Diyanet (1 Haziran 2018) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi
TARİH: 01.06.2018            

MEŞRU OLMAYAN KAZANÇ: FAİZ


Aziz Kardeşlerim!


Okuduğum ayet-i kerime de Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.” 


Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Faiz yoluyla mal çoğaltan hiç kimse yoktur ki sonunda malı azalmasın.” 


Kardeşlerim!


Kendisinden faydalandığımız her türlü nimetin asıl sahibi, yerlerin ve göklerin Mâliki olan Cenab-ı Hak’tır. Yüce Rabbimiz biz kullarına mülkünden ihsanda bulunmuş ve sayısız nimeti istifademize vermiştir. Ancak bu istifade sırasında dünyada huzurumuzu kaçıracak, ahirette de azaba sürükleyecek birtakım kazanç yollarını ve yanlış uygulamaları da haram kılmıştır. Bunlardan biri olan faiz, haksız yoldan, emek sarf etmeden, alın teri dökmeden kazanmaktır. Faiz, insanların mallarına kattıkları meşru olmayan fazlalıktır. Faiz, “Bizi aldatan, bizden değildir.”  buyuran Allah Resulü (s.a.s)’in getirdiği adalet, şefkat, yardımlaşma, dayanışma gibi değerleri görmezden gelmektir. Faiz, alın terinin mukaddes olduğunu göz ardı etmektir. Faiz, dünyada da ahirette de hesabı çetin olan büyük bir günahtır. 


Kardeşlerim!


Faiz haramdır; çünkü İslam’ın hukuk ve ahlâk sisteminin temelinde yer alan “Hak” kavramına aykırıdır. Faiz kul hakkını hiçe sayarak, insanları kolaylıkla aldatmanın yolunu açar. Kazanıyorum zannederken aslında kaybeden bireyi ve birbirine güvenini yitiren toplumu felakete sürükler. Faiz yalnızca malın değil, hayatın da bereketini kaçırır. Nice iflaslar, intiharlar, dağılan aileler, heba olan ömürler faizin birer neticesidir. Yüce Allah çalışıp çabalamadan haksız yoldan kazanç sağlayanların ibretlik âkıbetini bizlere şöyle haber vermektedir: “Faiz yiyenler, kabirlerinden şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu durum onların ‘Alışveriş de faiz gibidir’ demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır…” 

Aziz Müminler!


Elbette alışveriş faizle aynı olamaz! Çünkü alışverişte gayret, zahmet, risk ve emek vardır. Helal yoldan nafaka temin etme ve hayatını idame ettirme çabası vardır. Faiz ise, insanları zahmetsiz yoldan para kazanmaya sevk eder, tembelleştirir, duyarsızlaştırır. Nitekim Rabbimiz bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Allah, faizden elde edilen malı mahveder. Sadakaları ise artırır, bereketlendirir. Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez.”  


Faizi kaçınılması gereken helâk edici yedi husustan birisi olarak sayan  Peygamberimiz (s.a.s) de en yakın akrabalarından başlamak üzere bütün toplumu faiz alıp vermekten men etmiş ve  Veda Hutbesi’nde insanlığa şu mesajı vermiştir: “Cahiliyeye ait her şey ayaklarımın altındadır. İyi bilin ki cahiliye dönemi faizi kesinlikle kaldırılmıştır. İlk kaldırdığım faiz de amcam Abbas b. Abdülmuttalib’in faizidir.”  


Kardeşlerim!


Zengin, faiz yoluyla haksız yere malını katlarken, zayıf ve muhtacın sırtındaki kambur her geçen gün artar. Mal, mülk ve itibar hırsıyla bencilleşenler, görünüşte insanlar nezdinde zenginleşmekte ise de aslında ahlâkî yönden fakirleşmekte ve Cenab-ı Hak katında değer kaybetmektedir. Küçük menfaatler uğruna dünya ve âhiret hayatı tehlikeye girmektedir. 


Muhterem Müslümanlar! 


Bu dünya fanidir ve bir imtihan yeridir. Ebedi olan ise ahiret yurdudur. İlâhî huzura çıktığımız zaman “Malımızı nereden kazanıp nerede harcadığımız”  elbette sorulacaktır. Öyleyse geliniz, başta faiz olmak üzere her türlü haksız ve haram kazançtan sakınalım. Küçük büyük her türlü faiz içeren ticari uygulamalardan vazgeçelim. Faizin neslimizi, toplumuzu ve geleceğimizi mahvetmesine fırsat vermeyelim. Hayatın her alanında olduğu gibi ticarette de ahlâkımızı muhafaza edelim. Haram kazançtan kendimizi ve ailemizi koruyalım. Unutmayalım ki faiz kişiyi ancak Allah’ın gazabına, büyük bir hüsrana ve iki cihanda pişmanlığa götürür.

1.  Âl-i İmrân, 3/130.
2.  İbn Mâce, Ticâret, 58. 
3.  Müslim, Îmân, 164.
4.  Bakara, 2/275.
5.  Bakara, 2/276. 
6.  Buhâri, Vesâyâ, 23. 
7.  Müslim, Hac,147.
8.  Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 1.
Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Bilal yaşar sakal 3 hafta önce

Hutbeyi hazırlayan arkadaşa teşekkür ederiz.lakin faizle ilgili ana ayeti de yazsaydın ya.Kim faiz konusunda
Allah'ı dinlemez de Allah ve Resulü ile savaş hazırlandım......

Misafir Avatar
Mehmet 3 hafta önce

bir devlette her türlü insan yaşar. Müslüman olan da, olmayan da. Veya müslüman olup (kafir olmayıp) haram işlemekte sakınca görmeyen de dolu insan olur. Bu yüzden devleti suçlamak mantıksız. Asıl önemli olan insanları uyandırmak ve parayı faizde tutmak yerine yatırım yapmaya teşvik etmek.

Misafir Avatar
Yusuf Can İbişoğlu 3 hafta önce

Evet , müslüman olmayan , islamı kabul etmeyen , kendi yasalarını daha üstün gören bir devletimiz olduğunu; bankalarda faiz işlemine izin verilmesi ile anlayabiliyoruz . Bu devlette bu millete yanar laiklik olduğu sürece.

Misafir Avatar
ferhat b 3 hafta önce

Allah razı olsun bu cumaya gidemedim ama en önemli konulardan birinde mesajimi aldım

Misafir Avatar
Sera 8 ay önce

Adam ülke için hayatını verdi meclis açılırken bütün camilerde mevlit okuttu yine yaratmadı bazı kişilere .şu an ezan okunuyor hiç mi bu zamların okunmasında hakkı olduğunu düşünmüyorsunuz?yazık.kimseye kızmam halk ne yaptı bu hutbe okunurken bir fatiha okuyalım demediler mi?

Misafir Avatar
Süleyman yilmaz 8 ay önce

Heykel sorunu var ya o bir sembol eğer Ekmk su yağmur için gidiliyorsa bende sizinle yıkmaya gideyim ama o bir değer sembol ülkeyi kurtarıp emanet bırakan lideri unutursa milli bayramları unutursak vatanı kaybederiz devrimler ülkenin aydınlığı için yapılmış eğer yapılmasaydı şimdi araplardan kötü olurduk uyanın artık kulluktan özgür birey lige geçtik saraycilik muslimanlikta var mi..

Misafir Avatar
Süleyman yilmaz 8 ay önce

Iyi güzelden iki satırda ülkemizin son kurtarıcısı MAREŞAL GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SILAH ARKADASLARINDAN VERSEYDINIZ OLURMUYDUNUZ SIZI KIMUORUM VE AYIPLIYORUM USTELK ONUN KURDUĞU BIRIMDE CAILSIYORSUNUZ.NUR ICINDE YATIM PAŞAM VE ASKERLERI YARDIM EDENLERI..

Misafir Avatar
Süleyman yilmaz 8 ay önce

Iyi güzelden iki satırda ülkemizin son kurtarıcısı MAREŞAL GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SILAH ARKADASLARINDAN VERSEYDINIZ OLURMUYDUNUZ SIZI KIMUORUM VE AYIPLIYORUM USTELK ONUN KURDUĞU BIRIMDE CAILSIYORSUNUZ.NUR ICINDE YATIM PAŞAM VE ASKERLERI YARDIM EDENLERI..