İbadet'in İyiliği DUA

 Âlimlerin çoğunluğunun görüşüne göre duâ etmek müstehâbdır. Allah (c.c.) öyle buyurmuştur: “Rabbiniz buyurdu ki, bana duâ edip isteyin, kabul edip size vereyim.” (Mü’min S. 60) Yine Allah (c.c.): “Yalvararak ve gizlice Rabbinize duâ edin” (Araf S. 55) buyurmuştur. Bu konuda ayetler çoktur ve meşhurdur.

Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde ise şöyle buyurmuşlardır: “Kul, dua ile şu üç şeyden muhakkak birisini elde eder: 1. Ya kendisi için affedilen günâh, 2. Kendisine dünyada iken verilen bir hayır, 3. Kendisi için azık olarak ayrılmış ve âhirette alacağı bir hayır.”

Allahu Teâlâ’nın kazâ ve kader-i ilâhîsinin mecrasından zerre kadar sapmadığı ve dönmediği bilinmektedir. O halde duanın faydası nedir?” diye sorulacak olursa şunu bilmek gerekir: dua ile belânın kalkması da kader-i ilâhîdendir. Bu bakımdan dua, belânın kalkmasının sebebidir. Rahmetin de celbedicisidir. Nitekim kalkanın, gelen okların geri çevrilmesinin sebebi; suyun ise, yerden biten otların bitmesinin sebebi olduğu gibi…

Dua etmek kader inancına aykırı değildir. Madem ki, hayrı takdir eden Allah (c.c.), onu bir sebeple takdir etmiştir. Elbette takdir ettiği şerrin defi için de bir sebep takdir etmiştir. Bu bakımdan basiret gözü açık bir kimsenin nezdinde bu emirler arasında herhangi bir tenâkuz (çelişki) yoktur.

Bütün bu hakikatlerden sonra bilinmeli ki, zikirde olduğu gibi dua da kalbin Allah (c.c.) ile hazır bulunmasını ister. Kalbin bu şekilde huzura kavuşması ise ibadetlerin en yüce kısmıdır. İşte bunun için Hz. Peygamber (s.a.v.) ‘Dua ibâdetin iliğidir. (özüdür)’ (İbni Mace, Tirmizi, Ahmet Bin Hanbel) buyurmuştur.

(İmâm Gazali: İhya-u Ulumud-Din C.1 Zikir ve Dualar Bölümü. İmâm Nevevi: Dualar ve Zikirler Dua Bölümü)
30 Şevval 1437, Mevlâna Takvimi

Anahtar Kelimeler:
İbadetDua
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
dua 2 yıl önce

dua ediyorum ama bir türlü olmuyor. Allah mı kabul etmiyor yoksa.