Kamuajans.com - Biz Vekil İmamların mağduriyeti 4C sigortalı olmamıza rağmen 657 tabi kadro karşılığı ama maaş 4C üzernden verilmeyip asgari ücret düzeyinin biraz üstünde Fahri kardeşlerimiz 30 bin kişi. Bunlar 10 gün sigorta yatırılıyor, vekiller gibi değil. Onlar her yıl 8 ay çalışıp ertesi yıl komisyonu sınav KPSS ve Diyanet'te açılmış 600 bin kişi arasında 60 puan kazanan sadece vekil imam olabiliyor. Bu zulüm haksızlık. Son kez telafi edilmesini 4C'de bizi mağdur ettiler. Geçtiğimiz yıllarda gece yarısı mecliste vekil imamlara kadro çıktı o zamanki FETÖ'cüler elimizden alarak son kez kendi adamlarını kadroya aldılar. Son 4C 657 tabi sigortalı kimse kalmayacak dendiği halde Cumhurbaşkanımızı yanılttılar. Sadece özelleştirmedeki 4C 5-10 bin kişiyi kapsadı. Alanı daraltıp iktidar içindeki bu müjdeyi gönül vermiş bu davadan insanlarını hüsrana uğrattılar. Bundan Sayın Cumhurbaşkanımızın haberi talimatı var fakat yetkililer bunu kulak ardı ediyor. 

Değerli Fahri Kur'an Öğreticisi kardeşlerimiz.Daha önce sizlerle ilgili haberler yaptığımız için ve bunuda Facebook gruplarımızda paylaştığımız için yoğun olarak tarafınızdan bilgi isteği oluyor. Bu gönderiyi ve haberi başa tutturarak olabilecek yeni gelişmeleri anında burada duyuracağız inşallah.Şimdi geçmişte ne olmuştuda ümitlenmiştik sizin adınıza ve güzel haberler vermiştik.Haberleri bu konu başlığı altında toplayalım ve Fahrilerle ilgili ilk haberleri alacağınız kaynak burası olsun.Hem Facebook gruplarımızda hemde yeni kurduğumuz bu sitemizde sizin sorunlarınızla ilgili onlarca haber paylaştık.Eski takipçilerimiz bu haberlerimizi okudular.Yeni takipçilerimiz göremiyorlar çünkü sitemizin teması daha fazla kullanıcı dostu olması açısından yenilendi hosting bize özel kılındı.Bu arada bizde teknolojinin acizliğine uğrayarak 2 aydır yayında olan sitemizin 1000 den fazla haberini maalesef yeni sunucularımıza taşıyamadık.Geçmiş Fahri haberlerimizi sizin için uğraşarak buraya koymayı vede bundan sonra elde edeceğimiz haberleri buraya koymayı kendimize borç edindik.Şahsi fikrimize göre Fahriler hakkında sadece iyileştirme yapılacağı öngörülmekte.5 senelik Fahrilere kadro gelirse sizlerle beraber bizde şaşıracağız.

16 kasım 2017 tarihinde Fahrilerin sorunları mecliste uzun tartışmalara neden oldu.En azından iyileştirme yapılması baskısı ile karşılaştı hükümet.

21 aralık 2017 tarihinde Fahrilere kadro verileceği kulislerde konuşulmaya başladı ve bu haber ajanslara düştü.

3 şubat 2018 tarihinde Fahrilere yeni hakların geleceği en etkin ağızlardan dile getirildi.

4 şubat 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fahrilere beklenen müjde geldi.En azından ilk aşamada iyileştirme öngörüldü.

7 şubat 2018 tarihinde Fahri öğreticiler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile grup toplantısında görüştüler.Erdoğan müjdesini yeniledi.Hatta Diyanet İşleri Başkanına emir verdi.'''Fahrilerin durumlarının böyle olduğunu bilmiyordum,derhal düzeltin''' dedi.

11 şubat 2018 tarihinde Fahri öğreticiler Cumhrbaşkanı Erdoğana bir kez daha neler yapılması gerektiği hakkında hatırlatma sundular...

Şimdi;

Eminizki sayın Erdoğan'ın bu sözleri ve düzeltin isteği Diyanette karşılık bulacaktır.Ama maalesef Türkiye'de bürokrasi çok geç işliyor.Bu iş uzadıkça ve haklar verilmedikçe eminizki sayın Erdoğan rahatsızlık duyuyor.Önemli olan unutturmamak.

GEÇEN GÜNLERDE BU GELİŞMELER AKABİNDE BİZDE ANTENLERİMİZİ HEM DİYANETE HEM İÇ İŞLERİ BAKANLIĞINA VE HEMDE CUMHURBAŞKANI ERDOĞANA ÇEVİRDİK VE HABER BEKLEDİK SİZLER GİBİ..

Aslında henüz gerçekleşen bir durum yok.Ama güzel haberlerimiz var.Daha öncede belirttiğimiz üzere kurumun bizatihi içinde görev alan kardeşlerimiz var.Diyanet işleri başkanı Erbaş ve bakan Zeybekçi dün Stk temsilcileri ile bir araya gelmişlerdi.Kulislerde Erdoğan'ın talimatını bakan Zeybekçi dile getirecekmi diye konuşulurken Erbaş'ın bizzat talimat aldığı haberlerini aldık.Peki neydi bu talimatın içeriği ve önem derecesi.Bildiğiniz üzere yakın bir zamanda erken seçim kararı alındı.Şu an kurumda 15bin fahri Kur'an kursu öğreticisi fiilen görev almakta.Fiilen görev yapmayan fahri öğreticilerin sayısı ise 8500 civarında.Kadrolu ise 22bin Kur'an kursu öğreticisi bulunmakta.Bir kadrolu öğreticinin maliyeti beş fahrinin maliyeti kadar.Erbaşta bu hesaplama ile görev yaptığı sürece kadro verilmesi olayını bırakın iyileştirmelere bile sıcak bakmadığını bizzat her yönüyle belli ediyor.Aslında bu güzel habermi kötü habermi bilmiyoruz Erbaş seçimlere hafta kalana kadar iyileştirme yapmazsa ki aynı iyileştirmeler vekilleride içeriyor olacak seçimleri görev başında iken göremeyebilir.Bir nevi yakın çevresinin suyu ısındı yorumunda bulunmaları da Erdoğan'ın talimatlarını görmezden gelmesi.Seçim arefesinde artık iyileştirme olacağı büyük ihtimal olarak olarak görülmekte ve iyileştirmenin kadro vermek kadar olmasada mevcut durumun tüm mağduriyetlerini gidermesi bekleniyor.Yine ilk haberi alır almaz paylaşıyor olacağız.Bu bir analiz haberdi.Umarım çok yakın bir zamanda kararnamesinide yayınlama imkanı buluruz... 

MECLİS GENEL KURULUNDAKİ DEĞİŞİKLİK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan Kanun Teklifinin 7 nci maddesiyle 633 sayılı Kanuna eklenmesi öngörülen geçici 18 inci maddesinin birinci fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz.

Mahir Ünal (Kahramanmaraş) ve Arkadaşları

"30/6/2013 tarihi itibarıyla Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'an kurslarında vekil Kur'an kursu öğreticisi olarak görev yapmakta olanlar ile 4/5/2005 ile 30/6/2013 tarihleri arasında en az üç ay süreyle Başkanlığa bağlı Kur'an kurslarında vekil Kur'an kursu öğreticisi olarak görev yapmış olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde müracaat etmeleri hâlinde, yeterlilik belgesine sahip olmaları koşuluyla Başkanlık tarafından Kur'an kursu öğreticisi kadrosuna atanırlar. Bu madde uyarınca memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz."

DEĞİŞİKLİĞİN ANLAMI

Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen metinde, vekil Kuran Kursu Öğreticisinin yanı sıra vekil imam hatip ve vekil müezzin kayyım olarak çalışanlara da kadro verilmesi öngörülüyordu.Genel Kurulda verilen ve kabul edilen önergeye göre sadece vekil Kuran Kursu öğreticilerine kadro verilmesi kararlaştırılmıştır. Vekil imam hatip ve vekil müezzin kayyım olarak çalışanlar, kapsamdan çıkarılmıştır.

“Bizler, kadrolu 657 tabi 4 C sigortalı fakat maaşimiz  3/2 üzerinden 4 C maaşı değil askeri ücret uzerinde açıktan vekil imam ve vekil müezzin koydum olarak  cami  mihrap  kursu sevdalisi azmi ile görev yapan vekil imamlar, müezzin kayyımlar  Şu an güncel olan KPSS-DHBT 60 alma şartıyla  sözlü mulakatlarla  ile görevlere gelen seçkin kiraat sahip gorrvliler puanlarımızın süreleri geçmeden ve verilmeyen haklarımız için lütfen harekete geçin. Bizler, isteyerek bu mesleği seçtik ve Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görevlendirme beklemekteyiz” dedi.

“2013 yılının yaz aylarında Meclis’te kabul edilme aşamasına gelen kadro taleplerinin torba yasadan son anda çıkarılıp, kadroya geçme hayalleri suya düşen Vekil İmam Hatip, Müezzin ler için kadro talepleri konusunda 6 YIL DİR HERGÜN SESLERINI DUYURMAYA GAYRET İÇİNDE CIRPINAN 6 YİLDİR EN AZ KİMLER GÖREVİ BİTTİ İŞSİZ KALDI YENİ ARAYIŞLAR İL İLÇE KISA UZUN SÜRE DEMEDEN ARAYIŞ İÇİNDE HİZMET ETMİŞ 6 AYLIK BİR YILLIK İKİ YILLIK VERİLEN HER GÖREVE HAYIR DEMEDEN AİLE ES COLUK COCUKLARINDAN AYRILARAK ONLARA İS GARANTİ OLMADIĞI İÇİN BOYNU BÜKÜK HALDE AILELERINE MAHSUN  ŞEKİLDE BOYNU BÜKÜK HALDE HAYATA TÜTÜN MAYA ÇALIŞAN BU KİŞİLERE SENDİKA SİYASET SEÇİM ÖNCESİ AKP VE MHP SÖZÜ VARDIR  Diyanet-Sen olarak son KPDK DA ŞARTLARINDA OLAN BU HAKKIMIZSON kez bu isteğimizi yineliyoruz” 

TBMM gündemine alınması için bir girişimde olacaklarını söylediler.VEKIL İMAMLAR AKP GENEL MERKEZ VE MHP GENEL MERKEZ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE TOPLANMA KARARI ALMISLARDIR ÖNÜMÜZDEKİ ÇARŞAMBA GÜNÜ BÜTÜN İLLERDEKİ VEKİL İMAM TEMSİLCİLERİ İLE İLÇELERDEN GELEN SON DEFA SESLERİNİ 24 HAZİRAN ÖNCESİ BU HAKSIZLIĞA GİDERİLMESİNİ

2013 gece yarısı Meclis'te 4B yasası ellerinden alınmış o kazanılmış haklarını geri iade edilmesini isteyen 5 bin mağdur din görevlilerini son kez Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Sesimizi duymasını istiyoruz. Görevde kimisi çaresiz, boşta görev umudu peşinde.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
6 yıl görev yapan fahri kuran kursu ogreticisinin sigortası 300 gün bu nasil bir haksizliktir yaa. Geçen yıl eylülde göreve başladım ocak ayında hastaneye gittim ve sigortalı gorunmuyordum hala. 4 ay geçmişti ve hala sigoryam yatmamış. Yetkililerin bir an 7 ay önce

Kadro gelsin

Misafir Avatar
Meryem tosun 7 ay önce

2006 Dan 2014'e kadar aldığım kpss puanları 84-82-79-78-78
Aldığım alan sınavı puanların 70-68-75-75-83
Geçici görev yapmak için yapılan mülakatlardan aldığım puanlar 70-70-75-97-82
2011 de fahrilikte kadroya geçenler torpil ile fahrilikte alanlardı
Liyakat yokken kadro aldılar. Bizde bu puanlarla bekledik
6 yıl fahrilik yaptım aldığım puanlarla
Şimdi fahrilere kadro denince haksızlık olur diyenlere soruyorum
SİZ NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUNUZ

Misafir Avatar
Stsrasbourg dan selam 8 ay önce

Fahri hocalık yaparak hakkı yendiğini düşünen arkadaşlar bırakın çalışmayın ya sizi zorla mi çalıştırıyorlar çalışma saati belli maaş belli sonradan bilerek gelmiyorsunuz hem ne o tek bu işe mi bel bağladınız herşeyde devlet suçlanır olmuş ohhh ne ala sen çalışma al dhbt 60 başla sonra kadro hakkımız diye hakmış gibi peşine düş diğer taraftan göbeği çatlasın 4 yıl okuyup sınava girenlerin Fahri çalışanların sayısı azaltılmalı herkes olmamalı eldeki kadrolular değerlendirilmeli gerekirse kadrolu ların ders sayısı artsın iki yerde görev alsın ama Fahrilere bırak kadro fahrilerin görev alma hakkı en asgariye indirilmeli

Misafir Avatar
Sıla 8 ay önce

Şuan mevcut fahrilerin çoğunun mülakat puanı 90 üzeri nereye yetrszmis .hafız mahreç kraat her şey mevcut .torpille fahri olanlarla karıştırmayın.fahrilerin çoğu şuan mevcut kadrolulardan her anlamda iyi

Misafir Avatar
Gurbet 8 ay önce

Diğer kurumlar neden böyle bir yerleştirme yapmazken her torpil bu kurumda oluyor hem nerede öğrenci biraz el insaf devlete yük bügün besmeleyi çeken Fahri hoca zaten ne kadar değeri düştü biraz kalite olması için bari Fahri alım bile düşmeliyken fahrilerin kadroya alımı ne denli artırır kaliteyi bilmem eldeki kadrolular öğrenci ve saha yetersizliği diye bağırırken nereye istihdam edilecek tepe lütfen taviz tavizi doğurur Devlete ne kadar bir yük olucak kaç bin tane alım ve nere boş ki bilmiyormu bunu müftülük ler Allah aşkına bu neyin alımı

Misafir Avatar
vekil 9 ay önce

ins muharem ince bizim derdimizden anlar bosuna umitlenmeyin sadece iyileştirme biraz maaşlar artack o kadar

Misafir Avatar
Xxxxx 9 ay önce

NAsıl bir iyileştirme olacak,bekliyoruz tez zamanda.

Misafir Avatar
Kürşad 19 9 ay önce

Türkiye Kamu-Sen 3 Mayıs Perşembe Günü (Bugün) saat 21:00' da Twitter başına bekliyor...
İKRAMİYE MEMURUNDA HAKKIDIR KAMPANYASI Başlatacaktır...
Tüm Memurlar birlik ve beraberliğimizi göstermemizin vakti gelmiş olup, gayrı desteklememiz lazımdır bu Sloganı..
#İkramiyeMemurunDaHakkı
Not:Ben Hiç Bir Sendika Üyesi Olmayıp, Bizler İçin Mücadele Edenlerden ALLAH Razı Olsun Deyip, Bu SLOGANI Sonuna Kadar Destekleyen Bir Kamu Çalışanıyım..
SAYGILAR