilir. Müezzin olacak kişinin Kuran-ı Kerim okuyabilmesi ve güzel sesli olması genel olarak kabul edilir.

Müezzinler, Türk camilerinde, Türk Devleti tarafından devlet memuru kadrosu ile atansalar da, namaza başlamadan önce cemaatten bir kişi müezzin olabilir. Genelde küçük camilerde böyledir. Müezzin imamın olmadığı zaman imamete geçer.

Müezzin, ezan okurken kıbleye döner. İbadet sırasında, müezzin bazı camilerde bulunan, adına müezzin mahfili denilen özel bir platform üzerinde bulunur. Müezzin, namaz aralarındaki duaları buradan sesli bir şekilde okur. Güzel sesin önemli olduğu müezzinlik, zamanla sanatlaşmıştır. Ezanın makam ile okunması, müezzinlerin güzel sesli olmaları gerektiği düşünülmesi, müezzinliği sanat haline getirmiştir.

İmam 

İmam veya Müftü , İslam dinine ait bir terimdir. Genel anlamda önder, lider, devlet başkanı anlamlarına gelir. İslami bir terim olarak ise cemaate namaz kıldıran ve diğer dini görevleri yerine getiren kişileri ifade eder. İmamlık görevini yerine getirmeye ise 'imamet' denmektedir.

Arapça E-M-M kökünden gelen ve 'öne geçmek', 'yönetmek' anlamına gelen imam terimi zamanla mescitlerde cemaate namaz kıldıran kişilere veya bir topluluğa liderlik eden kişileri ifade etmek için kullanılmıştır.

İmamlık ilk olarak İslam'ın ortaya çıkışıyla birlikte Muhammed tarafından uygulanmaya başlanmıştır.[1]İslam Akabe Biatından sonra Medine'de yayyılmaya başlayınca peygamber tarafından gönderilen sahabeler buradaki müslümanlara namaz kıldırmışlardır. Muhammed hayatı boyunca namazları kendisi kıldırmış, dört halife de bir zorunluluk olmadıkça buna uymuşlardır.

Herhangi bir mescide imam atanması ise Emevi zamanında ortaya çıkmıştır.[2] Emevi halifeleri şehirlere gönderdiği valilere halka namaz kıldırması için mescidlere imam atama yetkisini de vermiştir. Abbâsîler zamanında ise imamlık bir devlet memurluğu haline getirildi. İmamların ataması ve azledilmesini devlet başkanı bizzat yapıyordu.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Osman ergün 1 ay önce

İlhan malkoç,,,,,imamlar olmasında mihrapları cemaatlere tarikatleremi verelim.üstünevazife olmayan işe karışma,senide bir imam yıkayıp cenazeni kaldıracak,saygılı ol.

Misafir Avatar
Adalet 3 ay önce

İki cihan peygamberi Efendimiz A.S.den sadece Muhammet diyerek oyun arkadaşı gibi hitap eden,Şahsınızı esefle kınıyorum, Rabbim ıslah etsin edep ayrı bir meziyettir, umarım biraz öğrenirsiniz....

Misafir Avatar
Adalet 3 ay önce

İki cihan peygamberi Efendimiz A.S.den sadece Muhammet diyerek oyun arkadaşı gibi hitap eden,Şahsınızı esefle kınıyorum, Rabbim ıslah etsin edep ayrı bir meziyettir, umarım biraz öğrenirsiniz....

Misafir Avatar
İLHAN MALKOÇ 3 ay önce

İMAM VE MÜEZZNLER OLMASIN DAHA ÇOK CEMAAT OLUR.

Misafir Avatar
imam 2 yıl önce

imamların mesai saatleri derhal düzeltilmelidir. sabah namazı ve yatsı namazları mesai sayılmalıdır. öğretmenler gibi ekders verilmelidir. günde sadece 2-3 saat çalışan öğretmen ile 24 saat çalışan imamları aynı kefeye koymak yanlıştır. imamların hakkı varilmelidir.

Misafir Avatar
Doğrucu davut 2 yıl önce @imam

çok doğru bencede. hatta imamlara cuma namazları için ek gösterge verilsin. 2 bayram namazı kıldırana 2 yıl erken emeklilik verilmeli. cenaze namazları için ise ek ödeme almalılar. hakları çok yeniyor adamalrın. emlak dükkanına gitmek adamları yoruyordur camilerin hemen yanına imamlar çalışsın diye emlak ofisleri yapılmalıdır.

Beğenmedim (3)