Hacı Kitapları ve Malzemeleri / Hacılar Yolculukta Hangi Eşyaları Yanlarına Almalı?
Kamuajans.com - 2020 Yılı Hac Broşürü Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak. 9 Ocak 2020 tarihinde çekilecek ve aynı gün internetten ilan edilecek Hac Kuraları ile Kutsal Topraklara gidip hac vazifesini yerine getirecek binlerce adayı belli olacak. Bu yıl hacca ilk defa gidecek yada daha önce gitmiş olan hacı adayları, kendilerine verilecek malzemeleri merak ediyor.

Müracaatlarla ilgili açıklamalar ve izlenecek yol için tıkla​yınız...

Hacca Müracaat Etmek / Kayıt Güncellemek için tıkl​ayınız...

Önkayıt / Kayıt Yenileme durumunuzu sorgulamak​ için tıklayınız...​

2020 yılında ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlarımıza ön kayıt imkanı tanınmaktadır. Ön kayıtların 11 Kasım-13 Aralık 2019 tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi veya doğrudan e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilecektir.

Hac (Arapça: حج Hajj), dinî sebeplerle, genellikle dinî önemi olan mekân ve yerlere yapılan ziyaret ve gezi. Hac aynı zamanda İslam dinindeki dinî bir ziyaret barındıran hac ibadetinin özel ismidir. Hac, hicretin dokuzuncu veya onuncu yılında farz kılınmıştır. Bunun delili Allah Teâlâ'nın şu sözüdür:

(( ... وَلِلهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ )) [ سورة آل عمران من الآية: 97 ] 

"Yoluna gücü yetenlerin Beytullah'ı haccetmeleri, Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır.Kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki Allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amellerinden) müstağnîdir." (Âl-i İmrân Sûresi: 97)

Bu âyette haccın farz olduğu belirtilmektedir.Bu âyet ise, "Elçiler  Yılı" olarak bilinen hicretin dokuzuncu yılının sonunda inmiştir.Buna göre hac, hicretin dokuzuncu yılının sonunda farz kılınmıştır. Bkz: (Zâdu'l-Meâd, c: 3, s: 595).

Allah Teâlâ en iyi bilendir. Tevfik, yalnızca Allah'tandır.

Hacı adayları heyecan içerisinde 2019 yılı Hac Kura Sonuçlarını beklerken, bir taraftan da hac ibadeti hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2019 Yılı Hac Broşürünü inceleyecek. Son olarak 2019 Yılı Hac Broşürü'ne göre Hac Yolcularına Verilecek Malzemelerle ilgili bilgiler bu yıl hacca gidecek hacı adayları için ön bilgi niteliği taşımaktadır. 

HAC YOLCULARINA VERİLECEK KİTAPLAR VE MALZEMELER

KİTAPLAR


• Kur’an-ı Kerim
• Haccı Anlamak
• Kutsal İklimde Dua
• Hac Yolcusu Rehberi
• Tavaf ve Sa’y Duaları

MALZEMELER


• Bir adet orta boy tekerlekli seyahat çantası
• Bir adet el çantası • Bir adet terlik çantası
• Hac Kimlik Kartı ve Askısı
• Beş adet koruyucu hijyenik maske
• Taş kesesi • 2 Adet Türk Bayraklı Arma
• Ayrıca her hac yolcumuza 5 litre zemzem verilecektir.

KamuAjans.com - Özel Haber 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Havva İnal 6 ay önce

Hacca gidiş tarihlerimizi nasıl öğreneceğiz valizleri nerden ve ne zaman alabiliriz