Öğretmen Atama Sayısı Yükseliyor
Kamuajans.com - Öğretmen atamaları için söz alan Ak Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak "21 bin öğretmen ataması daha yapacağız" dedi. İşte tutanaklara geçen o konuşmalar:

NAMIK HAVUTÇA (Balıkesir) – Değerli milletvekili arkadaşlarım, ben o önergeyi 2015 yılında hazırladım dolayısıyla bugün gündeme geldi.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – Güncellemek lazım.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) – Bakın, eğitimin içinde bulunduğu durumu Sayın Cumhurbaşkanı şu sözlerle ifade ediyor: “Ülkemizin geçtiğimiz on dört yılda yaşadığı büyük dönüşümün en zayıf halkalarını ne yazık ki eğitim ve kültür oluşturuyor.” diyor. Ben söylemiyorum, Sayın Cumhurbaşkanı söylüyor. İkincisi, bakın sayın milletvekili, bir ülkenin eğitimin ne olduğunu dış kriterlere göre belirleyebiliriz. Bakın, PISA’da 2016’da 72 ülke arasında yapılan ölçümlerde Türkiye 50’nci sırada ve maalesef, matematik ortalaması TEOG’da 1, fen bilimlerinde 2, Türkçede 3. LYS’de sıfır çeken matematikte yüzde 200, fen bilimlerinde yüzde 241 olmuş. Eğitimde geldiğimiz tablo bu. Öğretmenlerle ilgili dediğiniz de, Millî Eğitim Bakanlığının şu anda kendi verilerine göre 93 bin öğretmene ihtiyacı var. Açın Millî Eğitim Bakanlığının sitesine bakın, tavsiye ediyorum.

MEHMET AKİF YILMAZ (Kocaeli) – Söyledim onu zaten.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) – Düzeltin, bakın siteye, ben oradan aldım rakamı. Ayrıca, bakın, Millî Eğitim Bakanlığının bütçesi Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde 2002 yılında yatırımlara ayrılan yüzde 17,18; şu anda yüzde 8,23.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) – Rakama bak, rakama, yüzdeyi bırak, rakama bak.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) - Millî Eğitim Bakanlığı bütçesi artmış ama Millî Eğitim Bakanlığının bütçesinin yüzde 80’i personel giderleri, yüzde 10’u alım giderleri, bir şeyler, yatırıma sadece yüzde 3,78 kalıyor yani Millî Eğitim Bakanlığına yatırım yok.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Yatırım öğretmen.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) - Bakın, değerli arkadaşlarım, bizim millî eğitim olarak uluslararası rekabette bulunabilmemiz için Millî Eğitimin bütçesini mutlaka Avrupa ülkeleri kadar yapmamız gerekiyor, Avrupa Birliği kriterlerine eğitim yatırımlarını çıkarmamız gerekiyor yoksa hamasette bizi dinleyen öğretmenler kalmıyor.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – 21 bin öğretmen daha alacağız.  

BAŞKAN – Teşekkür ederim Sayın Havutça.

Mebpersonel.com / Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sf 1 yıl önce

Dil sürcmesi

Misafir Avatar
Öğrt. adayı 1 yıl önce

Sayın Yetkililer, Eğitimde kaliteyi yükseltmek , Pisa vb sınavlarda diğer ülkelerle yarışabilmek için şartlarında aynı düzeyde olması gerekir. Oysa ki güzel ülkemde dışarıda atama bekleyen 450.000 öğretmen adayı var iken ülkede 100.000 öğretmen açığının olması( ki bu toplamda Mebde çalışan kadrolu öğretmenlerin %12 - 13''üne tekabül etmektedir.)ve bu açığın 10 TL ders saat ücreti karşılığında aylık 1000 - 1200 TL ücretle çalıştırılan öğretmenlerle kapatılmaya çalışılması tabi ki bu tarz sınavlarda başarılı olmaya en büyük engeldir. Sayın yetkililer, eğitim ve öğretimin en önemli faktörü olan öğretmen ihtiyacını karşılamaz atama dönemlerinde kılı kırk yararsanız tabi ki başarılı olamayız.

Misafir Avatar
Ahmet 1 yıl önce

Milletvekili rakamı karıştırmıştır bence. 20 binden fazla olacağını düşünmüyorum.