Dershaneci Felsefeciler Rehber Öğretmen Olarak Atanacak Mı?
Kamuajans.com - 21. Tercihi açan adayların neredeyse tamamı bu bölümlerden atanırken felsefeye verilen kontenjandan dolayı 438 felsefe öğretmeni boşta kaldı. Diğer branşlarda başvuranların neredeyse tamamına yakını atanmıştır ama felsefede başvuranların %81’i açıkta kalmıştır.

Felsefe öğretmenleri yıllardır M.E. B. tarafından verilen rehberlik sertifikasıyla özel okullarda ve dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışmışlardır.

Felsefe öğretmenleri idari işlerin yanında dershanelerin ciddi iş yükünü çeken öğretmenlerdir.

Teknolojiye hâkim olan felsefe öğretmenleri günümüzde Milli Eğitimin Eğitimde teknolojiye verdiği önemden dolayı sisteme en kolay entegre olabilecek öğretmenlerdir.

Demokrasiye ve milli iradeye duyulan ihtiyacın bu denli önemli olduğu günlerde (15 Temmuz) felsefe öğretmenlerine daha fazla bir sorumluluk düşmektedir.

Genelde felsefe atamalarında felsefeye ihtiyaç yok sözünü sıkça duymaktayız. Eğitim öğretimde felsefeye her zaman ihtiyaç vardır ve bakanlığımızın bu konuda bizlere yardım edebileceğinin de farkındayız. Birçok okulda felsefe öğretmenleri idareci pozisyonunda çalıştıklarından norm olarak açık görünmemektedir. Görevlendirmelerden dolayı felsefe derslerine giren başka branş öğretmenlerinden dolayı norm açığı yine görülmemektedir. Felsefe derslerine sadece felsefe öğretmenleri girebilse şu anda devlet tarafından atanmaya hazır şartları tutan felsefe öğretmenlerinden hiç biri mağdur olmayacaktır.

Bize verilen norm kadronun az olması sebebi ile bizler ek atama yapılsa dahi yine atanamama korkusu yaşamaktayız. Etrafımıza baktığımız zaman her branştan kişinin atanma pozisyonunda olduğunu (21. Tercihi açmayanlar hariç) ancak felsefe branşını değerlendirdiğimizde sadece başvuranların % 18’inin atanabildiğini görmekteyiz. Birçok arkadaşımız sırf bu atama için mülakata girdi diye işsiz bırakılmıştır. Ortada ciddi bir mağduriyet söz konusudur. Bizler dershanelerde çok uzun zamandır çalışan hem felsefe grubu hem de rehber öğretmenleriz. Bakanlığımız sağ olsunlar branşımıza destek amacıyla 2004 ve 2011 yılında sadece felsefe ve sosyoloji mezunlarını 2. Öncelikli olarak rehberlik kadrolarına dahil etmişler ve atanan arkadaşlarımız da bu işi ciddiyeti ile yerine getirmektedirler.  Aynı şekilde biz Dershanelerde çalışan felsefe mezunlarına da 2003 yılında itibaren hem hizmet içi enstitüsü hem de öğretmen yetiştirme genel müdürlüğü tarafından 226 saatlik rehberlik sertifikası verilerek bizlerin  özel okullar da ya da özel öğretim kursların da,  geçmiş yıllarda da dönüştürülen dershanelerde sadece ve sadece rehber öğretmen olarak çalışma onayımız alınmıştır. Çoğu arkadaşımız da şu anda felsefe ya da sosyoloji mezunu olmasına karşın rehber öğretmenlik işini layıkıyla yerine getirmektedirler. Şu an MEBBİS kayıtlarında felsefe mezunlarının kaydı felsefe öğretmeni değil rehber öğretmen statüsündedir. Dolayısıyla yapılacak şubat ayı atamasında dershane felsefe öğretmenlerinin rehber öğretmen olarak kadroya alınmasını istiyoruz  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Fatma 4 ay önce

Pardon da sevgili PDR'çı arkadaşlar bölümünüzün temelinde her zaman felsefe ve filozorlar olduğunu ve bölümünüzün felsefenin alt dallarından olduğunu unuttunuz galiba sizin bölümlerinizden çok daha yaşlı ve temelli bir bölüm olan felsefeye de bakış açınız çirkin. Eğitimin temel birimini oluşturan ve kendi bolumunuzde hatrı sayılır bir yeri ola J.J. Rousseau bir filozof. Emin olun aldığımız eğitim ve derslerle sizden çok daha iyi yapıyoruz bu işi. En azından bir şey sarf ederken kaynak veriyoruz siz buraya sadece puaniniz yetmiyor gelip ağlıyorsunuz diyor alakasız diyorsunuz kendi bölümünüzün nereden geldiğini bile bilmeden. Acaba felsefe olmasaydı sizin bölümünüz var olur muydu? Bu kadar çirkin bakmayın ya. Felsefecilere hakkı olan verilse zaten kimse başka bölümlere gitmez. Az çok eğitimin şu an ki durumunu biliyorsunuz. Aldığınız pek çok dersin temelinde felsefe ve filozoflar var gelipte buraya 2 kredi psikoloji alıyorsunuz diye atanacak değilsiniz diyorsunuz. Pardon ama Felsefe hem Mantık hem Sosyoloji hem de Psikolojiyi çok net içeriyor. Nereden geldiğini unuttuğunuz bölümle ilgili bize sallamadan önce biraz araştırın.

Misafir Avatar
Esra 11 ay önce

Rehber öğretmen olmak istiyorsaniz rehberlik okursunuz.Kazanamıyorsunuz sonra burda ağlıyorsunuz.

Misafir Avatar
cüneyt 1 yıl önce

Doktorluk mu ki yapılmasın elbette felsefe mezunları rehberlikte yapılabilir.

Misafir Avatar
tekin 1 yıl önce

uzmanlık mı? yahu siz başka branşların rehberlik servisine atanmasına kızıyorsunuz ki haksızsınız (özelde çalışan felsefe ve sosyoloji mezunlarının başarıları kanıttır) ama eğitim fakültesinde aldığınız 2 psikoloji dersi ile psikolog/psikiyatr gibi uzman sanıyorsunuz kendinizi. Yeterliliğinizi psikoloji bölümleri kabul etmiyor aklınızda olsun. KEsinlikle atanmalılar. puan konusuna gelince ab uyumu çercevesinde atanan ama meb hala neden atadınığını anlamadığı için5-6 senedir yüksek ki o da düşmeye başladı. 12 ile atanan rehberlikçileri unutmadık mesela. uzmanım diyorsunuz ama daha yorum yaparken bile puan diyorsunuz. sınav ölçüt olsaydı 50 barajı konulunca ağladığınızı da unutmamak lazım. ayrıca felsefe ve sosyoloji okumak için sözel zekanın yüksek olması gerek!!

Misafir Avatar
Pdr uzmanı 1 yıl önce

Değerli felsefeci kardeşlerim devlette istihtam edilememeniz beni uzmektedir.istihtam ülke sorunu lakin 400 ün uzerinde puan alarak giren son dönemin en gözde bölümleri arasında yer alan.bu uzmanlik isteyen,teorik degil ,uygulama egitimi ili meslek edinilen bu bölümu.herkesin yapabilecegi siradan bir mesleğe dönüştürme gayretleri biz psikolojik danismanlari cok uzmektedir....sizler bu bölüme atanirsaniz her yil 3000 bin yeni mezun arkadaş lari biz nerde istihdam edelim..şu saatten sonra unuversitelerimiz yeterince mezun vermektedir.degil felsefe ,Sosyoloji hatta ana bilim dalı olan psikoloji mezunlarını dahi bu bölümde görmek yaralamakta bizleri saygılar sunuyor herkesin biransinda istihdam edilmesi dilegiyle mutlu yillar

Misafir Avatar
zor zor 1 yıl önce

Rehber ogretmenlik okusaydiniz o zaman

Misafir Avatar
Mert 1 yıl önce

Kamuda çalışan sosyoloji ve felsefe mezunları atanmalı, özel okullarda olduğu gibi