ABONE OL

Meteor Düşünce Ne Olmaktadır? Meteor Düşmesi Nasıl Oluyor? Meteor Nedir?

Gök taşları, Dünya atmosferine saniyede 11–72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Büyük gök taşları atmosferde gözlenebilir. Düzenli olarak her sene gerçekleşen meteor yağmurları bulunmaktadır. Bu yağmurlardan en çok bilineni ise Perseid yağmurudur.

Ülkemizde birkaç gündür meteor haberleri gündemde. Kuzeydoğu bölgesinde bazı illerde vatandaşların cep telefonları ile çekilen görüntülerde meteor düşmeleri söz konusu. Peki bu meteor nedir, vatandaşlar neden meteor arıyor? Göktaşı, astreoid, meteor aynı anlamamı geliyor? Cevaplar haberimizde...

Uzayda gezen göktaşları dünya atmosferine girdikleri zaman meteor olarak adlandırılıyor. Bunların bir kısmı atmosferde yok olup giderken, bir kısmı ise meteorit olarak yeryüzüne düşüyor. Türkiye'de geçtiğimiz günlerde Ağrı, Erzincan, Erzurum, Van, Trabzon, Artvin gibi illerde meteor görüntüleri kaydedildi. Çok değerli bir taş olan meteoritler vatandaşlar tarafından arazilerde arandı.

Türkiye’de, Ağrı, Erzincan, Erzurum, Van, Trabzon, Artvin dahil bazı şehirlerde kayda giren ve gök taşı (meteor) olduğu iddia edilen görüntülerin ardından bazı vatandaşlar harekete geçti. Arazi ve ormanlık alanlarda düştüğü iddia edilen gök taşı ya da parçalarını aradılar.

meteor

Astreoid, Göktaşı, Meteor Nedir? 

Uzay'da içinde yaşadığımız galaksinin oluştuğu dönemde kalma kayaç ve metal parçaları bulunur. Çeşitli büyüklükte ve şekilde bulunan bu cisimlere asteroit denir. Uzay boşluğunda milyonlarca astreoit olduğu gök bilimcilerce söyleniyor. Astreoit veya kuyrukluyıldız gibi gök cisimlerinden kopan parçalara da göktaşı adı veriliyor. Peki meteor nedir? Meteor ise dünya atmosferine giren göktaşlarına denir. Göktaşları bazen dünya atmosferine girer ve küçük olanlar yanarak yok olur. Yanarak yok olmayan meteorlar ise yeryüzüne ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu meteorlara da meteorit denir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin meteor girer. Ancak bunların, beş yüz kadarı buharlaşmadan yere meteorit olarak düşer.
meteor 2

Meteoritler çok değerli jeolojik örneklerdir. Çünkü insanlı ya da insansız uzay araçlarının henüz uzayda gidemediği gökcisimlerinin yapısı hakkında bilim insanlarına doğru veri sağlarlar. Meteoritlerin birçoğunun kaynağı Mars’la Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağıdır. Büyük gökcisimlerinin kütleçekim etkileri ve diğer göktaşları ile çarpışmalar, bu parçacıkların yörüngelerinin değişmesine ve Dünya’ya çarpmalarına neden olabiliyor. Dünya üzerinde ayrıca kaynağı Ay ve Mars olan meteoritler de bulunmaktadır.
meteor 3

Kaç Tip Meteorit Var?

Bir meteorit (dünyaya düşen meteor) Dünya üzerindeki diğer kayaçlardan kimyasal bileşimi ve yaşı ile farklı oluyor. Kaynağı Asteroit Kuşağı olan meteoritler yaklaşık 4,5 milyar yıl yaşında.

Dünya üzerinde bugüne kadar tespit edilen Mars kaynaklı meteoritlerin yaşları 4,5 milyar ile 160 milyon yıl arasında değişiyor. Bu tür meteoritlerin yaşlarının geniş bir aralıkta değişmesi jeolojik olarak aktif bir gezegenden geldiklerinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Ayrıca Mars kaynaklı olduğu düşünülen meteoritlerin içine hapsolmuş gaz kabarcıkları incelendiğinde, kimyasal bileşimlerinin ve izotop oranlarının Mars’ın atmosferinde bulunan gazlarla benzer olduğu anlaşıldı.

Ay’dan geldiği düşünülen meteoritlerle ilgili ise insanlı uzay görevleri sırasında alınan örnekler sayesinde daha doğru öngörüler yapmak mümkün olmuş. Ay’dan gelen meteoritlerin kimyasal bileşimi Dünya’daki kayaçlardan ve diğer meteoritlerden farklı. Örneğin Ay’daki kayaçların yapısında bol miktarda bulunan anortit (silisyum, kalsiyum ve alüminyum içeren bir mineral) Dünya’da ve elimizdeki bilgilere göre asteroitlerde ve diğer kayaç gezegenlerde çok daha düşük oranda bulunuyor.

(Tübitak)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.