ABONE OL


Yaz ayları Koronavirüs'ün gölgesinde geçse de vatandaşlar tatil planlarından pek de geri kalmıyor. Tatil beldelerinin dolup taştığı şu günlerde tatilciler plajı ve denizi temiz tatil yeri aramakta.

Yaz aylarında Türkiye'nin tüm plajları tatil yapmak isteyen vatandaşlarla dolup taştı. Hala tatile çıkmamış, tatilini plaj sefası yaparak geçirmek isteyenler için temiz plaj ve denizlerin listesini araştırdık.

Üç bir yanı denizlerle çevrili ülkemiz Dünya'nın önemli tatil merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde deniz turizminin yaygın olduğu ve yaz aylarında bu bölgelerin milyonlarca turiste ev sahipliği yaptığı biliniyor.

TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından koordine edilen En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ulusal Jürisi, Mavi Bayrak’ta En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri* nedeniyle; Muratpaşa Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Marmaris Belediyesi tarafından Barut Lara Otel, Crystal Hotels, Güral Premier Belek Otel, KUYAB (Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği), Mersin Marina, D-Marin Göcek ve Milta Bodrum Marina ödül sahibi oldu.

Mavi Bayrak Türkiye (http://www.mavibayrak.org.tr/) sitesinden alınan verilere göre 2020 yılı Mavi Bayraklı Plaj Sayısı 486 olarak belli oldu. Mavi Bayraklı Marinaların sayısı 22, Mavi Bayraklı Yatların sayısı ise 7 olarak belirlendi

Başta Rusya ve Arap ülkeleri olmak üzere bir çok ülkeden milyonlarca turisti yaz aylarında misafir eden ülkemiz deniz kum ve güneşi ile tatil turizmi konusunda mihenk taşları arasında yer alıyor. Özellikle kış aylarında bile denizi sıcak kalmayı başaran Antalya, Muğla, İzmir gibi denize kıyısı olan şehirlerde yoğunluklar yaşanmaktadır.

Deniz turizminde her ne kadar talep edilen ülkeler arasında ilk sıralarda olsakta çevre kirliliğinin en çok hissedildiği yerler olan denizler turizmi baltaladığı gibi insan sağlığınıda tehdit ediyor. Çevre kirliliğinin en çok hissedildiği denizimiz ise başta İstanbula kıyı olan ve boğaza rengini veren Marmara denizinde gözlemleniyor. yabancı turistlerden daha çok yerel turizme hizmet eden Marmara denizi son dönemde her ne kadar temizlenmeye çalışılsada  temiz olma açısından denize girilebilecek kumsallar oldukça az olduğu biliniyor.

1. Sarımsaklı plajı (Ayvalık)

Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plaj Sarımsaklı. Halk plajı olmakla birlikte, 8 km’lik sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler de bulabilirsiniz. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluk. Hatta Türkiye’nin ve dünyanın en mükemmel kumu özelliklerini taşıdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da belgelenmiş. Sahil 2013 ve 2014’te mavi bayrak da almış. Anlayacağınız bol ödüllü bir plajımız kendisi. Bölgeye en yakın havalimanı Edremit Havaalanı.

2. Kefalos plajı (Gökçeada)

Gökçeada’yı son zamanlarda windsurf ve kitesurf turizmine açan plajdır Kefalos. Burası Kuzey Ege’nin Patarası da derler… Uzun kumluk ve bol rüzgar alan sahili su sporları için oldukça uygundur. Ama yüzmek, denizde uzun saatler geçirmek isterseniz de kimse size hayır demez. Sörf yapanlar sizi rahatsız etmez, aksine izlemek keyiflidir de. Ayrıca buraya gittiğinizde sahil kenarındaki Tuz Gölü’nde çamur banyosu da yapabilirsiniz. Gökçeada’nın tüm sahil kıyıları mavi bayraklıdır. Yazları Gökçeada’ya uçak seferleri yapılmaktadır.

3. Ayazma Plajı (Bozcaada)

Soğuk deniz sevenler için en iyi adres burası. Ayazma Bozcaada’nın en büyük ve en bilinen plajı. Oldukça geniş ve kumluk bir sahili var. Bölgeye Bozcaada merkezinden düzenli olarak minibüs seferleri yapılıyor. Adada motorsikletle ulaşım da oldukça yaygın. Hazır gitmişken bir motor kiralayıp, adayı baştan başa turlayın derim. Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı. Adaya ulaşmak için Geyikli’den kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor.

4. Lara Plajı (Antalya)

Lara, Antalya şehir merkezine 18 km. uzaklıkta yer alıyor. 2 km. uzunluğunda, 45 metre genişliği Lara ince kumdan oluşan bir sahil şeridine sahip. Buranın ince kumu romatizmal hastalıklara iyi geldiği için, yaz aylarında plajda çadır kuranlara sık sık rastlayabilirsiniz. Bölgenin denizi son dört yıldır mavi bayrak alıyormuş. Buraya en yakın havaalanı 15 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı.

5. Kaputaş Plajı (Kaş)

Kaputaş plajı Kalkan ve Kaş arasında olup, Kalkan’a 7 km mesafededir. Yol seviyesinden aşağıda olduğu için yürüyerek ulaşabilirsiniz buraya. Sahili kum ve çakıl karışımıdır. Buraya ulaşması her ne kadar zahmetli olsa da, gittiğinizde bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Turkuaz mavisi denizi ile ve köpük gibi dalgaları ile insanın aklını başından alır. Bölgede bir işletme bulunmadığı için yanınızda yiyecek götürmeniz iyi olacaktır. Kalkan Koyu’nun tamamı mavi bayrak almaya hak kazanmış. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

6. Ölüdeniz (Fethiye)

Fethiye’nin enteresan yapıdaki koylarından biri Ölüdeniz. Denizi ve sahili tamamen taşlık. Ama muhteşem doğasının üzerinizde yarattığı etki, bu dezavantajı gözardı etmenizi sağlıyor genellikle. Denizde yüzerken tepenizden geçen paraşütçüleri izlemek de ayrı bir keyif veriyor insana. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

7. Çıralı Plajı (Antalya)

Eşine dünyada az rastlanır nitelikteki Çıralı Plajı, sevimli caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Dere yataklarından akan suyun denize hafif derinlik vermesiyle, pek de sıcak sayılmayacak bir suya sahip Çıralı, sizi hem doğal hem de tarihi bir atmosfere sokuyor. Plaja gitmek için Kral Zeus’un mezarını, antik tiyatro ve hamam kalıntılarını geçmeniz gerekiyor. Roma devrinde bir yolculuk yaptıktan sonra ulaşıyorsunuz Çıralı sahillerine. Buranın denizi hafif taşlı ve kumluk. Birinci derecede doğal sit alanı olan Çıralı, mavi bayrak sahibi. En yakın havaalanı Antalya Havalimanı.

8. Ilıca (Çeşme)

Çeşme’ye 5 km mesafedeki Ilıca, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bir özelliğe sahip. Ilıca denizinin içinde sıcak su kaynakları yani ılıcalar bulunuyor. Sahilin adı da buradan geliyor. Su içerisindeki ılıcaların romatizma, cilt hastalıkları, raşitizm, karaciğer ve idrar yolları gibi hastalıklarda iyileştirici özelliği olduğu söyleniyor. En yakın havalimanı 96 km. mesafedeki Adnan Menderes Havaalanı.

9. Ovabükü (Datça)

Mesudiye köyüne bağlık üç bükten en güzelidir. Datça yarımadasına gizlenmiş güzelliklerden Ovabükü, Akdeniz’in en mükemmel sahilleri arasında ilk sıralarda geliyor. Diğer iki koy ise Hayıtbükü ve Palamutbükü. Civarda çok sayıda şirin pansiyon ve güzel bahçeli evler görebilirsiniz. Buraya en yakın Dalaman Havaalanı’ndan ulaşabilirsiniz.

10. Amos (Marmaris)

Amos Marmaris’e 24 km. uzaklıkta bir antik kenttir. Bozburun yarımadasında, iki tatil köyünün arasına saklanmış ziyaretçilerini bekler. Çakıl taşlı plajı, günümüze kadar iyi korunmuş tiyatro, sarnıç, tapınak ve anıtları vardır. Burada hem deniz keyfi hem de tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. Buraya en yakın havalimanı 90 km uzaklıktaki Dalaman Havaalanı’dır.

11. Kelebekler Vadisi (Fethiye)

Bohem ruhlu tatilcilerin aklına gelen ilk duraklardandır Kelebekler Vadisi. Dünya mirası olarak kabul edilen Babadağ’nın eteklerinde bulunur. Burası doğal sit alanı olarak kabul edildiği için her türlü yapılaşma yasaktır. Dolayısıyla tatilciler genellikle kamp için burayı tercih ederler. Ölüdeniz’den tekne ile Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. En yakın havalimanı ise Dalaman Havaalanı’dır.

12. Ortakent (Bodrum)

Bodrum’a en yakın plaj olan Ortakent, tatilcilerin en gözde duraklarından. Şehir merkezine uzaklığı 10 km. Su kayağından yelkene birçok su sporuna elverişli oluşu da burayı ayrı bir cazibe merkezi haline getirmiş durumda. Mavi bayraklı bir denize ve uzun kumsala sahip. Buraya Bodrum – Turgutreis yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. En yakın havaalanı ise Milas – Bodrum Havalimanı.

13. Patara Plajı (Kaş)

Akdeniz’in en uzun plajıdır Patara… Aynı zamanda Akdeniz kıyılarının en güzel kumlarına ve tarih bakımından zengin bir yapılaşmaya sahiptir. Apollo Tapınağı buradadır ve Aziz Nikolas’ın gerçek memleketi olduğu söylenir. Caretta caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için koruma altındadır. Söylemeye gerek yok tabi ama denizi tabi ki mavi bayraklıdır. Buraya Dalaman Havaalanı’nı kullanarak, Fethiye Kaş yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

14. Domuz Çukuru (Datça)

Marmaris ile datça arasında, yalnızca tekneyle ulaşılabilen bir plaj. Çam ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı bir dağlık orman, sakin bir koy ve bungalov evlerden ibaret. Ulaşımı kolay olmadığı için, hala bakir kalmayı başarabilmiş koylarımızdan biri. Kendinizle başbaşa kalabileceğiniz bir tatil için ideal. Mavi bayraklı, masmavi denizi dalmayı sevenler için büyüleyici olabilir. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

15. İztuzu Plajı (Dalyan)

Muğla’nın Dalyan beldesi yakınlarında, 4.5 km uzunluğunda bir plaj İztuzu… Plaj deniz suyu ile tatlı suyun arasında kalmış olması özelliğiyle tam bir doğa harikası. Söylenene göre dünyada bir benzeri daha yokmuş. Plaja Caretta Caretta’lar yumurtalarını bıraktığı için, Kaplumbağa Plajı olarak da geçiyor adı. Kaplumbağaları rahatsız etmemek için 20.00 – 08.00 arası kapalı, diğer saatlerde halka açık. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne sahip olan İztuzu, Dalyan kıyılarının özelleştirilmesi gibi olasılıklar nedeniyle maalesef tehlike altında. Buraya Dalaman Havaalanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Dalaman – Dalyan arası taksi ya da arabayla 20-25 dakika sürüyor.

16. Kleopatra Plajı (Alanya)

Kleopatra Alanya’nın mavi bayraklı plajlarından. Alanya Kalesi’nin hemen eteklerinde ve girişinde Damlataş Mağarası var. Altın renkli kumu ve 2 km’lik geniş plajıyla Alanya’nın görülmesi gereken yerlerindendir. Gazipaşa Havalimanı buraya en yakın havaalanıdır.

17. Kadırga Koyu (Asos)

Asos’un güneyinde, zeytin ağaçlarıyla dolu bir yolun sonunda karşınıza çıkan masmavi bir koy Kadırga. Asos zaten başlı başına yeterince güzelken, Kadırga Koyu’nun muhteşem doğası da bu güzelliği taçlandırmış vaziyette. Uzun ve taşlık bir plajı, mavi bayraklı denizi var. Asos’a ulaşım araba ya da otobüsle oldukça kolay. Bölgeye en yakın havalimanı ise Edremit Havaalanı diyebiliriz. Buradan taksilerle Assos’a gidebilirsiniz.

18. Altınkum Plajı (Didim)

Ege kıyılarının hareketli plajlarından… Sahil boyunca zaman geçirebileceğiniz birçok işletme bulabilirsiniz. Ayrıca herkese açık bir halk plajı da mevcut. Bu bölgede konaklayabileceğiniz çok sayıda ev ve otel de var. Didim’e 143 km. mesafedeki İzmir Adnan Menderes Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Didim’e 9 km mesafede bulunan Altınkum’a ise ilçeden kalkan vasıtalar ile gitmek mümkün.

19. İncekum Plajı (Marmaris)

Sedir Adası yakınlarında, Kleopatra plajıyla karşı karşıya olan bir koy burası. Denizi akvaryum gibi berrak ve zemini kumlu. İncekum’a Marmaris’in Çamlı köyünden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Plajda yeme-içme, şezlong ve kabin ihtiyaçlarını karşılayan bir işletme bulabilirsiniz. Marmaris’e en yakın havalimanı Dalaman Havaalanı.

20. Kumköy Plajı (Side)

Side hem doğası hem de tarihi zenginlikleri bakımından mutlaka görülmesi gereken bir yer. Gitmişken antik kent ziyareti yapabilir hem de uzun kumlu plajlarında keyif yapabilirsiniz. Kumköy Plajı boyunca konaklayabileceğiniz birçok otel ve tatil köyü mevcut. Bölgeye en yakın havaalanı Antalya Havalimanı.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.