ABONE OL


Hükumetin atacağı adım bekleniyor. 1 milyon Öğretmen, Polis ve sağlık personeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrasında merak konusu olan 3600 ek göstergenin çıkmasını bekliyor ancak ek göstergenin bugüne kadar çıkmaması hayal kırıklığı yaratmış durumda. Milyonlarca memurun gözü kulağı devletten gelecek müjdeli habere çevrildi. Daha önce müjde olarak verilen 3600 ek gösterge havada kaldı. Hükumetin atacağı adım bekleniyor.

Memurların büyük bir bölümünün yıllarca beklediği memur özlük haklarını da büyük ölçüde etkileyen, emekli olacakların da o göstergeye göre emekli olmak istediği 3600 ek gösterge seçim öncesi Cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjde olarak verilmişti. 3600 ek göstergenin memur ve emekli maaşlarına etkisi de merak edilen konular arasında yerini aldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3600 ek gösterge konusunda “Sayın Cumhurbaşkanımız hem partimizin Merkez Yönetim Kurulu’ndaki toplantıdan sonra Sayın Ömer Çelik’e açıklattırdı. Cumhurbaşkanımız, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanımıza talimat verdi. Bu konuda topyekün bir çalışma yapılıyor. ‘Artık bu konuyu bitirelim, bir daha bu konuyu gündeme getirmeyelim.’ dendi. Şimdi, o konu üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde değerlendirilmektedir, çalışılmaktadır.” demişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Benim bildiğim bu konularla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeni bir bilgi yok. Bu çalışmalar tamamlandığında biz de gereken bilgiyi veririz. Şu an da o konular üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge önemli bir unsurdur. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan dolayı da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranları ya da maaş miktarları aynı olmaz. Bu sebepten dolayı da bir süredir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin ardından öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerin maaşlarında artış olacak.'' demişti..

Memurlar, polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerinin maaşlarında artışı gündeme getirecek olan 3.600 ek göstergenin, tüm memurları kapsamasını, bunun mümkün olmaması halinde de en azından tüm çalışanların göstergelerinin 800 puan artırılması talebinde bulunuyor.

Memur sendikalarıyla hükümet temsilcilerinin katılacağı toplantıda ele alınması gereken çok sayıda konu bulunuyor. Bunların başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaatleri arasında yer alan 3.600 ek gösterge geliyor.  Memurlar, göstergelerin yükseltilmesiyle çok sayıda kişinin emekli olacağını, bu sayede yeni çalışanlar için istihdam alanı açılacağını savunuyor.

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması beklenen düzenlemeyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak.

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor. Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?


Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile,2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır.

Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu'na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Emek_li 7 gün önce

3600 hayal.

Hükümetin her çalışması 3600 gibiyse hiçbir iş bitmez.
Sözünüzü tutun. Herkesin çenesini kapatın herkesin nokta

Misafir Avatar
SAĞLIKÇI 6 ay önce

ÖYLE NUMARADAN ALKIŞLA OLMUYORRR COVİT GELDİ NÖBET PARASINA EL KONULDU TEHDİTLE GÖREVİMİZİN DIŞINDA ÇALIŞTIKK ADAM ÜMREDEN GELDİ 15 GÜN GÖZLEMDE YATTIII BİZ POZİTİF COVİTLİLERLE GÜNLERCE DANS ETTİK KARANTİNA DEDİK BİRAZ DİNNENEK DEDİK BAŞ ... HELE Bİ HASTALAN OZAMAN DEDİİİİİ 3600 BİZDEN SİZE ARMAGAN OLSUN MİLLET V... YİYİCİLERİ İMAMLARA VERİN ENÇOKKK ONLAR ÇALIŞIYORRRR

Misafir Avatar
özdemir mercankaya 7 ay önce

hükümet 3600 ek gösterge konusunda sınıfta kaldı.yetkililer tarafından açıklanan 3600 ek gösterge malesef unutuldu.çıksınlar biz bu 3600 ek göstergeyi vermeyeceğiz desinler biz memurlarda umudu keselim.artık yılan hikayesine döndü.tam iki sene oldu.

Misafir Avatar
Sezar 7 ay önce

Hala umutlanan salaklar da var.

Misafir Avatar
SEZER 7 ay önce

ARTIK 3600 VERİLMELİ TAM ZAMANI MİLYONLARIN UMUDU SÖNMESİN, EKONOMİYİ HAREKETLENDİRİP İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAĞI AŞIKAR OLDUĞU HALDE NEDEN BEKLENİR ANLAŞILMAZ BİR DURUM.

Misafir Avatar
bahri 7 ay önce

şu cebden çıkmıyacak sözünü bir çocuk söylese sesim çıkmaz okumuş gün görmüş biri söyleyince gülesim geliyor sonuçta cebden değil ama bütçeden çıkacak hükümet açık verecek sonuçta yine haydan gelen haya gidecek bir şey değişmeyecek doğrusu bu değilmi versede bir vermesede

Misafir Avatar
ALİ 7 ay önce

OYALAMA POİTİKASI BU VERMEZLER;HA!... BELKİ SEÇİME YAKIN KAYBEDECEKLERİNİ SANIRLARSA VERİRLER.

Misafir Avatar
Emektar 7 ay önce

HER YIL BİR MESLEK GURUBUNA 3600 EK GÖSTERGE VERİRSENİZ HEM CUMHURBAŞKANIMIZIN TAHÜDÜ GERÇEKLEŞMİŞ OLUR BÜTÇEYE ÇOK YÜK BİNMEZ