ABONE OL


Türkiye'de en çok ölüm yaşanan olgulardan birisi de trafik kuralları. Malesef trafik kazalarında her gün onlarca insan hayatını kaybediyor. Trafik kurallarına uyulma oranını arttırmak, trafik kazalarının önüne geçmek ve trafikte düzeni sağlamak adına kesilen trafik cezalarının miktarlarında 2020'de artışa gidildi.

Trafikte can ve mal güveliğinin sağlanması için pek çok yasal düzenleme yapılmış durumda. Hem araç sürücülerinin hem de yayaların güvenliği için yapılan bu yasal düzenlemelere uyulmadığı takdirde trafik cezaları adıyla cezalar ödenmektedir. Her yıl artan bu ceza tutarlarının 2020 yılına ait tutarları belli oldu.

Trafikte yaşanan yoğunluğun kargaşaya dönüşmemesi ve sürücülerin hem araç hemde canlarına zeval gelmemesi adına hükumet tarafından çıkarılan ve uyulması katti suretle zorunlu olan uyulmadığı takdirde para cezalarına dönüşen trafik kuralları ile bir düzende tutulmaktadır.

Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara yönelik trafik cezaları geçtiğimiz aylarda arttırılmıştı.

TBMM Başkanlığına sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlallere verilen ceza tutarları arttırıldı. Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara yönelik trafik cezaları arttırıldı.

2021 Yılı Yeni zamlarla birlikte trafik cezaları şu şekilde olacak

Emniyet kemeri kullanmama cezası: 144 TL
Hız sınırını yüzde 10-30 aşma cezası: 314 TL
Hız sınırını yüzde 30-50 aşma cezası: 652 TL
Hız sınırı yüzde 50’den fazla aşmak: 1,340 TL
Kırmızı ışıkta geçme cezası: 314 TL
Park yasağına uymamak: 144 TL
Seyir halinde cep telefonuyla konuşma cezası: 314 TL
Araçtan bir şey atmak, dökmek: 144 TL
Alkollü araç kullanma cezası (ilk kez): 1,340 TL
2.defa alkollü yakalanmak: 1,679 TL
3. defa alkollü yakalanmak: 2,698 TL
Uyuşturucu madde alarak kullanma cezası: 6,910 TL
Trafikte makas atma cezası: 1,340 TL
Hurdaya çıkarılmış aracı kullanmak: 2,698 TL
Tescil belgesini (ruhsat) bulundurmama cezası: 122 TL
Plakanın okunmasını engellemek: 551 TL
Plakasız araç kullanma cezası: 2,270 TL
Sahte plaka takmak: 6,687 TL
Araca yazı yazmak, resim, bayrak takmak: 144 TL
Muayenesiz araç kullanmanın cezası: 314 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak: 2,698 TL
Ehliyeti olup ancak yanında bulundurmamak: 314 TL

ESKİ HABER

TRAFİK CEZALARI 2020 

Emniyet kemeri kullanmamak 132 TL

Seyir halinde cep veya araç telefonu kullanmak 288 TL

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak 288 TL

Kırmızı ışık kuralına uymamak 288 TL

Hız sınırlarını % 10'dan % 30'a kadar aşmak 288 TL

Hız sınırlarını % 30'dan % 50'ye kadar aşmak 598 TL

Hız sınırlarını % 50'den fazla aşmak 1,228 TL

Geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek 288 TL

Öndeki aracı geçerken geçme kurallarına aykırı davranmak 288 TL

Sağa, sola, dönel kavşaklarda ve dönel kavşaklarda geriye dönüş kurallarına uymamak 132 TL

Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak 132 TL

Işıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları (çakar veya siren) mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak 1,228 TL

Araçta teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması 1,228 TL

Otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak/1.defada 1,228 TL

Otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak/2.defada 1,540 TL

Otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak/3.defada 2,474 TL

Uyuşturucu veya alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek 3,517 TL

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak 6,334 TL

Ehliyetsiz araç kullanmak 2,474 TL

Dönüş kuralları dışında aracın el freninin çekilmesi suretiyle ani olarak yönünün değiştirilmesi (drift atmak) 6,141 TL

Aracı tescil belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak 1,228 TL

Yönetmeliğe aykırı niteliklerde plaka takmak 505 TL

Aracı plakasız kullanmak 2,081 TL

Araca sahte plaka takmak veya kullanmak 6,129 TL

Trafik cezası sorgulama


Trafik Cezaları İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın resmi sitesinden sorgulanabilir.


Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinde (www.egm.gov.tr)Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” alanında plakadan araç trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.  araç borç sorgulama yöntemiyle erişebiliyor. İnternet üzerinden sağlanan bu hizmet ayrıca turkiye.gov.tr adresi üzerinden de sağlanıyor. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz içinse aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir;

Turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “E- Hizmetler” bölümüne geçiş yapın. Daha sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin altında bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklayın. Plakadan araç trafik cezası sorgulama sayfasına ayrıca “Site içi ara” bölümüne almak istediğiniz hizmetin birkaç kelimesini yazarak da ulaşabilirsiniz. Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra son 1 yıl içerisinde adınıza tescil edilmiş bir plakaya yazılmış trafik cezası olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer son 1 yıl içerisinde araç plakanıza yazılmış herhangi bir ceza bulunmuyorsa, ekranda “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” İbaresi çıkacaktır. Trafik cezası sorgulama sayfasına başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz;

T.C Kimlik No.
Araç plakası
Cezanın yazıldığı il
Cezanın yazıldığı ilçe
Cezanın yazıldığı tam tarih
Cezanın yazıldığı saat
Toplam yazılan ceza tutarı


Ceza bilgilerinizi görüntülediğiniz sayfada ayrıca “detay” sekmesine tıklayarak, plakanıza yazılan ceza ile ilgili daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Detay sayfasında üst kısımdaki maddelenmiş bilgilere ek olarak ceza tutanağı seri no ve ceza maddeleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemlerinizi resmi olarak belirtilen platformlar dışında farklı internet siteleri üzerinden gerçekleştiremeyeceğinizi unutmayın.

trafik cezası borçlarınızı GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sayfası üzerinden kredi kartı bilgilerinizi kullanarak ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sitesine giriş yaptıktan sonra, plaka (plakanızı bitişik bir şekilde yazmanız gerekmektdir.), TC Kimlik No ve tescil tarihi bilgilerinizi girerek ödeme işleminizi aşağıda listesi bulunan anlaşmalı kredi kartları ile ödeyebilirsiniz. Ancak ödeme işlemlerinin saat 22:00 – 02:00 arasında yapıldığını belirtmekte fayda var. Trafik cezası ödeme işlemlerinizi GİB üzerinden olduğu gibi bankanızın internet şubesi veya cep şubesi üzerinden de online olarak ödeyebilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar ve Ödeme Seçenekleri


Aşağıdaki listede bulunan banka kartları ve anlaşmalı kredi kartlarından birisine sahipseniz, trafik cezası borcunuzu internet üzerinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz. İnternet dışında nakit olarak trafik cezası tutarını ödemek istiyorsanız ise vergi daireleri, banka şubeleri ya da herhangi bir PTT şubesine başvurarak adınıza kesilmiş trafik cezalarını nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
Türkiye Finans; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları

2019 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası 108 TL olarak belirlenmiştir, ancak araç sahibinin cezasını 15 gün içerisinde ödemesi halinde bu ceza tutarı 81 TL’ye düşürülmektedir. 
Poliçenizi yenilemeyi bir gün bile geciktirseniz %5 gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız.

Trafik Cezalarına İtiraz Nasıl Edilir?


İsminize kesilmiş olan trafik cezası size 10 iş günü içerisinde tebliği edilmemişse, bu durumda Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda, kesilen cezaya itiraz etme hakkı 15 iş günüdür. Cezanın plakaya uygulandığı durumlarda ise itiraz etme hakkı, cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır.

Plakaya kesilen trafik cezalarında, ceza bilgilendirme tutanağının teslim edilmesi sırasında eğer araç sahibi evde değilse, kurye kapıya bir not bırakarak, belgeyi muhtarlığa teslim eder ve tebliğ de bu tarihten itibaren başlamış olur. Araç sahibinin farklı bir adreste oturması halinde ise, ikametgah adresini güncellememesi nedeniyle suçlu araç sahibi olur. Trafik cezası sorgulama işlemini düzenli olarak yaparak, bilginiz dahilinde bir cezanızın olup olmadığını mutlaka düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Trafik Cezalarına Karşı Hangi Mahkemeye Gidilir?


Ülkemizde trafik cezalarına itiraz kaynaklı davalarda normal şartlarda trafik mahkemeleri ilgilenmektedir. Ancak her yerde trafik mahkemelerinin olmaması nedeniyle, Sulh Ceza Mahkemeleri de bu davalara bakabilmektedir. Plakadan araç trafik cezası sorgulama ile öğrenilen veya yüze karşı uygulanan trafik cezalarına itiraz için, cezanın tebliğ belgesi ve ceza tutanağının fotokopisi, dava için yazılmış olan dilekçe, ceza uygulanan araca ait ruhsat ve araç sahibinin kimlik, ehliyet fotokopileri gibi belgeler gerekmektedir.


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
reef 7 ay önce

asdas GOOGLE GİDER asd

Misafir Avatar
Sayın Victoria Johnson 9 ay önce

Ticari veya ticari krediler, kişisel krediler, kişisel krediler, ipotek kredileri, araba kredileri, borç konsolidasyon kredileri, risk sermayesi kredileri, sağlık kredileri vb. İçin 10.000 Euro'dan 10.000.000 Euro'ya kredi temin etmek için gerçek bir finansal kredi şirketi arıyorsunuz. ))
Yoksa herhangi bir nedenden ötürü bir bankadan veya finans kurumundan kredi almayı reddetti mi?
Şimdi başvurun ve gerçek bir finansal kredi alın. 3 gün içinde işlenir ve onaylanır.
PASİFİK FİNANSAL KREDİ FİRMASI Doğrulama için geçerli bir kimlik kartı veya ülkenizin uluslararası pasaportu ile% 2 düşük faiz oranıyla bireylere ve şirketlere gerçek finansal hizmetler sunan uluslararası bir kredi vericisiyiz. kredi alınmış ve geri ödeme süresi 3 ila 35 yıldır.

Anında yanıt almak ve sınır başvurunuzu 2 iş günü içinde işleme koymak için
Doğrudan bu posta yoluyla bize ulaşın: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

Aşağıdaki bilgilerle bize ulaşın:

Ad Soyad: ____________________________
Kredi olarak gereken pa

Misafir Avatar
halis süt 2 yıl önce

fiat firino 2011ceza vai

Misafir Avatar
Magdur 2 yıl önce

Yeni trafik cezasi uygulanıyordu yoksa 2019uygulanmaya başlayacak tskler