Diyanet Çalışanları Sicil ve Disiplin Affı Bekliyor
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, “Zaman zaman ilçe müftülerini de eleştiriyoruz. Sendika olarak eksiklik gördüğümüz yerde çözüm önerileri sunmak, dikkate alınmıyorsa hukuki haklarımızı kullanarak eleştirmek hakkımızdır. Ancak her ne kadar eleştirsek de mağdur olan müftülüklerimiz var. Zaman zaman bu mağduriyetleri de kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Müftülüklerimiz taleplerini bize iletiyorlar. Özellikle tüm personeli kapsayacak bir uyum çalışması yapılması isteniyor. Böyle bir çalışmanın idare ile personel arasındaki bazı uyuşmazlıkları çözeceği düşüncesi hakim. Sendika olarak biz de bu görüşe katılıyoruz. Böyle bir çalışmanın hem idare hem de personelin mağduriyetini de önleme de etkili olacağı ifade ediliyor.

Sendika olarak, saha da yaptığımız çalışmalarımızda da, idare ile personel arasındaki uyumsuzluğun ve uyuşmazlıkların giderilmesinde uyum çalışması yapılmasının etkili olacağı düşüncesi azımsanamayacak kadar çok.
 
Hem müftülerimizin hem de personellerimizin mağdur olduğu konular var. İdare ile personeller arasındaki uyumsuzluk v.s. çeşitli nedenlerden disiplin soruşturması geçirenler var. Diyanette ceza ve sürgün düşüncesi, sorunu çözme de mutlak çözüm olarak görülüyor. Hâlbuki böyle bir düşüncenin olması olağan dışıdır. Bu nedenle personeller bilerek yıldırılıyor, sindiriyor. Kendi haklarını arama noktasında çekimser ve ürkek oluyorlar. İdarelerin haksız uygulamalarına maruz kalarak işine son verilen, sürgün edilen, disiplin cezası verilen, mobbing ve keyfi uygulamalarla moral ve motivasyonu bozularak görev yapması engellenen pek çok diyanet personeli mağdur durumdadır. 

Din hizmeti veren kurumumuz da hoşgörü ve af’ın bir yeri olmalı, personeller bunu hissedebilmelidir. Zira İslam dininin bir ölçüsü de müsamaha ve hoşgörü dini olmasıdır. Ahlaken ve dinen kabul edilmesi mümkün olmayan büyük suçlar dışında, her türlü kusur affedilebilir. 

Daha önceki basın açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi, herhangi bir terör örgütüyle ilişkisi bulunmayın din görevlilerine sicil ve disiplin affı getirilmesini istiyoruz. Bu konuda mağdur olan müftülerimiz ve personellerimiz bulunmaktadır. Bunların af edilerek moral ve motivasyon kazanmış bir şekilde görev yapmalarının sağlanmasını bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, müftü ve din görevlisi kardeşlerimizin bu beklentilerini olumlu karşılayacağını ve haksızlığa uğrayarak mağdur edilen müftülerimizin ve din görevlilerinin sicil ve disiplin cezası affı ile sevindirileceğini düşünüyoruz. Çünkü mağdur ve mazlum duruma düşürülen gerek müftülerimiz ve gerekse din görevlileri çoğu zaman anlaşılamamış, karşı tarafta anlamamakta ısrarcı olmuştur. Meslektaşlarımızın pek çoğu kendilerini ifade edememişler ve mesnetsiz, gereksiz ve hukuksuz olarak disiplin cezalarına çarptırılmışlardır. Ceza veren kişiler önyargılı, anlamamakta ısrarcı, katı ve acımasız tavırlar takınarak cezaya yönelmişlerdir. Bu nedenle mağdur edilen din görevlilerine sicil affı ve disiplin cezası affı getirilerek mağduriyetleri önlenmeli, kurumumuz da affın ve hoşgörünün önemi bir kez daha tüm personele hatırlatılmalıdır.” dedi. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Arif 3 ay önce

Ey sendika 4 b li calisanlar 5 sene
Oldu..kadro için daha ne kadar bekleyeceğiz..