Bu Kanun, Din Görevlilerini Memnun Edecek

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Özdemir, memurluk sistemini değiştirerek köklü reform getirecek olan yasanın din görevlilerini memnun edecek bir düzenleme içerdiğini belirterek şöyle dedi: “Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmaların, memurun performansına göre ücretinin belirlenmesi ve yasadaki bazı ayrımcılıkların giderilerek hak ve adalet çerçevesinde yeni bir sisteme geçileceğini öngörüyor. Bu sistem ile kamuda çalışan memurlar arasındaki ücret politikası ve hak etmeyenlerin el üstünde tutulması sona erecek.”

Miadını doldurmuş olan 50 yıllık 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun memurları hantallaştırdığını, kendilerini geliştirmesini ve çok çalışmalarını önlediğini belirten Özdemir, yan gelip yatma dönemi sona erecek, diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü: “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun da yapılacak değişikliklerde Diyanet camiasını en çok ilgilendiren kısmın din görevlilerinin ‘meslek çalışanı’ kavramı içerisinde değerlendirilecek olmasıdır, Yeni sistemde hizmet gruplarının yeniden tanımlanacağı belirtiliyor. Meselâ; Teknik Hizmetler Sınıfı, Sağlık Hizmetleri Sınıfı, Din Hizmetleri Sınıfı gibi kavramlar kaldırılıyor. Bu meslek sınıflarının tamamı ‘Meslek Çalışanı’ adı altında toplanıyor.

Sendika olarak bugüne kadar din görevlilerinin ücret ve özlük haklarında düzenleme yapılması gerektiğini ısrarla söyledik. Bu talebimiz yeni yasa ile karşılanmış olacak. İş riski ve görev tanımına göre eşit işe eşit ücret uygulanacak. Performansı yüksek din görevlileri daha yüksek maaş alacak. Yüksek maaş alabilmek için din görevlileri okumak, araştırmak ve uygulamak zorunda kalacak. Bu da din görevlilerini geliştirecek ve daha başarılı olmasını sağlayacak. Din görevlileri bu mesleği seçerken heves, arzu ve istek, başarılı olmak ve bu meslekte ilerlemek düşüncesiyle yola çıkmış, bunun için mesleki eğitim görmüş ve becerisini, bilgisini ve tecrübesini de sahada çeşitli deneyimlerle sağlayarak yoluna devam etmiştir. Bunlar gerçekleşirken saldırıya maruz kalmış, darp edilmiş, öldürülmüş, ancak bunlara aldırmamıştır. Çünkü bu meslek, Hz. Peygamber aliyhisselatu vesselam’ın mirasıdır. Bu özellikleri nedeniyle din görevlilerinin ücret politikasında bir değişiklik yapılması ve özlük haklarında günün şartlarına göre memnun edici bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyordu.

Bu beklentimiz nihayet yeni sistemde hayata geçirilmiş olacak. Çok çalışan, cemaatini ve toplumu aydınlatan, önderlik yapan, milletin öz kültürünün yaşatılmasını sağlayan din görevlileri hak ettikleri ücreti alarak mesleğin hakkını gayret ve çalışkanlığıyla ifa edecektir. Bu nedenlerle 657 Sayılı Yasanın değiştirilmesini destekliyoruz. Sendika olarak ayrımcılıkların ve adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasını, yeni yasa ile liyakata önem verilmesini ve özellikle din görevlileri arasındaki farklı ücret uygulamalarının sona erdirilerek herkesin memnun olacağı bir sisteme geçilmesini bekliyoruz.”

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
adil 2 yıl önce

saçma 3-5 10 20 haneli 30 bin köy ve mezradaki boşalmış köylerdeki cumaya bile cemaatı şehirden getiren imam nasıl performans göstersi neyle çalışsın insan yokki özellikle dağ köylerinde mezralarda ve küçük köylarde ki sayısı 30 bini buluyor buralarda selam verecek insan yokken imam nasıl performans göstersin büyük şehirlerde büyük camiler hariç diğer camilerde bile cemaat yok sabahları boş akşamları boş nasıl imam performan s göstersin böyle bir yasa uygulama en ahmakça olur ve ak parti her yasayı enine boyuna düşünmeden çıkarıyor böyle bir değişiklik enaz onyıl düşünülmeli bir oldu bittiye getirilmemeli önemli bir konu çünki iş bölümü yapılmış bir büroda memurdan nasıl performansartırıcı bir durum bekleyebilirsin ki zaten iş bölümü yapmış amir müfredatı belli bir öğretmenden çalışma takvimi kurumunca yapılan bir öğretmenden nasıl performans artırıcı iş bekleyebilirsin ki buda saçma bu iş eleyüze bulaştırılacak belli oldu.