15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Norm Kadro Düzenlemeleri

Norm Kadro Düzenlemeleri

Bilindiği gibi, 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 26/04/2013 tarih ve 28629 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  

       Bilindiği gibi, 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 26/04/2013 tarih ve 28629 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

     Söz konusu yönetmeliğin 6. maddesinde özel eğitim kurumları hariç bünyesinde 6-8 sınıfları bulunmayan (5.sınıflar neden burada zikredilmemiş?) öğrenci sayısı 150 den az ve birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okullara müdür normu verilemeyeceği belirtilmekle birlikte 6287 Sayılı Kanunla ilkokul ve ortaokul olarak yapılandırılan eğitim kurumlarının bir çoğunda öğrenci sayısının 150 nin altına inmesiyle müdür normu da düşmüştür.

     Diğer taraftan, ilkokul ve ortaokul aynı binada eğitim-öğretime devam okullar için söz konusu yönetmeliğin 6. maddesinin son fıkrasında birden fazla okul ve kurumun aynı bünyede yer aldığı kurumlar için bir müdür norm kadrosu verilir denilmesine ve Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2012/20 sayılı Genelge de aynı binada bulunan ilkokul ve ortaokulların bir müdür tarafından yönetileceği belirtilmesine rağmen, uygulamada aynı binada da olsalar her okul ve kurum için ayrı ayrı kurum kodu ve yönetici normu verilmiştir.

Müdür Yardımcısı normu bakımından 8. maddenin (b) bendinde İlköğretim Okullarına (1) göre düzenleme halen yürürlükte ve öğrenci sayısı 601 e kadar 1 müdür yardımcısı normu verilmektedir.

 

 

(1) 25/3/2013 tarihli ve 2013/4530 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki Yönetmeliğin 2. maddesiyle, bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan "İlköğretim okullarında" ibaresi, "İlköğretim kurumlarında", (d) bendinde yer alan "hastane ilköğretim okulları" ibaresi "hastane ilkokulları" şeklinde değiştirilmiştir.

 

Milli Eğitim Temel Kanunu'nda

'' Madde 24 - (Değişik: 30/3/2012 - 6287/8 md.) İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar hâlinde kurulması esastır. Ancak imkân ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir.

 

Madde 25 - (30/3/2012 - 6287/9 md.) İlköğretim kurumları; dört yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile dört yıl süreli, zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkân veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşur. ''  Denilmektedir.

 

      652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye dayalı olarak yapılan değişiklikle, dağ fare doğurmuş; 6287 sayılı Kanunla ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokul ayrılmasından sonra yürürlükte bulunan norm kadro yönetmeliğindeki hükümler özelliğini yitirmiş durumdadır. Bir çok ilkokul ve ortaokulda öğrenci sayısının 150 nin altına inmesiyle müdürlük, öğrenci sayısının 601 in altına inmesiyle de müdür yardımcılığı normları düşmüş ve bir çok yönetici, norm kadro fazlası konumuna getirilmiştir. Bu nedenle, okullar yöneticisiz bırakılmış olmasına karşın daha geniş ve detaylı bir şekilde yönetmelik değişikliği beklenirken 26 Nisan 2013 tarihinde 28629 Sayılı resmi gazetede yayınlanan 25/3/2013 tarihli ve 2013/4530 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan bu değişiklik hiçbir derde deva olmadığı gibi sorunların çözümüne de katkı sağlamamıştır.

 

      Çünkü; yönetmeliğin müdür normunu belirleyen 6.maddesinde ilköğretim kurumları ifadesi zaten geçmekte idi, düzenleme ile müdür yardımcısı normunu belirleyen 8. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan "İlköğretim okullarında" ibaresi, "ilköğretim kurumlarında" şeklinde değişti değişmesine ama kimi il milli eğitim müdürlükleri ‘ilköğretim kurumları'' ifadesini ilkokul ve ortaokulları kapsayan genel bir ifade olarak algılarken; kimi il milli eğitim müdürlükleri de aynı binada eğitim veren ilkokul ve ortaokulu kapsayan bir kavram olarak değerlendirip bu durumdaki okulların idareci normlarını kurum kodları ayrı olmasına rağmen iki okullun toplam öğrenci sayısına endeskleyerek norm fazlalığına ilişkin müracaat dilekçelerini okul idarecisiz kalacak gerekçesiyle geri çevirmektedirler.

 

     Yani sözün özü; yönetmeliklerde muğlak ifadelere yer verilmesi ya da kişiye göre değişebilen yorumlara açık kapılar bırakılması yapılan değişikliklerin sadra şifa olmasına engel teşkil etmektedir.

 

Celal DEMİRCİ / KAMUAJANS.COM

celaldemirci@gmail.com

https://www.facebook.com/demircicelal

http://twitter.com/celaldemirci

 

EDİTÖRÜN NOTU: Sitemizde yeralan yazı ve haberlere eleştiri sınırlarının dışında, kişilik haklarına saldırı ya da hakaret niteliği taşıyan yorum yazan kişilerin IP adresleri ve diğer bilgileri savcılığa suç duyurusunda bulunulmak üzere ilgili yazının yazarına, yazıda ismi geçen kişi ve kuruluşlara ve yetkili mercilere bildirilecektir. Bu kapsamda TCK'ya göre ortaya çıkacak hukuki sorumluluk, internete giriş yapılan bilgisayarın IP adreslerinin sahiplerine aittir. Sitemiz yazı ve haberlere yapılan yorumlar konusunda sorumluluk kabul etmemektedir. Yukarıda açıklanan nedenlerle sitemizdeki yazı ve haberlere yorum yapılırken sözkonusu hususların dikkate alınması sitemiz takipçilerine önemle duyurulur.

 

 

 

 • Bu haber için 81 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • metin 28 Ağustos 2013 12:41

  ilçe milli eğitimmüdürlükleri şube müdürü normları ne zaman gözden geçirilecek değerli yetkililer.90- yüz bin nüfuslu ilçede iki pek nadir 3 şube müdürüylen çalışıyoruz.hangi bölüme baktığımızı bile bazan unutuyoruz.bitişiğimizdeki meslek lisesinde 7-8 yönetici var.250 bin nüfuslu ilçede 5-6 şube müdürü var.850 bin nüfuslu 220 bin öğrencisi olan ilçede 7 şube müdürü var. bu konuylan ilgilenmenizi bekliyoruz değerli yetkililer.

  Yorumun Devamı
 • müdür serkanaa 26 Ağustos 2013 16:26

  ya anlamadığım neden 100 e çekiliyor ki .. bu nasıl bir bakış açısı. ortaokullarda imamhatiplerde anaokullarda öğrenci sayısına bakılmadan müdür ve md yardımcısı normu veriliyor..neden ilkokullar böyle bir sayı var ki..köy okulları çok fazla diyeceksiniz. o zaman birleştirilmiş sınıf var mı yok mu .. yada sınıf sayısına bakınız. o şekilde düzenleme yapılmalı...

  Yorumun Devamı
 • hasanali 15 Ağustos 2013 17:28

  okul normları kaprisli,geleceği göremeyen müdürlerin elinde, haziranda bilerek okul normunu düşük gösterip eylül ayında fazlalaştırarak öğretmenler ve idareciler üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar,bu durumdan öğrtmen ve idareciler mağdur oluyor,lütfen bu idarecilere yaptırım uygulanmalı

  Yorumun Devamı
 • md yrd 15 Ağustos 2013 17:26

  yönetmelik ortaokullarda 500 öğrenciye 1 md yrd olarak güncellenmeli,çünki biz liselerden farklı iş yapmıyoruz

 • behçet söğüt 15 Ağustos 2013 16:05

  sayın celal demirci gibi eğitimciler icraatın içinden geldikleri için problemleri yerinde tesbit ediyorlar.bu tesbitler eğitim sistemimizin gelişmesine ve problemlerin farkedilmesine vesile oluyor...teşekkürler sayın demirci

  Yorumun Devamı
 • CELAL HOCAM 02 Ağustos 2013 10:25

  çok iyi bir konuya temas etmişsiniz.bitişiğimizdeki endüstri meslek lisesinde 10 tane yönetici var.85 bin nüfuslu ilçede milli eğitim müdürlüğünde 2 şube müdürü var.700 bin nüfuslu ilçede 7 şube müdürü var250 bin nüfuslu ilçede 6 şube müdürü var.80 bin nüfuslu ilçede 2 şube müdürü varken 35 bin nüfuslu il merkezinde 17 yönetici var.saygılar.

  Yorumun Devamı
 • müdür serkan 23 Temmuz 2013 17:56

  149 öğrencı ıle mudur yetkılı ogretmen dersemı gırecek okul ıslerınımı yapacak..ılkokullarda 150 olan ogrencı sayısı derhal 100e cekılmelıdır...cunku artık 5.sınıflar ılkokul degıl ortaokul oldu...

  Yorumun Devamı
 • NORM KADRO YÖNETMELİĞİ 21 Temmuz 2013 17:20

  yönetmelik güncellenmeli ve okullarda ilkokul 80 kişiye çekilmeli.öğrenci normu 4 sınıfla nasıl 150 olacak , olursa zaten yanlış.5 leri de aldınız ortaokul ettiniz.taşrada bir çok okul zaten 150-500 aralığında.benim önerim mevcutlar devam etmei,tayin isterken ve zorunlu yer değiştirmede herkes yerine olabilir.norm fazlası edilmesi yanlış.

  Yorumun Devamı
 • kazım deniz 20 Temmuz 2013 11:34

  meb merkez teşkilatı ve taşraya vekalet atamalardan vazgeçmedikçe bu işler çözülmez.

 • adanalı 20 Temmuz 2013 11:33

  sayın demirci eğitimcilerin bu sıkıntılarını paylaştığınız için gerçekten seviçliyiz teşekkürler.darısı meb de oturanların başına.

 • haklısın adanalı gardaşım 13 Temmuz 2013 00:00

  aynen dediğin gibi..yazık valla.bir cok ilkokul taşrada müdür yetkilide..ama ortaokul ve imam hatiplerde öğrenci sayısına bakılmadan müdür normu veriliyor...ne iştir anlamadım.

 • adanalı 11 Temmuz 2013 14:58

  sayın demirci konuyu çok güzel özetlemiş.bir hatırlatma yapalım.ilkokul ortaokul birleşti müdür branşa geçti her iki kurumun müdürü oldu.ben aslolan sınıf öğretmenliğimi terketmedim norm fazlası müdür yardımcısı oldum bu ne ya.

  Yorumun Devamı
 • ne normu 07 Temmuz 2013 18:32

  42 saat ingilizce var, 6 sınıf üzerinden seçmeli ders hesap etmişler ki 5 sınıf açılacak. 52 saate 3 ingilizce öğretmeni. 17 saat derse gireceğiz.

 • bzim oralarda durum nasıl 03 Temmuz 2013 18:08

  bizim buralada durum aynen şöyle..merkez anaokulu 34 öğrenci imam hatip orta kısım 16 öğrenci normal ortaokul 120 bunların hepsinin müdür ve müdür yardımcısı kadrosu var. bizim ilkokul 110 öğrenci ve müdür yetkili var ..adil mi

  Yorumun Devamı
 • mesut bey eksik tespit yaptı sanırım. 03 Temmuz 2013 18:03

  120 öğrenci ile işler çözülmez ki... sınıf ortalaması 30 diyor.toplam 4 sınıf ve 120 öğrenci.bizim okulda öğrenci ortalaması 15 sınıflarda.7 sınıf var diyorum.10 tane de ana sınıfı öğrencisi.toplamda 8 sınıf oldu. ama hala müdür yetkili.gerçekçi bir çözümde öğrenci sayısına bakılmamalı. yapılacak olan çok basit .bağımsız sınfı oolan okkullara müdür verilmeli.demin 8 sınıf dedim.müddür yetkili ile olmaz ..bağımsız sınıfları olan okullarda müdür olmalı...ortaokullarda merkez anaokullarında ve imam hatiplerde öğrenci sayısı önemli değil.müdür ve yardımcı kadrosu var.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ