Köy ve Mahalle Muhtarlarının Aylık Maaşları Ne Kadar? Hakları Neler?
Eski dönemlerin en etkin ve önemli yerel yönetim kurumlarından birisi olan muhtarlık bir dönem - özellikle de ikametgah senedi vs gibi evraklar ellerinden alınınca - önemini yitirmeye başlamıştı. Ancak özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtarlarla olan diyaloğu ve onlara tanıdığı hak ve imtiyazlarla tekrar önem kazanmaya başladı.

Yerel yönetimlerin en önemli mihenk taşlarından birisi olan ve "en demokratik" seçimle göreve gelen muhtarlarla ilgili gelir durumu zamana göre değişiklikler gösterse de son dönemde çıkartılan yasa ve düzenlemelerle yeni bir maaş düzenine kavuştular. İkametgah ve nüfus cüzdan sureti onay merci oldukları dönemde iyi bir gelire sahip olan muhtarlar sonraki dönemlerde bu gelirden mahrum kaldılar.


Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına ödenen aylık maaş miktarı, belli bir gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenmektedir. Muhtar ödeneklerinin ne kadar olacağı ve nasıl ödeneceği 2108 sayılı “Muhtar Ödenek Ve Sosyal Güvenlik Yasası”nda düzenlenmiştir.

31 Mart 2019 tarihinde köy muhtarı ile şehir ve kasabaların mahalle muhtarı seçimleri de yapıldı. 

Kanun, köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına 14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ödenek verilmesine hükmetmiştir.

Her ayın 15. günü peşin olarak verilen muhtar ödeneklerinden, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmıyor.

2019 yılının ilk yarısı için geçerli olan aylık katsayısına göre, muhtarlara verilen aylık net ödenek miktarı; “1.912 TL”dir.  

Emeklilik hakları

Köy ve mahalle muhtarlarından, emekli aylığı (emekli sandığı, ssk, bağkur) almakta olanların emekli aylıkları kesilmez.

Daha önce emekli sandığı veya sigortalı (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a veya 4/c maddesi kapsamında) çalışması bulunmayan veya bu kapsamda aylık almayan köy ve mahalle muhtarları, 5510 sayılı Kanunun 4/b maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bunların sosyal güvenlik primleri (prime esas kazanç alt sınırından), il özel idareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan SGK’ya ödenir.
Anahtar Kelimeler:
Muhtar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
AA 2 hafta önce

Muhtarlara verilen maaş azalarda verilsin

Misafir Avatar
Sami gordeslioglu 2 hafta önce

Mahalle muhtarlarının gözle görünür gorev leri yok Hele sorumlulukları hiç yok
Değil maaş muhtarlıklar kurumsal olarakislevlerini çoktan tamamlamışlardır
Tamamen kaldırılması gerekir

Misafir Avatar
Adem altun 3 hafta önce

Muhtarlar hava atmaktan badka ne yapiyorlarki
O maas cok bile

Misafir Avatar
Seyhan 3 hafta önce

Muhtar eslerinede azda olsa para verilmesini istiyorum.. kaymakam jandarma geldiği zaman hizmet yapacak olan muhtar eşi değil mi

Misafir Avatar
Deniz 3 hafta önce

Bende muhtarım tamam başka yerden de para gelir ama diğer muhtarlar için konuşuyorum muhtarların emeklerini karşılamaz bu para.

Misafir Avatar
Cabbar 2 ay önce

muhtarlar çok iş yapyor.Bu para emeklerini korumaz..

Misafir Avatar
Yalnız kurt 3 ay önce

İşime yaradı sağolun