Diyanet Personeline Hizmetiçi Eğitim Kursları İle İlgili Öneriler

Hizmet İçi Eğitim Kurslarına emekliliği gelmiş din görevlilerinin alınmasının uygun olmadığını ve göreve yeni başlayanlar ve hizmeti 10-15 yıl arasında olanların bu kurslara alınmalarının uygun olacağını Diyanet İşleri Başkanlığına yazarak talep ettiklerini, ayrıca bu önerilerini kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığının uygulamaya koyacağı son çalışma sevindirici. Sözleşmeli görev yapacak din görevlilerinin 3 ay süreyle Hizmet İçi Eğitim Kurslarına alınması her ne kadar yeterli değilse de, sendikamızın bu konudaki taleplerinin dikkate alınarak bir çalışma başlatılması memnuniyet verici.

Alanında uzmanlaşmış kişilerce eğitim verilmelidir.

Bu tür kurslarda yeterlik, liyakat ve formasyon sertifikası sahibi olan alanında uzmanlaşmış kişilere görev verilmesi, konunun ciddiye alındığını gösteriyor. Ayrıca talep ettiğimiz gibi, görev yaptığı mücavir alan dışına çıkarak, yani başka bir ilde yapılacak olan kurslara gidecek olan din görevlilerinin iaşe, barınma ve harcırah gibi sıkıntı oluşturan konuların ele alınması da memnuniyet vericidir.

Hizmet İçi Eğitim Kurslarını destekledik.

Diyanet İşleri Başkanlığının planladığı Hizmet İçi Eğitim Kurslarını destekledik. Çünkü Hizmet İçi Eğitim Kurslarının amacı, hizmette verimliliğin artırılması ve din görevlilerinin görevlerinde başarılı olmalarının sağlanmasıdır. Nitekim din görevlilerinin mesleki bilgilerinin artırılarak başarılı olmalarının sağlanmasını Din-Bir-Sen olarak destekliyoruz. Ancak bu planlama yapılırken din görevlilerinin motivasyonunun bozulmaması gerekir. Halen yürütülmekte olan Hizmet İçi Eğitim Kursları, din görevlilerini kara kara düşündüren bir süreç haline gelmiştir. Böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değil.
Din-Bir-Sen’in önerisi.
 
Bilinmelidir ki, Kur’an-ın yanlış, eksik ve Müslümanları rahatsız edecek şekilde okunmasını kabul edemeyiz. Din-Bir-Sen olarak hem hizmet içi eğitim kurslarının amacına ulaşmasını, hem din görevlilerimizin mağdur olmamasını, hem de camii cemaati ile mahallin din hizmetlerinin aksamadan yerine getirilmesinden yanayız.
Bu amaçla Diyanet İşleri Başkanlığına şu önerilerde bulunmuştuk:
1-Ön lisans ve İmam Hatip Lisesi Mezunu olup yeni göreve başlayan din görevlilerinin 1 yıl  süreyle hizmet içi eğitim kurslarına alınması,
2-İlahiyat Fakültesi mezunlarının 6 ay süreyle hizmet içi eğitim kurslarına alınması,
3-Din görevlilerini en çok mağdur eden il dışı hizmet içi eğitim kurslarıdır. Bu kursların daha verimli olması için diğer kurslar gibi il içinde yapılması,
4-İl içinde çok sayıda hizmet içi eğitim kursları düzenleniyor. Bunlar din görevlilerini hem görevinden soğutuyor, hem yoruyor, hem de yıldırıyor. Bu olumsuzlukların giderilmesi ve din görevlilerinin motivasyonunun sağlanması açısından il içinde düzenlenen hizmet içi eğitim kurslarının asgari düzeyde tutulması,
5- Hizmette 20 yılını dolduran ve emekliliği gelmiş olan din görevlilerinin hizmet içi eğitim kurslarından muaf tutulması…
 
D.İ.B’nın diğer konulardaki önerilerimizi de dikkate almasını bekliyoruz.
Diyanet İşleri Başkanlığı 2004 yılından beri Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenliyor. 20 yılın üzerinde hizmeti olan ve emekliliği gelmiş olan din görevlilerinden bu konuda sendikamıza çok sayıda şikâyet geliyor. Bu konudaki sıkıntıları Diyanet İşleri Başkanlığı’na bildirdik. Diyanet İşleri Başkanlığı diğer konulardaki önerilerimizi de dikkate aldığı takdirde din görevlilerinin sorunları giderilerek daha iyi hizmet verilmesi sağlanacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.