banner220

2017-2018 Yüzüne Eğitim Verilen Kur'an Kursları Takvimi
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kur'an Kursları Uygulama Esasları yayınlandı. Buna göre Yüzüne Eğitim Verilen Kur'an Kursları Dönem ve Kayıt Tarihleri belli oldu. Birinci, İkinci, Üçüncü, Dördüncü Dönem Yüzüne Eğitim Verilen Kur'an Kursları Kayıt Tarihleri ve Dönem Tarihleri şöyle:

1. Dönem Kayıtları 18 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihleri arasında yapıldı. 2. Dönem Kayıtları 20 Kasım - 3 Aralık 2017 tarihleri arasında olacak. Tatil ise 22 Ocak - 4 Şubat 2018 tarihleri arasında olacak. 3. Dönem Kayıtları 29 Ocak - 11 Şubat 2018 tarihleri arasında, 4. Dönem Kayıtları 26 Mart - 8 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak.


1. Dönem 25 Eylül - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında, 2. Dönem 27 Kasım 2017 - 21 Ocak 2018 tarihleri arasında 3. Dönem 5 Şubat - 1 Nisan 2018 tarihleri arasında, 4. Dönem 2 Nisan - 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KUR’AN KURSLARI UYGULAMA ESASLARI BAŞLIKLAR

Başkanlığımıza bağlı Kur'an kurslarımızda 2017-2018 eğitim-öğretim yılı 25 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacaktır. Kurslarımızda yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerinin amacına uygun, daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Uygulama Esasları belirlendi.

A. Eğitim-Öğretim Takvimi
B. Yüzüne Eğitim Verilen Kur’an Kursları
İ. İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları
İİ. 4-6 Yaş Grubu Öğrencilere Yönelik Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları
İİİ. Engellilere Yönelik Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları
C. Hafızlık Eğitimi Verilen Kur’an Kursları
D. Kur’an Kurslarında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri
E. Projeler ile Eğitim-Öğretimin Etkinliğini Artırmaya Yönelik Faaliyetler
F. Protokoller
G.-Geçici Öğretici Görevlendirmeleri
H. DİBBYS/EHYS (Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi/Eğitim Hizmetleri Yönetim Sistemi)
İ. Kur’an Kurslarını Tanıtıcı Materyaller ile Diğer Hususlar


A. YÜZÜNE EĞİTİM VERİLEN KUR’AN KURSLARI


1. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında yüzüne eğitim verilen Kur’an kurslarında; I. dönem 9, II. dönem 8, III. dönem 8, IV. dönem 8 hafta olacak şekilde eğitim-öğretim yapılacaktır.

2. Kurslarda eğitim-öğretim Başkanlıkça ilan edilen eğitim-öğretim takvimine göre yürütülecektir. Ek öğretim programları 27 Mayıs 2018 tarihi itibariyle tamamlanacak şekilde planlanacaktır.

3. Kayıt süresi içerisinde Temel Öğretim Programı açamayan öğreticiler aynı öğrenci grubuna en az 3 ek öğretim programı açarak eğitime devam edecektir. Ancak ek öğretim programlarında saat tamamlama zorunluluğu bulunduğundan eğitim-öğretim yılının bitmesine 8 haftadan az kalması durumunda herhangi bir ek öğretim programı açılamayacaktır.

4. Kuran kurslarında eğitim-öğretim görmek isteyen vatandaşlarımız, ilgili kurs yönetimine “Müracaat Dilekçesi” ile ya da https://kursbasvuru.diyanet.gov.tr adresinden online olarak başvuru yapabilecektir.

5. DİBBYS/EHYS üzerinden öğretici ve ders tanımlama işlemlerinden önce öğrencilerin kursa kayıt işlemleri gerçekleştirilecektir. 6. Bir öğrenci sadece bir kursa kayıt yaptırabilecektir.

7. Yüzüne eğitim gören bir öğrenci en fazla 18 saat eğitim alabilecektir. Kur’an Kursları Programı (4-6 yaş Grubu)’nda, Hafızlık Eğitimi Temel Öğretim Programında öğretim görenler ile yatılı eğitim alan öğrenciler 30 saate kadar ders alabilecektir.

8. İhtiyaç Odaklı Ek Öğretim Programları kapsamında uygulanan Hatim Kuru 16 hafta olarak uygulanacaktır.

9. Bir öğrenci temel öğretim programını en fazla 12 dönem, aynı ek öğretim programını ise en fazla 4 defa alabilecektir. Hatim Kuru, Yoğunlaştırılmış Dini Bilgiler Ek Öğretim Programları ve engelli öğrencilerin eğitim-öğretiminde sınırlandırma bulunmamaktadır.

10. Aynı öğretim programında birden fazla öğretici (EK-1)’deki esaslar çerçevesinde derse girebilecektir.

11. Bir Kur’an kursunda görev yapan yönetici maaş karşılığı ve zorunlu ek ders görevini tamamlamadan; kadrolu ve sözleşmeli öğretici ise maaş karşılığı, zorunlu ve isteğe bağlı ek ders görevini tamamlamadan aynı kursta geçici öğretici görevlendirilemeyecektir.

12. Bağlı bulunduğu müftülükte ihtiyaç varken, bir Kur’an kursu öğreticisi maaş karşılığı ve zorunlu ek ders görevini tamamlamadan bir başka kurumda görevlendirilmeyecektir.

13. Kur’ankurslarındauygulananeğitimprogramları,EğitimHizmetleri Genel Müdürlüğünün http://www2.diyanet.gov.tr/EgitimHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/KuranKursuO gretimProgrami.aspx web adresinden indirilebilecektir.

14. Öğreticiler Ek-9 raporlarının bir nüshasını, uyguladıkları eğitim programının kitapçığını, haftalık ders programını ve uygulama esaslarını sınıfta bulunduracaktır. Ayrıca haftalık ders programını vatandaşların ve ilgililerin rahatlıkla görebileceği uygun bir yere asacaktır.

15. Yüzüne eğitim yapılan Kur’an kurslarında bir dönem/kur içerisinde farklı tarihlerde yapılacak üç denetimin sonunda öğrenci sayısının 10’un altında olduğunun tespit edilmesi durumunda kadrolu öğreticiye, son denetim tarihinden dönem sonuna kadar ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeyecektir. Bu durumdaki geçici öğreticinin ise görevine son verilecektir.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
özge 4 ay önce

nezaman yatılı kuran kurs baş vuruları başlıyacak peki