ABONE OL

Fahri Trafik Müfettişi Şartları Nelerdir? Fahri Trafik Müfettişi Nedir? Fahri Trafik Müfettişliğine Nasıl Başvurulur?

Bakanlığımız dijital dönüşüm ve bürokrasinin azaltılmasına yönelik çalışmalar kapsamında vatandaşlarımıza daha etkin, daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için yalınlaştırma ve bilişim entegrasyonları gerçekleştirmektedir.

Bakanlığımız dijital dönüşüm ve bürokrasinin azaltılmasına yönelik çalışmalar kapsamında vatandaşlarımıza daha etkin, daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için yalınlaştırma ve bilişim entegrasyonları gerçekleştirmektedir. İçişleri Bakanlığı, yönetmelik değişikliği sonrasında, Fahri Trafik Müfettişliği Müracaat Formunu yayımladı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklama şu şekilde:

Bu kapsamda; Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair yönetmelik 31 Ekim 2019 tarihli ve 30934 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, yönetmeliğin ekinde yer alan Fahri Trafik Müfettişliği Müracaat Formu (Ek-4)'nun elektronik ortamda doldurulmasına imkan sağlanmış ve bahse konu müracaat formu www.trafik.gov.tr adresinde "Fahri Trafik Müfettişliği" başlığı altında yayımlanmıştır. Fahri Trafik Müfettişliğine müracaat etmek isteyen vatandaşlarımız için ilgili form aşağıda sunulmuştur.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, trafikte meydana gelen ihla lleri tespit etmek amacıyla,  Fahri Trafik Müfettişi görevlendirmeleri yapıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Fahri Trafik Müfettişi olabilmek için belirli şartlara haiz olmak gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Fahri Trafik Müfettişliği Başvuru Formuna dair bir duyuru yayınladı. EGM yaptığı açıklamayla Fahri Trafik Müfettişliği Müracaat Formunun elektronik ortamda doldurulabileceğini belirtti. Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar ile diğer detayları haberimizde sizlere aktarıyoruz.

Fahri Trafik Müfettişi, ulaştırmada demiryolu, hava yolu ve denizyoluna oranla daha riskli olan karayolunun bu riskini azaltmak amacıyla trafik polisi, jandarma ve trafik zabıtasının dışında, Türkiye'de karayolu denetiminde özel olarak seçilen şahıstır.

Fahri Trafik Müfettişliği Şartları;

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- En az kırk yaşında olmak,

- En az yüksekokul mezunu olmak,

- En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

- Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

- Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

- Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

- Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
 
Bu şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanlar, iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu İl Valiliğine müracaat ederler.

Fahri trafik müfettişleri, gönüllülük esasıyla görev yapıyorlar ve ücret almıyorlar.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.