ÖYP YURTİÇİ YABANCI DİL EĞİTİMİ TERCİH SONUÇLARI

Öğretmenlerin Nöbet Tutmama Eylemini Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?

Devlet Memurlarına Yemek Yardımı

Devlet Memurlarına Yemek Yardımı

‘'Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği''nin ‘'Yardım Şekli'' başlıklı 3. Maddesinde;

 ‘'Yiyecek yardımı yemek verme şeklinde yapılır. Bu yardım karşılığında nakten bir ödemede bulunulmaz.

Yiyecek yardımı haftalık çalışma süresi 40 saati aşmayan yerlerde öğle yemeği olarak verilir. Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan memurlara, görevlerinin diğer yemek saatlerinde de devam etmesi şartıyla üç öğüne kadar yemek verilebilir. ‘' denilmektedir.

Yine aynı yönetmeliğin ‘'Yemek Servis Giderleri'' başlıklı 4.Maddesinde;

‘' Yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetlerinin yarısını aşmamak üzere, bu Yönetmelik kapsamına dahil memur kadrosu adedine göre kurum bütçelerine konulacak ödeneklerle karşılanır.

Ödenek dağıtımı yemek servisi kurulacak kurumdaki memur sayısı dikkate alınmak suretiyle yapılır.

Yemek bedelinin bütçeden karşılanamayan kısmı yemek yiyenlerden alınır. 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun'a göre tayın bedeli verilen personel ile sözleşmeli olarak çalıştırılanların, bu Yönetmeliğe göre yiyecek yardımı yapılan yemek servislerinde yemek yemeleri halinde, yemek bedelinin tamamı kendilerinden alınır. ‘' denilmektedir.

Aynı yönetmeliğin ‘'Yemek Şartları'' başlıklı 5.maddesinde;

‘' Kurum bütçelerine yiyecek yardımı karşılığı olarak konulan ödenek, memurlara yemek vermek üzere kurulan yemek servisi, yardım sandığı, dernek veya bu mahiyetteki kuruluşa ödenir.

Yemek servisi, yiyecek yardımından faydalanabilecek personel sayısının asgari 50 olması ve yemekhane için elverişli yer bulunması şartıyla atamaya yetkili amirin onayı ile kurulabilir.

Yemek servisi için gerekli bina, tesis ve demirbaş eşya kurumlarca sağlanır. Bunlara karşılık memurlardan ücret alınmaz. ‘' denilmektedir.

Yukarıdaki hükümlere göre:

Haftalık 40 saate kadar mesai yapan, doğrudan personel sayısı 50'yi geçen kurumlarda ya da ilçelerde ve il merkezlerindeki müdürlükler ve bağlı kurumlarda bu şekilde görev yapan personel sayısı 50'yi geçiyorsa memurlara yemek vermek üzere kurulan yemek servisi, yardım sandığı, dernek veya bu mahiyetteki kuruluşa yemek bedelinin yarısını aşmamak üzere kurum bütçelerine konulan ödenekten ödeme yapılır.

Örnek vermek gerekirse; İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ayrılacak ödenek ile öğretmenevlerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde  görev yapan personele, RAM çalışanlarına, öğretmenlere, ikili eğitim-öğretim yapan kurumlarda yeni 4+4+4 sistemi ile 07:00-19:00 arası haftalık fiilen 60 saat çalışan idarecilere yemek ücretlerinin yarısı ödenekten yapılmak sureti ile %50 indirimle yemek verilmesi gerekmektedir.

Hukuk devletinde kanunlar, yönetmelikler herkes için uyulması zorunlu hükümlerdir. Yönetmelikler uygulanması için yayınlandığına göre; bu konuda da yönetmelik gereği yerine getirilmelidir. Memurlara %50 indirimli yemek imkânı sağlanmalıdır.

 

Celal DEMİRCİ / memurlar.biz

celaldemirci@gmail.com

https://www.facebook.com/demircicelal

https://twitter.com/celaldemirci

 

 

 • Bu haber için 19 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • YÖNETİCİ 19 Kasım 2012 08:21

  ikili eğitim yapan bir okuldayım sabah 7 akşam 5 çalışıyorum.evet okjulda mutfak var arkadaşlala alıyozu malzemelerimizi yemek yaşptırıyoruz.ne yapalım açmı gezelim .ne yapalım hergün dışarıdan mı yiyelim.öğretmen arkadaşlarım yarım gün ders yapıp evlerine gidiyor.kimse yediğimize kedi gibi bakmıyor.değilmi arkdaşım.

  Yorumun Devamı
 • idaeci öğretmen 17 Kasım 2012 17:41

  celal bey yönetmeliği okumuş, diğerleri ise konudan habersiz.bu yönetmelik 8-5 mesaisi yapan memurlar ile idarecilei kapsamaktadır. konuyla ilgili genelge var. ancak yönetmelik çok muğlak, özal zamanında özellikle büyük şehirlerdeki öğle saatlerinde evine gidemeyen memurlar için çıkarıldı.fazla bir değişiklik yapılmadı, çok karışık, birçok devlet memurunun da haberi yok yönetmekikten.diğer bir nokta: her kurumda farklı uygulanıyor. bir çok yerde memurlardan yemek bedelinin en az yarısı alınırken özel bütçeli kurumlarda veya ödenek sıkıntısı olmayan yerlerde çok az bir katkı payı ile yemek verilebiliyor.

  Yorumun Devamı
 • uzman polis 17 Kasım 2012 14:10

  bir devlet memuru olarak bu haberi kınıyorum,bu nasıl bir haber,öğretmene yemek yardımı neymiş,adam gibi geçinebileceği zammı verin öğretmenlerimize onlar zaten karnını doyurur.böyle dilenci gibi muamele yapmayın kimseye.öğretmenler diğer sayfalardan polise saydırıyorlar ama ben ve benim gibi düşünen polis arkadaşlarda öğretmenlerin haklı davalarında onları destekliyoruz.hepimiz biriz ,bir farkımız yok aslında,yıllardır pembe yalanlar,sahte gülücükler,aslı astarı olmayan vaatler,bıktık artık.

  Yorumun Devamı
 • xyz 17 Kasım 2012 10:32

  haberin öğretmenle ilgisini göremedim.haberi yapan sadece örneği öğretmen üzerinden vermişne manyak haber yapıyosunuz kardeşim.

 • Gerçekler 17 Kasım 2012 08:30

  bazı idareler zaten okullarına mutfak yaptırmış, idareciler hem kahvaltı yapıyor hem öğle yemeyi yiyor. öğretmenler de acaba kendilerine bir bardak çay düşer mi diye kedi gibi bakıyor...

  Yorumun Devamı
 • masumca değil 17 Kasım 2012 01:21

  kendi yandaş yemek şirketkleri para kazanacak başka bir şey değil....o parayı öğretmene niçin vermiyorsunuz?

 • umut 16 Kasım 2012 22:48

  yakında karın tokluğuna çalıştıracak onun yerini yapıyo a ke pe. puha ha hah ha haaaaa....

 • İlkadımlı Öğretmen 16 Kasım 2012 21:15

  öğretmenevleri paldır küldür kapatılıyor....haberde öğretmenevlerinde yarı ücretli yemek verilmesi gerekir denmiş...ben öğretmenevine 9 km uzaktayım oraya gidip gelene kadar harcayacağım yol parası ile zaten yemek yerim...kalsın yani...

  Yorumun Devamı
 • İDARECİ İDARE 16 Kasım 2012 20:52

  kardeşim siz de günde 12 saat çalışıp birde yemek ücreti mi istiyorsunuz. olur mu böyle şey. çalışmanızı günde 15 saate çıkarırsanız belki düşünülür?

 • Ne? öğretmene verilecek... 16 Kasım 2012 20:39

  ne öğretmene verilecek .diğer memurların hepsi faydalanacak hatta imamlar bile çünkü onlar 24 saat çalışıyor.ama öğretmen günlük 6 saat ten 6*5=30 saat old. için alamayacak. %100 eminim meslekçiler hariç hangi öğrt. 30 saati geçiyor. ilksan için bağıran çağıran arkadaş ilksanla ilgili çok şey biliyosun bilmiyosun ama biz bire bire haklarımızla ilgili genel sorunlar yaşıyooruz.sen bunlara bak, millete özlük haklarında kazanımlar vermeye çalış.ilksancı değilim.

  Yorumun Devamı
 • Norm Fazlası 16 Kasım 2012 20:23

  yıllardır 5-10-15-25 yıllık planlarla düzenini kuran çocukarını okula gönderen, ayrıca kendisi de veli olan öğretmenin suçu neydi bakan bey bir günde norm fazlası olduular.yani sistem yanlış mış mış da yahu bu sistem yanlışsa bir günde mi değişecek.sene ortasında olup olmadığıda önemli değil.sayın bakan herkes ailesi için uzun yıllardır plan yaparak dişiyle tırnağıyla biryere geldi sen şimdi onlara 5-6 saatlik ilçe tercihini valilik emri ile zorla mı veriyosun.siz daha dün geldiniz.bizler emektar öğretenleriz.her velinin çocuğu gibi öğretmen çocuklarının da hakları var.unutma.il merkezinde özel okula,dershaneye verilen öğretmen çocuklarının düzeni ne olacak.anne baba bütünlüğü???? ağzında kuş tutsan ........

  Yorumun Devamı
 • EZİK ÖĞRETMEN 16 Kasım 2012 15:43

  onlardan gelen onların olsun. ALLAH onların müstehakını versin, mümkünse onları tez elden bizden uzak etsin. amin

 • Orhan Ak 16 Kasım 2012 15:25

  meclise yapıyorlar ya yeter. bizde bakarak karnımızı doyuruyoruz.

 • cemre 16 Kasım 2012 15:05

  bu idareciler herşeyi kendi lehlerine memurun aleyhine yapıyor.ALLAH onlara soracak millette soracak.

 • mehmet 16 Kasım 2012 15:05

  günlük 4 tl öğle yemeği ücretinden aylık 80 tl her öğretmene ödeme yapın, ister yemek yesinler ister başka yerde kullansınlar.

 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ