Devlette Kutsaldır, Vatan da!

Kutsal nedir? Biz nelere kutsal der, neleri kutsal sayarız? Kutsal kelimesi insanların zihninde güçlü bir saygı uyandıran veya uyandırması gerekenler olarak tanımlanır. Bizler kendimizde güçlü bir saygı duygusu uyandıran şeylere kutsal diyoruz.

Bu bağlamda devlette, vatanda bizim için kutsaldır. Bu kavramlara saygı duymayanlar için de kutsal olmalıdır. Aynı ülkemiz de yaşanmış örneklerini söyleyebileceğimiz gibi tarihsel süreçlerde; işkence, baskı ve zülüm gibi istenmeyen olaylar; dünya üzerinde varlığını devam tüm toplumlarda görülmüştür. Buradan hareketle asırlardır varlığını sürdürmüş olan devlete bazı zaman kesitlerinde bu türden olaylar yaşanması sebebiyle kutsallık atfetmeyeceğiz mi?
Elbette ki hayır!
Bu türden istenmeyen olayları unutmamakla beraber, devlet kavramı insanların zihninde her zaman olumsuzlukları mı çağrıştırmalıdır? İşte bu soruya verdiğimiz cevap karanlık zihinler ile aydınlık zihinler için bir nevi turnusol kağıdı işlevi görmelidir? Zihni karanlık, fesad ve kinle dolu kim varsa süslü sözlerle, evet devlet kutsal değildir anlamında cümleler kuracaktır.
Zihninde bu aziz millet ve onun devletiyle gizli hesapları olmayanlar için devlette kutsaldır, vatanda kutsaldır.
Soğuk kış günlerinde okul yolunda kah sıcak nefeslerimizle, kah birbirine sürterek ısıtmaya çalıştığımız ellerimizi, sınıfa girdiğimizde ısıtmak için kalorifer peteklerinin üzerinde ısıtmaya çalışmışızdır. İşte oradaki sıcaklık da devlettir.
Kalorifer kazanında yananda devlettir, öğrenciler gelmeden o kaloriferi yaktıran da devlettir.
Buradan hareketle hangi yaşanmışlıklar için devleti değerlendireceğiz? Tekraren milletle gizli hesabı olmayanlar ile olanlar işte buradan anlaşılır.
Biz karanlık zihinlere inat güzel bakacağız, güzel görmeye de devam edeceğiz devletimizi. Çocuklarımızın, gençlerimizin zihnilerine devletle ilgili güzellik tohumları serpeceğiz ki onların zihninde o güzel tohumlar yeşersin. Anadolu’dan tüm dünyaya, tüm insanlığa yeniden adalet yayılsın.
Vatan mevzusu ise kutsallığı haricinde kendisi de daha göreceli bir kavramdır. Zamana göre sınırları değişebilen veya değişme potansiyeli olan toprak parçasıdır vatan. Bir asır önce neresiydi vatan? Balkan coğrafyasında , Trablusgarp’da , Yemen’de, Filistin’de, Kafkaslar’larda binlerce vatan evladı şehit olmadı mı?
Vatan, sınırları nerden nereye? Vatan’a sahip çıkmak devlete sahip çıkmakla aynı şey. Devlet olmazsa, biz devletimizin varlığını kutsallık çerçevesinde tartışıp zayıflatırsak, bugün dahi sahip olduğumuz yeri korumamız zorlaşır.
Gözümüzün önünde Suriye apaçık dururken devletin kutsallığını tartışmaya açmak, devletin vatandaş nezdinde itibarını zedelemek neyin hesabıdır? Neye hizmettir? Kimin taşeronluğunu üstlenmektir?
Ve dahi hiçbirimiz Kanuni Sultan Süleyman gibi devlet yönetimi tecrübesine sahip değilsek onun sözleriyle bitirelim:

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Ahmet Turan Ulutaş
atulutas@gmail.com
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Veli PIRTIK 8 ay önce

Hocam "da, de" bağlacı ayrı yazılır: "Devlet de Kutsaldır.."

Misafir Avatar
TemizEller 5 ay önce

Tosuncuğum, Boğa Arkadaş, Tok olduğun belli de; biraz da emeğin kutsallığından dem vursak! Hani Alın Teri kutsaldır... Ya!

Misafir Avatar
İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın 8 ay önce

İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın

Misafir Avatar
İl içi sıralar çalıştırılsın 8 ay önce

İl içi sıralar çalıştırılsın

Misafir Avatar
mevlüt gül 3 ay önce

Tebrik eder,başarılar dilrim.