Bakan Bozdağdan Diyanet Yeterlilik Sınavı hakkında açıklama

İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Meslek Yüksekokulu ve İmam-Hatip Lisesi mezunlarının ortaklaşa aynı sınava girmesinden kaynaklanan adaletsizlikten dolayı sürekli eleştirilere maruz kalan Diyanet Yeterlilik Sınavı'nın yeniden düzenlenmesi için Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ devreye girdi.
Yeni uygulanacak olan sistemi ilk defa Akit Ankara Temsilcisi Yener Dönmez'e anlatan Bozdağ, geçtiğimiz yıl yapılan sınavlarda sistemden dolayı büyük bir başarısızlığın yaşandığını ifade ederken, Türkiye'de 10 bin imama ihtiyaç olduğunu açıkladı.

“BU SİSTEM SINAV ADİL DEĞİL”

Geçtiğimiz yıl yapılan Diyanet Yeterlilik Sınavı'nda başarı oranının yüzde 8 olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu başarısızlığın ardında sınav sistemindeki adaletsizlik olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz yıl yapılan Diyanet Yeterlilik Sınavı ile ilgili bilgi veren Bozdağ, “Diyanet İşleri Başkanlığı yeterlilik sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı'na yaptırıyor. Son yapılan sınava 144 bin imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur'an Kursu öğreticisi adayı katıldı. Sınavda başarı oranı sadece yüzde 8.7 oldu. 12. 661 aday yazılı sınavı geçebildi. İlahiyat Fakültesi mezunlarının yüzde 13'ü sınavda başarılı olurken, imam-hatip lisesi mezunlarının ise yüzde 5'i başarılı oldu. İmam-hatip, müezzin kayyım ve Kur'an Kursu öğreticisi olarak atanabilmek için KPSS'nin ardından yeterlilik için yapılan yazılı ve sözlü sınavları da geçmek gerekiyor” dedi.

“SORULARI UZMANLARA İNCELETTİM”

Adayların, çok zor sorularla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Bozdağ, “Bize bununla ilgili şikâyetler geliyordu. Adaylara yöneltilen soruları uzmanlara incelettim. Kendim de bizzat inceledim. Sorular hakikaten çok zor” diye konuştu. Adaylara yöneltilen soruların aldıkları eğitim programına uygun olması gerektiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şu an uygulanan sistemde ilahiyat fakültesi, ilahiyat meslek yüksek okulu ve imam-hatip liselerinin ortaklaşa aynı sınava tabi tutulduklarını hatırlatarak bunu değiştireceklerini açıkladı.

“ALDIKLARI EĞİTİM NE İSE SORULAR BUNA UYGUN OLACAK”

Yapılacak olan değişiklikle birlikte adayların eğitim programında ne varsa buna uygun soruların sorulacağını dile getiren Bozdağ, “İmam hatip lisesindeki eğitim programında ne varsa, bu mesleği yapacak olan kişi neleri bilmesi gerekiyorsa o çerçevede sorular sorulması gerekiyor. Soruların hem eğitim müfredatı ile hem de yapılacak olan görevle ilgili olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“10 BİN İMAM AÇIĞI VAR”

Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile de istişare ettiklerini ifade eden Bozdağ, yeni sistemin yığılmaların önüne geçeceğini söyledi. Türkiye'de önemli miktarda imam açığının olduğunu kaydeden Bozdağ, “İmam açığımız 10 bin civarında. Sınav sisteminden dolayı bu açığı kapatamıyorduk. Yeni sistemle bu açık kapanabilir” dedi.
yeni akit

Anahtar Kelimeler
Bakan Bozdağdan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
uğur 2 yıl önce

sonuç olarak düşmeyecek

Misafir Avatar
Yetersiz 2 yıl önce

sayın bakanım sizde gördünüz ki bu sınav adaletsiz bari barajı düşürün adalet yerini bulsun seneye kalırsa hiç bir önemi kalmaz.

Misafir Avatar
uğur öztürk 2 yıl önce

bakanım sizden hayırlı haberler bekliyoruz ama ağzımıza bir parmak bal çalıp bıraktınız

Misafir Avatar
sümeyra 2 yıl önce

sayın bakan yeni hükümete gelmiş biri gibi açıklama yapıyor. 11 yıl hükümet olduğunu unutuyor herhalde. tabi kadrolar fahri kur'an kursu öğreticileri ile ve fahri imamlarla dolduruldu. şimdi sınavı zorlaştırarak daha az istihdam sağlamak istiyorlar.

Misafir Avatar
adalet 2 yıl önce

eğer sayın bakan barajı düşürürse sayın başbakanın oyun oynanırken kural değişmez sözüne aykırı olur. birde önceki senelerde 69 puanla mulakata katılamayanlara vede özellikle hafızlara haksızlık olur.hem bu din birsen daha görev almayanların barajını savunmaya calışacağına görevde olanların haklarını almaya adaletsiz uygulamalara dur demeye calışsın örneğin hcca ve umreye bu son genelge gibi calışanların hak mucadelerine katılsın ki uye bulsun saygılarımla

Misafir Avatar
bahtı kara 2 yıl önce

2004 te müezzinlik 2005 te imamlık yeterlilik belgesi aldım ikiside elimde kaldı .bizim önümüze geçirilenler nasıl hesap verecekler.kpss puanımda 66.311 ama kps si 40 olanlar görevaldılar.kararı size bırakıyorum.

Misafir Avatar
fahrilik mağduru kkö aday adayı 2 yıl önce

yeteliliği aldık da ne oldu ??? 3 yıldır bekliyorum. fahri olamadım diye atanamadım. yine fahrilikle ilgili söylentiler dolaşıyor. ben yeterlilik aldım kpss sınavında istenen barajı geçtim ama hiç önemi yok. bu sistem baştan yanlış.... adayları yeterlilik sınavından geçiriyorlar ama fahriliğe göre atıyorlar nasıl bir sistemse????

Misafir Avatar
Osman 2 yıl önce

sayın bakan yeni hükümete gelmiş biri gibi açıklama yapıyor. 11 yıl hükümet olduğunu unutuyor herhalde. tabi kadrolar fahri kur'an kursu öğreticileri ile ve fahri imamlarla dolduruldu. şimdi sınavı zorlaştırarak daha az istihdam sağlamak istiyorlar.