Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı Sedat DEGER: Ders kitaplarının poşetsiz dağıtılacak olmasıyla birlikte kitapların öğrencilere ulaştırılması sürecinde iş yükü de yarı yarıya düşeceğinden dolayı doğal olarak milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek ödeneklerde yarı yarıya düşürülerek Milli Eğitim Bakanlığının kasasında yaklaşık 15 Milyon TL kalması sağlanabilir. Bu para ile de orta ölçekli yaklaşık 6 okul yaptırılarak ülkemize kazandırılması sağlanabilir.

MEB Ders Kitaplarını Poşetsiz Dağıtarak 1 Milyon 225 Bin TL’yi Tasarruf Etmiş Durumda

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim-öğretim yılında yaklaşık 147 milyon ders kitabını plastik poşetsiz dağıtılmasına karar verdi. Bu sayede hem plastik poşetlerin boşu boşuna kullanılarak doğaya zarar verilmesinin önüne geçilmiş oldu hem de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamına, Milli Eğitim Bakanlığınca da büyük katkı sağlanmış oldu.147 Milyon ders kitabının öğrencilere dağıtılırken ortalama olarak 6 kitabın bir plastik poşetin içine konulduğu düşünüldüğünde 24.5 milyon adet plastik poşetin kullanılmasının önüne geçilmiş oldu. 24.5 milyon plastik poşetin doğaya atılmasının önüne geçilmesinin yanı sıra maddi değerinin de Milli Eğitim Bakanlığının kasasında kalacağını görmekte fayda var. Çünkü nereden bakarsak bakalım her bir poşetin minimum 5 kuruşa mal olduğunu düşünürsek Milli Eğitim Bakanlığın kasasında yaklaşık 1 Milyon 225 Bin TL kalmış durumda. 

Ders Kitaplarının Poşetsiz Dağıtılacak Olması İş Yükünü de Yarıya Düşürecek 

MEB bu maddi kazancın daha fazlasını ders kitaplarının dağıtılması için gönderilen ödeneklerin yarı yarıya düşürülmesi ile de sağlayabilir. Şöyle ki ; ders kitaplarının dağıtım iş ve işlemlerine baktığımızda ders kitaplarının öncelikle ayrıştırılıp sınıf sınıf gruplandırıldıktan sonra plastik poşetlerinin içine konulması belki de sürecin en zahmetli ve en fazla zaman alan kısmı idi. Dolayısıyla plastik poşetsiz bir şekilde ders kitaplarının öğrencilere ulaştırılacak olması bu iş yükünün de olmayacağı ve bu sayede de ders kitaplarının dağıtılması için istenen iş yükünün yarı yarıya düşmesini sağlamış oldu. 

İş Yükü Yarıya Düşüyorsa Milli Eğitim Müdürlüklerine Gönderilen Ödenekler de Yarıya Düşürülerek 12.5 Milyon TL MEB’in Kasasında Kalabilir
O zaman iş yükü yarı yarıya düşüyorsa hak edişler bakımından Milli Eğitim Müdürlüklerine ödenen paranın da mantıken yarı yarıya düşürülmesini gerekmektedir. Türkiye genelinde şu an itibariyle 913 ilçe bulunmakta ve büyükşehir olmayan 51 ilin merkez ilçe merkezini de işin içine kattığımızda bu sayı yaklaşık olarak 964 yapmaktadır. Bu toplam 964 ilçeye ders kitaplarının dağıtımı için ortalama 25 Bin TL gönderildiğini hesaba katarak toplam maliyeti hesapladığımızda ise 25 Milyon TL gibi bir meblağ karşımıza gelmekte. Eğer yarı yarıya iş yükünün düşmesinden yola çıkarak Milli Eğitim Bakanlığı milli eğitim müdürlüklerine ödenekleri de yarı yarıya gönderirse bu durumda yaklaşık olarak 12,5 Milyon gibi bir paradan tasarruf ederek kasasında bırakmış olacak. Bu sayede de kasasında bıraktığı bu para ile orta ölçekli yaklaşık olarak 6 okul yapılmasını sağlayarak eğitim-öğretime katılmasını sağlayabilir. 

Tasarruf Edilen 12.5 Milyon TL ile MEB 6 Okul Yaptırabilir

İşin özü Milli Eğitim Bakanlığı, Devletimizin uygulamış olduğu tasarruf tedbirleri kapsamında ders kitaplarını poşetsiz dağıtarak katkı sağladığı gibi iş yükünün yarıya düşmesinden dolayı ödenekleri de yarı yarıya azaltarak gönderip yaklaşık olarak 12.5 Milyon TL ‘den de tasarruf edebilir ve kasasında kalan para ile de 6 tane orta ölçekli okul yapılmasını sağlayabilir.

Sedat DEGER
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sahtekarrlık var 4 ay önce

bir çok mem ders kitaplarını kendi araçlarıyla ve kendi elemanlarıyla dağıtıp, dışardan birinede dağıttı gösterip para karşılığı imza attırıp gelen ödeneği cebe cukka yapıyor. ders kitabı dağıtımını kargo firması mem lere değil doğrudan okullara teslim edip bu sahtekarlığı ve yolsuzluğu önlemeli.

Misafir Avatar
Kral 4 ay önce

Bence kitaplar ucretli olsun eskisi gibi. Ne zaman ucretsiz dagitilmaya baslandi okul çöpleri kitap doldu. Kapagi yirtik ciltsiz paramparca binlerce kitap. Niye biliyor musunuz ? O kadar cok duyarsiz velimiz var ki cebinden 3 kurus cikmiyor diye kitabi onemsemiyor. Ama cebinden çıksa basbas bağırıyor çocuğuna. O nedenle kitaplar ucretli olsun

Misafir Avatar
Dahi hoca 4 ay önce

MEB'in kasasında kalmaz. Yiyici çok. Bari bize poşet olarak gelsin. Razıyız

Misafir Avatar
zaten öğretmenlere yaptırırlardı parayı da cebe at 4 ay önce

zaten milli eğitim müdürlükleri bu işi öğretmenlere yaptırılardı ve gelen on binlerce parayı cebe atarlardı. bu sayede 12.5 milyon boşu boşuna birilerinin cebine gideceğine devletin kasasında kalır ...

Misafir Avatar
ali veli 4 ay önce

Bence kitaplar ucretli olsun eskisi gibi. Ne zaman ucretsiz dagitilmaya baslandi okul çöpleri kitap doldu. Kapagi yirtik ciltsiz paramparca binlerce kitap.çöpe gidiyor.yazık değil mi ,ülkenin kaynaklarını bu kadar boş harcamak hangi akla sığar. sonra da ekonomik sıkıntı var.ders kitapları yine paralı olsun veya öğrenci aldığı kitapları ertesi eğitim yılı başı getirsin yeni kitap alsın.

Misafir Avatar
Fevzi 3 ay önce

Kitaplardan cüzi de olsa ücret alınması iyi olur. Aynen DYK lardan da okul bütçeleri için ücret alınmalı. Veli para verdiği şeye daha fazla kıymet veriyor.