Din Görevlilerinin Lojman, Mahrumiyet Tazminatı, Askerlik, Ek Gösterge ve Kadro Sorunları Ne Zaman Çözülecek?
Arabacı, "Türkiye'nin en ücra köşesinde devletin birer elçileri olarak görev yapan Din görevlilerinin, vasfının dışında toplumun yol göstereni olduğu gerçeğini göz önünde tutarak, daha donanımlı, sosyal kültürel ve ekonomik anlamla sıkıntılardan uzak daha verimli olacağı bilinmelidir’’ dedi.

Din Gönüllülerinin çözülmesi lazım gelen bir takım sorunları vardır. Gerek mesleki sorunlar, gerek idari sorunlar ve gerekse halkla  ilişkiler mevzuunda bir takım sorunlarımız var bunların giderilmesi lazım.
Lojman sıkıntısından tutun da, yanlış istihdam politikalarına, Hac ve umre gibi görevlendirmelerde adil bir sistemin kurulamaması gibi sorunlar bir an önce çözülmelidir.
Bugün en ücra köşede, 5-10 hanelik bir köyde, mezrada dahi devlet memuru sıfatı ile görev yapan din görevlilerimiz var. Maalesef bu arkadaşlarımızın lojman problemleri hala giderilemedi. Bunun, özellikle Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ortaklaşa projeyle bir an önce giderilmesi gerekiyor"


Bazı yerlerde din görevlileri ile muhtar ve dernek başkanları arasındaki ilişkilerde sorunlar yaşandığına işaret eden Arabacı "Özellikle belirtmekte fayda var ki, din görevlilerinin amiri müftülükler, kaymakamlıklar, valiliklerdir. Burada başka arkadaşlarımızın, özellikle cami dernek başkanlarının, muhtarların veya diğer dernek başkanlarının din görevlilerinin üzerinde bir kurum amiri gibi bulunması yanlıştır" ifadelerini kullandı.

Başkan Arabacı, Köylerde görev yapan din görevlilerinin mahrumiyet tazminatı alması için  çalışmalar yapılmalıdır.

 
Çalışanların emekli olmak için zorlandıklarını öne süren Arabacı, "Ortalama 3 bin lira maaş alan bir kamu çalışanının emekli olduğu gün maaşı bin 150-bin 200 liraya düşüyor. Kimse 700-800 lira gibi bir ücret düşüklüğü ile emekli olmak istemiyor. Bunun bir önce düzeltilmesi gerekir. İnsanlarımızın emekliye rahatça ayrılmaları sağlanmalıdır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarında görev yapan din görevlileri askerliklerini imam-hatip ve müezzin-kayyım olarak yapmalıdır. Din görevlilerinin, askerliklerini sivil imam-müezzin şeklinde kışlada ve Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı birimlerde yapması halinde askerin motive edilmesi ve yaşanan pek çok olumsuz davranışların önüne geçilmesini sağlayabilir.

Hizmet İçi Eğitim Kurslarında yeni göreve başlayan din görevlilerini bu tür kurslara alabilirsiniz, ancak 20 yılın üzerinde hizmeti olan din görevlilerini bu kurslara almaktan vazgeçilmelidir.

Müftülüklerimiz artık İnşaat Müftülüğünden çıkıp hizmet Müftülüğüne geçmeli.

 Sadece Dini yüksekokul mezunu Diyanet Mensuplarına tanınan  ek göstergenin, diğer fakülte mezunu diyanet mensuplarına da tanınmalı, Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerini ve Vekil İmam-Hatipleri durumları iyileştirilmeli, uğun olanları kadroya alınmalıdır.


Din görevlilerine hizmet için yola çıktığını söyleyen sendikalar işlevsiz kalmış, sözünü geçiremiyor ve çözüm üretemiyorsa bunun nedeni dağınıklıktandır. Hâlbuki bir olmalıyız, birlikte hareket etmeliyiz.


Arabacı, “Diyanet camiasında 20.sendikanın kurulduğunu, faal sendikaların birbirleriyle işbirliği yapmaları gerektiğinin de altını çizerken, kırgınlıkların, küslüklerin ve benlik duygusuyla hareket ederek ‘benim sendikam’ düşüncesinin camiaya hizmet noktasında zarar verdiğini söyledi. Camiamızın gelişmesi, kalkınması ve sorunlarının çözülmesi için sendikaların ortak hareket etmelidir. “Ben büyüğüm, ben güçlüyüm,’ gibi düşünceler hizmet etmeyi engeller. Sendikalar zaman zaman bir araya gelerek çeşitli konularda ortak projeler üretmelidir.


Arabacı,"Sendika olarak ve Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak tek derdimiz adaletli bir sistemin oluşması. Görevde yükselme, nakillerde ve yer değişikliklerinde kamu çalışanlarının kimseyi referans göstermeden olabilecekleri bir yerin yapılmasıdır.” dedi

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.