ABONE OL

12 Ay Boyunca Bebekler Nasıl Gelişir? Bebeklerin Ay Ay Gelişim Evreleri - Bebeklerin Doğumdan 1 Yaşına Kadar Gelişim Evreleri (1-12 Ay)

Bebeklerin yaşına basana kadar her ay göstermeleri gereken gelişimleri haberimizde bulabilirsiniz. Hangi ay hangi hareketi yapmalı, hangi psiko motor beceriyi sergieyebilmeli, dilsel gelişimi, bakışları, hareketleri nasıl olmalı sorularının yanıtlandığı haberimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeklerin ne zaman konuşacağını, yürüyeceğini, dişlerinin ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız bir bebeğin gelişim sürecine ilişkin hazırladığımız haberimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bebek sahibi olmak her çiftin hayalidir. Dolayısıyla ilk bebekler daha büyük bir heyecan ve merakla büyütülür. Çünkü ilkler unutulmazdır. Bebek isteyen fakat bebeklerin gelişimi hakkında bilgi sahibi olmayan aileler için haberimizi hazırladık.

1 Aylık Yenidoğan bebeğin vücudu ilk günlerde şişmiş olabilir ama bu normal kabul edilmelidir. Bebek en fazla 30 cm uzağı görebilir ve her sesi az da olsa duyabilir. Seslere tepki vermesi zaman alsa da eninde sonunda seslere tepki verecek duruma gelir. Yenidoğan bebekler gün içinde 5 defaya kadar kaka yapabilir. Bebeğin kaka yapması doyduğuna işarettir. Yenidoğan bebeklerin kendi kendine gülmesi de gözlenen en ilginç durumlardandır.

2 Aylık Bebekler yavaş yavaş size tepki vermeye başlayacaktır. Görme kabiliyeti biraz daha geliştiği için gözleri ile sizi ve etrafı izleyebilir. Parlak cisimler dikkatini çeker, anne ve babanın sesini ayırt etmeye başlar. Bebeğe ismiyle hitap edilmesi bebeğin kendini özel hissetmesi ve zihinsel gelişim için olmazsa olmazlardandır. El ve ayaklar sürekli halindedir ve sevindiği üzüldüğü zamanlarda daha da hareketlenebilir. Ayrıca 2. ayda bebekler ufak tefek sesler çıkarmaya başlar ve kendi sesinden mutlu olur.

3. Aylık Bebeklerde uyku düzeni genelde değişir ve bu durum anne babayı endişelendirir. 3. ayda bebekler başını dik bir şekilde kaldırabilir. Başını kaldırması beyin gelişiminin daha hızlı ilerlediğine işarettir. Çevreye karşı daha ilgili olabilir. Ellerinden çıkan seslerle mutlu olabilir. Ayrıca ellerini ağzına götürür. ağlayarak dikkat çekmeye çalışır.

4. Aylık Bebeklerde isteğini yaptırmak için şiddetli ağlama girişimleri olabilir. Yatıyorken sağ ve sol tarafına doğru dönebilir. Etrafta olan biten herşeyi algılar. 3. Ayda bebekler artık kendi sesini daha duyarlar ve konuşmaya çalışırlar, çığlık atabilirler. Bazı bebeklerde ilk diş 4. ayda çıkmaya başlar.

5. Aylık Bebeklerde anne baba ile duygusal bir bağ oluşmaya başlar. Anne, biberonu ve mamayı görmek bebeğe aşırı mutluluk verir. Artık 5. ayda bebekler vücudunu rahatlıkla döndürebilir, hatta yuvarlanabilir. Otururken başını dik tutabilir, kollarından destek alarak başını kaldırabilir. Nesnelerden gelen seslerden mutlu olan bebeklerin 5. ay diş çıkarma ayı olduğu için yavaş yavaş ağlamalar ve salyalar görülebilir. Çocuk doktorunuzun onayı olduğu takdirde 5. ayda bebeklerde ek gıdaya geçilebilir.

6. Aylık Bebeklerin elleri çok güçlüdür, bol bol oturmak ve kalkmak isterler. 6. ayda ''dede, mama, baba, bebe'' gibi kelimeleri duymaya başlayabilirsiniz. Bu durum artık bebeğinizin konuşmak istediğine işarettir. Nesneleri ve kişileri tanır. Yere yatırdığınızda yuvarlanabilir. 6. ayda bebeğinizin zihinsel gelişimi için fotoğrafları kullanarak neyin ne anlama geldiğini öğretebilirsiniz.

7. Aylık Bebeklerde gelişim hızla devam eder. Emekleme girişimleri başlar. Eller arasında nesneleri hareket ettirip incelemeye çalışır. El sallama karşısında elini sallayarak cevap verebilir. El çırpma hareketi de yine 7. ayda görülür. Ailesi ile yabancılar arasındaki ayrımı fark eder. Ayrıca ilk diş bu ayda çıkar. Görme yeteneği geliştiği için renkli cisimleri görmekten mutlu olur. Yere düşen nesneler bebeğinizin dikkatini çekebilir.

8. Aylık Bebeklerde emekleme hareketi hız kazanmaya başlar. Dikkatini çeken nesnelere doğru emekleyerek gider ve elini uzatır. Bazen anne baba ile göz teması kurup ağladığı da görülür, bu durum genelge birşey istediğinde olur. Koltuktan ve bacaklardan destek alarak ayağa kalkabilir. Tüm bu yaptığı hareketler bilinçidir. 

9. Aylık Bebeklerde gelişim oldukça hızlıdır ve anne babalar artık bebeğin peşinden koşmaya başlar. Emeklemenin hız kazandığı bu ayda bebek evin içinde çok hareketli olur. Emekleyerek anne baba ile oyun oynamak isteyen bebek el oyunları oynamak ister. Taklit yeteneğinin başladığı bu ayda bebekler karşıdan gelen kısa kelimeleri taklit etmeye çalışır. Bebeklerle ''nerede? Orada'' oyunu bu dönemde oynanabilir. Yüzüstü yatarken kollarından ve çevresinden destek alarak oturabilir. Yumuşak gıdaları ısırarak yiyebilir.  

10. Aylık Bebeklerde artık ayaklanma yürüme dönemi yaşanır. İlk olarak anlık ayakta kalma ile başlayan dönem çevrenin desteği ile alışkanlık haline gelip yürüme dönemi ile devam eder. İstediği cisimlere karşı daha hassas olacağı bu dönemde bebekler eliyle herhangi bir nesne yada kişiyi gösterebilir. Koltuk, kaneğe gibi yerlere tutunarak yürümeye başlar ve bir süre destekli yürümeye devam eder. 

11. ve 12. aylık bebeklerde artık bir düzen oluşmaya başlar. Görme yeteneği daha net olur, algılaması daha iyi olur. Ufak cisimleri eliyle uzun süre tutmaya başlar. Sıkça duyduğu kelimeleri kendi kendine söyleyebilir. Tepkilere vereceği karşılık daha keyifli bir hal alacaktır. 

Artık düşmeden ayakta kalacağı dönem yaşanacaktır. Yemek yerken kaşığı veya bardağı ağzına götürebilir. 11. ay bittiğinde tırmanma ile koltuğuna ve yatağına ulaşmaya başlar. Parmakları güçlendiği için etrafta ne varsa çekip oyun oynamak ister. Kendi halinde konuşmaya başlar. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.