Günahta Israr, Günahı Büyütür; İstiğfar İse Eritir
“Günahın, günahkâr yanında büyük oluşu, günahkârın, onu büyük görüp ondan korkmasıdır. Böyle olunca da o günah, Allâh (c.c.) katında en küçük günâh olur. Ama günahkârın gözünde küçük duran bir günah, Allâh (c.c.) katında günahların en büyüğüdür. Hâsılı, o günahkâr kimse, bu günâhı küçük saydığı için, işlemeğe devâm eder. Bu mevzûuda Ashâb-ı Kirâm (r.a.e.)’den bazıları şöyle der:

“Isrârla yapılan günah, küçük kalmaz; istiğfârla da büyük günâh kalmaz.”

Bu mevzûuda Avâm bin Haşveb (k.s.) şöyle demiştir:

“Günâhtan sonra yapılan dört şey vardır ki kötülük bakımından günahdan daha çirkindir.

Bunlar da şunlardır: 1. Günâhı küçümsemek, 2. Yaptığı günâhla övünmek, 3. Yaptığı günaha sevinip bunu herkese anlatmak, 4. Günâhta ısrar etmek.”

Bazı büyük zâtlar şöyle demişlerdir:

“Günahlardan sakın; günahlardan herbiri, bir kötülüktür. Onun kötülüğü, bir mancınığa konulup itâat duvarına atılır ve o da duvarı yıkar. Yıkılan duvardan nefsânî rüzgâr girer ki bu da, maarifet kandilini söndürür.”

Bazı hakîm zâtlara şöyle soruldu ki:

“- Nedir bu hâlimiz? İlmi dinliyoruz da ondan niçin fâidelenemiyoruz?” cevâben denildi ki:

“- Şu beş kötü hâlden dolayı böyle oluyorsunuz:

Allâh (c.c.)’nun, size ihsân eylediği ni’metlere şükretmiyorsunuz, 2. Günâh işlediğinizde istiğfâr etmiyorsunuz, 3. Bildiğiniz ilminizle amel etmiyorsunuz, 4. İyilerle arkadaşlık ediyorsunuz; ama onlara tâbi olmuyorsunuz, 5. Ölülerinizi gömüyorsunuz da onlardan ibret almıyorsunuz.”


(Fakîh Ebû'l-Leys Semerkandî, Tenbîhü'l-Gâfilîn, s. 421 - 423)
25 Zilhicce 1437, Mevlâna Takvimi 

mevlanatakvimi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.