ABONE OL

Dünya Çocuk Hakları Günü Ne Zaman? Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları ve Sözleri

Çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlayan Dünya Çocuk Günü her yıl 20 Kasım 2020 tarihinde Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 

Yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının refahını ilgilendiren konuları içeren Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi son derece önemlidir.

1 Haziran tarihi, 21 ülkede olmak üzere, en yaygın Çocuk Günü’dür. Türkiye’de her yıl 23 Nisan'da kutlanmaktadır. 20 Kasım tarihinde ise Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavram olan Çocuk Hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. 

Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen Çocuk Hakları Sözleşmesi 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe girmiştir. Amerika Birleşik Devletleri hariç bütün Birleşmiş Milletler üyeleriyle Filistin, Vatikan, Nieu ve Cook Adaları sözleşmeye taraftır. Türkiye, ÇHS'yi 14 Ekim 1990'da imzaladı ve sözleşme 27 Ocak 1995'te Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ayrım gözetmeme (Madde 2), çocuğun yüksek yararı (Madde 3), yaşama ve gelişme hakkı (Madde 6) ve katılım hakkı (Madde 12) olmak üzere Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin dört temel ilkesi vardır.

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayımlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bugünün Dünya Çocuk Hakları Günü olduğuna işaret ederek, "Ne yazık ki bu günü kutlayacak bir çocukluk haritasına henüz sahip değiliz. Bu günün dünyanın bütün yöneticileri için çocuk ödevimizi hatırlatmasını dilerim. Bilemiyorum, çocuklarımız bu dünyayı affedecek mi? Sevinçli bir çocukluk dileğiyle." dedi.

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ MESAJLARI

Çocuk, hem ailenin, hem milletin, hem de tüm insanlığın ortak varlığıdır. Çocukların, dünyaya gelme hakkı, yaşam hakkı, korunma hakkı, aile-kültür, sosyal hayata eksiksiz katılma hakkı dünya ölçüsünde en yüksek düzeyde yerine getirilmelidir. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

Çocuklarımızın hep gülümsediği bir dünya umuduyla 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu olsun.

Çocuklarımız, bizim en kıymetlilerimiz... Hem bugünleri için hem de yarınlarını güvence altına almak adına Çocuk Haklarını gözeterek çalışacağız. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

"Çocuklar, Değerlerimizin Geleceğidir.” 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyor, onları sevgiyle kucaklıyorum.

Çocuk umuttur, Sevgidir çocuk. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutluyor ve tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun. Dünyanın en kıymetli varlıkları olan çocuklarımızın daha yeşil ve daha huzurlu bir dünyada yaşamaları en büyük dileğimizdir.

Dünyamızı ellerinde şekillendirecek olan geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 'Dünya Çocuk Hakları Günü' kutlu olsun.

Çocuk bugünün yarını, yarının umududur. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.