Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

İnternet ve sosyal medya kullanımı günümüzde 7'den 70'e tüm kesimi kapsamaya başladı. İnternet kullanıcılarının %90'lık kısmı interneti sadece sosyal medya hesaplarını takip müzik ve film gibi aktiviteler için kullansada %10'luk dediğimiz ve çoğunu genç nesilin oluşturduğu kesim ise internette içerik oluşturarak yeni bir sektörün oluşmasına olanak sağlıyor.

İlk kurulduğunda rakipleri gibi sadece video izleme websitesi olan youtube kendisinden beklenmeyecek kadar gelişme göstererek günümüzde internet kullanıcılarının en uğrak yeri oldu. Gelişimini hergün sürdüren youtube içeriklerini kullanıcılardan almasından dolayı zengin içeriği ile ilgi odağı haline geldi. Şimdilerde yüklenen içerikler kadar içerikleri yükleyenlerinde göz önünde olduğu youtube'da bu durum yeni bir meslek grubununda oluşmasına neden oldu. Youtuber olarak adlandırılan bu kesim yükledikleri video içerikleri ile ilgileri üzerlerine çekerek milyonlarca takipçiye sahip olabiliyor.

Kullanıcılarının izlenme oranlarına göre video sahiplerine alınan reklamlardan pay veren youtube yeni bir iş dalınında oluşmasına neden oldu. Youtube içerik üreticilerinin ne kadar kazandığı konusu ise hala muallakta olan bir soru olarak bekliyor.

10-) Han Kanal

Kanalın kurulma tarihinden bu yana eksiksiz bir şekilde devamlı yükseliş gösteren Han Kanal kanalı, içeriğinde Minecraft yoğunluklu oyun videoları barındırmakta. 29 Ekim 2013 tarihinde açılan kanal, yaklaşık 4 yıllık süreç içerisinde düzenli bir şekilde büyüdü ama en büyük yükselişini 2017 yılında elde etmiş olduğu 199.9 milyon izlenme sayısı ile başarmışa benziyor. SocialBlade verilerine göre son bir yılda $50 bin – $799.8 bin dolar kazandığı gözüküyor, ancak bu değeri göz önüne bulundurmaz isek listemizin 10.sırasına yerleşmeye hak kazandı.

9-) Tonguç Akademi

YouTube Türkiye üzerindeki yayın hayatına başladığı günden bu yana sürekli bir şekilde hızlı yükseliş gösteren Tonguç Akademi, son bir yıllık verisinde önceki yıllara göre en büyük büyümeyi gösterdi. 28 Ocak 2014 tarihinde kurulan kanal toplamda 300.482.916 görüntüleme elde etti, bu verilerin sadece 216.6 milyon görüntülenmesi son bir yıl içerisinde kazanıldı. Sosyal medya hizmetleri platformu üzerindeki verilere göre son bir yılda $54.2 bin – $866.6 bin arası kazanç elde ettiği görülüyor. Ancak net geliri bilemesek de bu veri kanalı en çok kazananlar listesinde 9.sıraya yerleştiriyor.

8-) Hayrettin

Birincil mesleği oyunculuk olan Hayrettin Karaoğuz, yayın hayatına diğer kanallardan önce başlayarak geride bıraktığımız yıllar boyunca yurtiçi ve yurtdışı kapsamında birçok kamera şakası yapmasının yanı sıra öğrenci evlerine baskın düzenlemesi onun bu yükselişine destek olan önemli içeriklerinden birisi. 19 Şubat 2006 tarihinde açtığı kanalda yıllar boyunca üretmiş olduğu içerikler üzerine son yılda emeklerinin sonucunda 216.7 milyon görüntülenme elde etti. Veriler yanlış olsa da $54.2 bin – $867 bin gösterilen kazanç verisiyle listenin 8.sırasında yer almaya hak kazandı.

7-) Duygu Köseoğlu

YouTube Türkiye üzerindeki yayın hayatına ilk olarak LoL, CS:GO, H1Z1 ve HOTS oyunlarıyla yayın yapmasıyla başlatan Duygu Köseoğlu, daha sonrasında kanalının konseptini genişleterek oyun videolarını arka planda bırakarak oyun, eğlence, challenge ve Vlog kanalına dönüştürdü. 31 Ekim 2013 yılında açmış olduğu kanalında kısa sürede içerik üretimiyle büyük yükseliş gösteren içerik üreticisi, sadece bu yıl içerisinde 266.5 milyon görüntülenme elde etti. Verilere göre $66.6 bin – $1.1 milyon arası kazanç sağladığı gösteriliyor. Verilerin ABD‘deki YouTube için geçerliliğini bir köşeye bırakırsak, bu veri, kazanç sıralamasında kanalı 7.sırada yer almasına destek sağlıyor.

6-) Kafalar

26 Aralık 2014 tarihinde açılan kanal, ayrılmaz Vine üçlüsü olan Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin tarafından yaklaşık 1 yıldır düzenli olarak içerik üretiliyor. Daha önceki kitlesi ve şimdiki üretmiş oldukları özgün içerikleriyle hızlı yükseliş sergileyen kanal, sadece son bir yıl içerisinde 284.9 milyon görüntülenme elde etti. Bu verilerin sonucunda kazanç verisi ne kadar yanlış gözükse de $71.2 bin – $1.1 milyon arası kazandığı gözüküyor. Verinin yanlış olmasını bir tarafa bırakırsak bu kazanç verisi, listenin 6.sırasında olmasına etken oluyor.

5-) Duymayan KALMASIN!

Özel başlıklarıyla hazırlanan ilgi çekici videolarıyla büyük yükseliş göstermekte. 8 Ocak 2016 tarihinde yayın hayatına geçen kanal, kısa süre içerisinde diğer kanal konseptlerine göre farklı olarak büyük yükseliş gösteriyor. Son bir yıl içerisinde yüksek bir başarı göstererek 401.6 milyon izlenme elde eden kanal, ilgi çeken başlıkları ile büyük yükselişini sağladı. Doğru olmamasıyla birlikte son bir yıl içerisinde $100.4 bin – $1.6 milyon arası kazanç sağladığı gözükse de bu yıl en çok kazananlar listesinin 5.sırasında yer almayı başardı.

4-) Orkun Işıtmak

Video çekmeye çocukluk yaşlarında başlayan Orkun Işıtmak, 18 Nisan 2010 yılında açmış olduğu kanalda oyun içerikli videolar yayınlıyordu. Daha sonrasında 1-2 yıl önce yapmış olduğu ‘yabancı şarkılar Türkçe olsaydı’ serisiyle kitlesinin artışını gözlemleyen içerik üreticisi, oyun videolarına son vererek daha geniş alanda özel özgün içerikler üretmeye başladı. Genel olarak yabancı içerikleri YouTube Türkiye’ye uyarlayarak güzel içeriklerle karşımıza çıkan Orkun Işıtmak, başarısının sonucunda son bir yıl içerisinde 441.7 milyon görüntülenme elde etti. Veriler doğruyu yansıtmasa da son bir yıl içerisinde $110.4 bin – $1.8 milyon arası kazanç sağladığı gözükmekte. Ancak verilerin Türkiye uyarlamasını bilmesek de kazanç değerlerine göre sıralama yaptığımızda bu listede 4.sırada yer elde ettiğini görebiliriz.

3-) prenses elif

Çocuklara yönelik içerik bulunduran kanal, 5 yaşındaki Elif’in günlük hayatında yapmış olduğu eğlenceli içeriklere yer vermekte. Geçtiğimiz 1 yıl öncesinde Enes Batur‘dan daha fazla kazanç elde ederken bu yılın verilerinde listenin 3.sırasına geriledi. Toplamda 2.083.370.892 görüntülemeye sahip kanal, sadece son yılda 1 milyar görüntülenme elde etti. Bu verilere dayanarak YouTube Türkiye ve hatta genel olarak video platformundaki küçük yaş kitlesinin farkındayız. Ancak belirli kanalların içerikleri küçük yaş grubunu kötü etkileyeceğini göz önünde bulundurduğumuzda YouTube, çocuklara özel, yaşlarına uygun kısıtlı video içerikleri barındıran bir alt siteye sahip. Kanal, veriler yanlış olsa da son bir yıl içerisinde $259.1 bin – $4.1 milyon arası kazanç sağladığı yansıtılmakta. Doğruluğu yanlış olsa da orantısal olarak kanalın bu listede 3.sırada yer almasını sağlıyor.

2-) Herşey Dahil

Kanal konsepti bakımından ilginç başlıklarla kişilerin dikkatini çeken videolar üreten “Duymayan KALMASIN!” kanalıyla birebir aynı işlevi görmekte. Son bir yıl içerisinde 1.1 milyar görüntülenme elde eden kanal, çok büyük derecede artış gösterdi. Bunun sonucu olarak düzenli ve ilgi çekici içeriklerin düzenli olarak yayınlanmasını yapan kanal, yanlış olsa da $273.6 bin – $4.4 milyon arası kazandığı gözüküyor. Veri yanlış olsa da kazancın diğer kanallara göre sıralamasında 2.sırada yer alıyor.

1-) Enes Batur

Yaklaşık 2016 yılından bu yana hızlı bir şekilde yükselmeye devam eden Enes Batur, günlük olarak içerik girmesinin yanı sıra oyun videolarından uzaklaşarak özel ilgi çekici videolarda oluşturmakta. Birçok kanal onun başarısını kıskanmış olsa da konusu ne olursa olsun her gün düzenli olarak bir video yüklemenin zorluğu tartışılmaz bir sabır yeteneğinden kaynaklanıyor. Kanalın her gün video atmasının doğallığıyla videolarının en başlarda yer alması ve düzenli abone artışının yanı sıra birçok konuda istatistiği yükselen kanal son bir yılda yanlış veride olsa $315.3 bin – $5 milyon arası kazandığı gözüküyor. Veriler ne kadar yanlış olsa da izleneme verilerini göz önüne aldığımızda Enes Batur‘un YouTube Türkiye bünyesinde en çok kazanan kişisel kanalının yanında en hızlı büyüyen, abone artışı gibi verileri göz önünde de bulundurabiliriz.

Kamuajans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.