ABONE OL

KYK Öğrenim Kredisi Affı Ne Durumda? KYK Öğrenim Kredisi Borçları Meclis'te


Üniversite kazanan öğrencilerin devlet tarafından desteklenme biçimlerinden birisi olan Yüksek Öğrenim Öğrenci Kredisi alabilmek için belli şartların taşınıyor olması gerekmektedir. Öğrenim kredisinden hangi öğrencilerin hangi şartlarda yararlanabileceği YÖK tarafından daha önceden bir yönetmelikle belirlenmiştir. Bir de hak kazanılan bu kredinin geri ödeme süreci bulunmaktadır. Bunun da şartları yine maliye bakanlığı tarafından belirlenmiştir.Öğrenim Kredi Nedir?

Üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek ve eğitim dönemlerinde sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak adına üniversite öğrencilerine öğrenim gördükleri süre boyunca ödenen borç para paradır.

Öğrenim Kredisinden Hangi Öğrenciler Yararlanabilir?

Yüksek öğrenim gören öğrencilere ödenen öğrenim kredisinden yaralanabilecek öğrenciler;

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
Şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb. kişilerin çocukları
İki yıllık üniversiteden dört yıllığa dikey geçiş yapanlar
Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,

Öğrenim Kredisi Nasıl Hesaplanıyor?

Kurumdan kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

400 bini bulan KYK kredi borcu olanlar için düşünülen formül gün yüzüne çıktı. Yapılacak düzenleme ile icra takipleri kaldırılacak, öğrenim kredisi artık verilmeyecek, karşılıksız burs verilen öğrenci sayısı iki katına çıkarılacak.
Ülkemizde yüzbinlerce hayata yeni atılmış üniversite mezunun kafasını kurcalayan KYK geri ödemeleri ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 

Gözler Meclis'e çevrildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, öğrenim kredi borçlarıyla ilgili çalışma yapıldığını ve geri ödemeli kredi uygulamasına son verileceğini açıklamasından sonra, borcu olan beş milyon gencin gözü Meclis’e çevrildi,

Öğrenim kredisinden faydalanan beş milyon civarındaki kişiden 400 bine yakınının borcunu ödeyemediği belirtiliyor.

Buna göre;  ödenmeyen borcun ana parası da yaklaşık 2,1 milyar lira. Gecikme cezası ve faizlerle birlikte bu rakam altı milyar lirayı aşıyor.  Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu sebeple borçlar, alınan kredinin iki, üç katına çıkıyor.

KYK borçlarını da kapsayan düzenleme Komisyonda kabul edildi.

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da vergi yapılandırması kapsamında olacak.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.