MÜDÜR YARDIMCISI GÖREVLENDİRME DUYURUSU YAPAN İL MEM'LER - 33 -

Ocak Ayı 15 Bin Öğretmen Atamasında Hangi Branşa Daha Fazla Kontenjan Ayrılmalıdır?

Taşeron İşçilerin Kadro Durumu

 • Yorum: 3
 • Okunma:
 • 30 Ocak 2013 12:41
Taşeron İşçilerin Kadro Durumu

Taşeron İşçilerin Kadro Durumu Görüşüldü. Çelik, taşeronluk sistemini görüştü. Taşeron işçilere kadro konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeronluk konusunu görüşmek üzere sendikalar ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi.

Çelik, taşeronluk sistemini görüştü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeronluk konusunu görüşmek üzere sendikalar ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeronluk konusunu görüşmek üzere sendikalar ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi. Son 16 aylık dönemde birçok konuyu sosyal taraflarla ele alarak çözdüklerini belirten Çelik, “Alt işverenlik yani taşeronluk uygulamasıyla ilgili sendikalar ve siyasiparti temsilcileriyle bir araya geldik. Milyonun üzerinde çalışanı ilgilendiren önemli bu konuda alınacakkararlar ve yapacağımız değerlendirmeler bu sorunun çözümü konusunda hızlı bir şekilde yasa taslağının gelmesini sağlar.” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sendikalar ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla bakanlıkta alt işverenlik çalışmalarına ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Çalışma veSosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Vekili Namık Ata, AK Parti Milletvekili Mehmet Domaç, CHP milletvekili Süleyman Çelebi, MHP Milletvekili Cemalettin Şimşek, BDP Milletvekili Levent Tüzel, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ce Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, bakanlık olarak işsizlikle mücadele ve istihdamın arttırılması konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Çelik, “Çalışma hayatının çağın gereklilikleri doğrultusunda dizayn edilmesi, devlet personelsistemi ve sosyal güvenlik alanlarında doğumdan ölüme kadar 75 milyon vatandaşımızı ilgilendiren konularla yükümlüyüz.” diye konuştu.

2002 yılından bu yana iş kanunu, sosyal güvenlik reformu ve istihdam paketleri gibi son derece önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“61. Hükümet kurulur kurulmaz sosyal ortaklarımızla bir araya gelerek çalışma hayatının diğer sorunlarına çözüm üretmek için bir takvim oluşturduk. Aradan geçen 16 aylık süre içerisinde memurlarımıza toplu sözleşme hakkı getiren düzenlemeyi, tüm çalışanlarımızı kapsayan müstakil iş sağlığı ve güvenliği yasasını, emeklilerimizin yıllardır beklediği intibak düzenlemesini, tüm vatandaşlarımızın sağlık güvencesi altına alan genel sağlık sistemine geçişi, sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununu gibi genel düzenlemeleri hayata geçirdik. 16 aylık dönem içerisinde 230 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini taraflarla uzlaşarak neticelendirdik. Asgari ücreti, eczacılar ile yaşanan sorunları taraflarıyla uzlaşarak çözdük. Sağlık içindeki suistimalleri ve bürokrasiyi azaltmak için e-reçete ve avuç içi damar uygulamasını başlattık. İş arayan ve işçi arasında köprü oluşturacak iş ve meslek danışmanlarını devreye koyduk. 2023'te issizliği yüzde 5'e çekmek için ulusal istihdam stratejisini hazırladık.”

Çalışma hayatında işveren ve çalışanlar açısından sıkıntılara yol açan alt işverenlik, taşeronluk sistemini masaya yatırmak için bir araya geldiklerini belirten Çelik, şunları söyledi:

“Alt işverenlik uygulaması 1936 yılından bu yana mevzuatımızda yer almakta. 4857 sayılı iş kanunumuzun 2. Maddesinde alt işverenlik tanımlanmakta. Geldiğimiz noktada bu uygulama özellikle çalışanlarımız açısından izin, kıdem tazminatı,çalışma süreleri gibi pek çok sorunun yaşanmasına sebep olduğu görülmekte. Süreç içerisinde taşeron diye tabir edilen alt işverenin yanında çalışan işçi kardeşlerimiz ve dernekleri ile bir araya geldik. Onların çözüm taleplerini dinledik. Bugünde gerek TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler, işçi ve işveren konfederasyon başkanları ile bir araya gelerek bu konunun bir altyapısının oluşturulması konusunda değerlendirmeler yapmak için bir araya geldik. Milyonun üzerinde çalışanı ilgilendiren önemli konuda alınacak kararlar ve yapacağımız değerlendirmeler bu sorunun çözümü konusunda hızlı bir şekilde yasa taslağının gelmesini sağlar. Çalışma hayatındaki bir sorunun daha ortadan kalkmasını sağlarız.”

 

taşeron işçilertaşeron işçilere kadrotaşeron işçilere kadro varmıfaruk çeliktaşeron işçilerin durumutaşeron işçilere ne olacaktaşeron işçilerin kadro durumuTaşeron işçilere kadro verilecek mi?Taşeron İşçiye ve sözleşmeli personele kadro sorusuna cevap

 • Bu haber için 3 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • Emine Gök 31 Ocak 2013 13:23

  belediyede çalışan taşeron işçilere kadro veren hükümetimiz,kamu kurumlarında yıllarca çalışan işçilere niye ayrım yapıyor bunu anlayabilmek mümkün değil!eğer bir hak varsa tüm taşeronları kapsamalı.acak böyle adalet yerini bulabilir.

  Yorumun Devamı
 • Osman ASİL 31 Ocak 2013 11:01

  bakın milyonu geçmiş bi kitle ama ses yok bu 1970-80 yıların türkiyesi gibi peki haksızlığın karşısında olduklarını her zaman dile sayın başbakanımız neden bu olaya seyirci oluyor neden sessiz kalıyor? devletin cepinden zaten çok fazlasıyla taşeron işçinin maliyeti ödeniyor arada ki yandaş götürüyor, galiba muhalefetteki belediyelerde bu olduğu için kimse sesisini çıkartmıyor alanda verende razı gibisinden, bakalım seçim zamanı geldiğninde bu garibanların üzerinden ne gibi hak arama telaşına düşeceksiniz.

  Yorumun Devamı
 • burak can 30 Ocak 2013 17:10

  bugünde gaziantepde 8 işçi öldü ve bir çok yaralı var bunlarda sendikasızlar taşeran lık bitsin bizler sendika istiyoruz

Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ