Dershaneci Felsefeciler Rehber Öğretmen Olarak Atansın

Felsefe öğretmenleri yıllardır M.E. B. tarafından verilen rehberlik sertifikasıyla özel okullarda ve dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışmışlardır.

Felsefe öğretmenleri idari işlerin yanında dershanelerin ciddi iş yükünü çeken öğretmenlerdir.

Teknolojiye hâkim olan felsefe öğretmenleri günümüzde Milli Eğitimin Eğitimde teknolojiye verdiği önemden dolayı sisteme en kolay entegre olabilecek öğretmenlerdir.

Demokrasiye ve milli iradeye duyulan ihtiyacın bu denli önemli olduğu günlerde (15 Temmuz) felsefe öğretmenlerine daha fazla bir sorumluluk düşmektedir.

Genelde felsefe atamalarında felsefeye ihtiyaç yok sözünü sıkça duymaktayız. Eğitim öğretimde felsefeye her zaman ihtiyaç vardır ve bakanlığımızın bu konuda bizlere yardım edebileceğinin de farkındayız. Birçok okulda felsefe öğretmenleri idareci pozisyonunda çalıştıklarından norm olarak açık görünmemektedir. Görevlendirmelerden dolayı felsefe derslerine giren başka branş öğretmenlerinden dolayı norm açığı yine görülmemektedir. Felsefe derslerine sadece felsefe öğretmenleri girebilse şu anda devlet tarafından atanmaya hazır şartları tutan felsefe öğretmenlerinden hiç biri mağdur olmayacaktır.

Bize verilen norm kadronun az olması sebebi ile bizler ek atama yapılsa dahi yine atanamama korkusu yaşamaktayız. Etrafımıza baktığımız zaman her branştan kişinin atanma pozisyonunda olduğunu (21. Tercihi açmayanlar hariç) ancak felsefe branşını değerlendirdiğimizde sadece başvuranların % 18’inin atanabildiğini görmekteyiz. Birçok arkadaşımız sırf bu atama için mülakata girdi diye işsiz bırakılmıştır. Ortada ciddi bir mağduriyet söz konusudur. Bizler dershanelerde çok uzun zamandır çalışan hem felsefe grubu hem de rehber öğretmenleriz. Bakanlığımız sağ olsunlar branşımıza destek amacıyla 2004 ve 2011 yılında sadece felsefe ve sosyoloji mezunlarını 2. Öncelikli olarak rehberlik kadrolarına dahil etmişler ve atanan arkadaşlarımız da bu işi ciddiyeti ile yerine getirmektedirler. Aynı şekilde biz Dershanelerde çalışan felsefe mezunlarına da 2003 yılında itibaren hem hizmet içi enstitüsü hem de öğretmen yetiştirme genel müdürlüğü tarafından 226 saatlik rehberlik sertifikası verilerek bizlerin özel okullar da ya da özel öğretim kursların da, geçmiş yıllarda da dönüştürülen dershanelerde sadece ve sadece rehber öğretmen olarak çalışma onayımız alınmıştır. Çoğu arkadaşımız da şu anda felsefe ya da sosyoloji mezunu olmasına karşın rehber öğretmenlik işini layıkıyla yerine getirmektedirler. Şu an MEBBİS kayıtlarında felsefe mezunlarının kaydı felsefe öğretmeni değil rehber öğretmen statüsündedir. Dolayısıyla yapılacak bu şubat ayı atamasında dershane felsefe öğretmenlerinin rehber öğretmen olarak kadroya alınmasını istiyoruz  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Pdr 11 ay önce

Bu haberi okuyup kafa yememek elde değil. 9 bin Pdr mezunu boştayken nasıl böyle bir talepte bulunuluyor hayret ediyorum. 80 puan alıp atama bekleyen pdr mezunu arkadaşlara saygısızlık oluyor gerçekten.

Misafir Avatar
Rehberlik 11 ay önce

Biz psikolojik danışmanlar olarak 4 yıllık alan eğitimimizin 226 saatlik bir yamalıkla kapatılması öngörülemez akla ve mantığa sığdırılamaz bir haksızlıktır. lütfen felsefeciler sosyolojiciler ve alan dışı her ne kim varsa rehberlik ve psikolojik danışmanlığın kadrosunun peşini bırakınız 85 puanımızla 80 puanımızla 75 puanımızla bizler halen atanamaz hale geldik.

Misafir Avatar
PDR 11 ay önce

O kadar psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunu varken hadsizli̇k bu felsefeci ne anlar psikolojik danışmadan çocuklarımızın sağlını emin ellere teslim edelim yapmayın Allah aşkına.

Misafir Avatar
Ahmet 11 ay önce

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü eğitim fakültesinde en yüksek puanla öğrenci alan bir bölümdür.Düşük puanlarla felsefe bölümünü kazanmış kişiler aldıkları formasyon eğitimiyle bu alanda öğretmenlik yapabilmeyi düşünmektedir.Oysa psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri alanında eğitim görmüş uzman kişiler tarafından verilmelidir. Bizler bu bölümü emek vererek kazandık.Lütfen emeğimize saygı gösteriniz.Eğer psikolojik danışmanlık yapmak istiyorsanız da tekrar üniversite sınavına girip bu bölümü okuyunuz.Eminim bölüm mezunu olduğunuzda bu işin uzmanlık gerektirdiğini anlayacaksınız.Saygılar..