ABONE OL

Fitre Ne Olarak Verilebilir? Fitre Kimlere Verilmez? Fıtır Sadakası (Fitre) Sadece Para Olarak Mı Verilir?

Toplumda paylaşmaya dayalı olarak karşılıklı sevginin pekişmesini destekleyen fitre (fıtır sadakası) ibadeti miktarı ve nasıl yapılması gerektiği yetkili kurum Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl da açıklandı. Asgari fitre miktarı her bir aile ferdi için ayrı olarak hesaplanıyor. Sadaka-i fıtr (fıtır sadakası) veya şimdiki kullanılışıyla fitre hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Fitre ibadetini yerine getirilirken öncelikle çevremizdeki kişilere vermeye gayret ederiz. Fitre'nin (fıtır sadakası) Ramazan bayramına kadar verilmesi uygundur.

2020 Fitre Miktarı Hakkında Diyanet Açıklaması

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi. Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. Belirlenen bu miktar, "asgari miktar" olup, "sadaka-i fıtır"da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir.

Fitre Sadece Para Olarak Mı Verilir?

Söz konusu meblağ, gıda vb. şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir. Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir.

Kimlere Fitre Verilmez?

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez: Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara, Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara, Eşine, Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye, Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228). Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.