Dershaneci Felsefe Öğretmenlerinin Mağduriyeti Şubat Atamasında Giderilecek Mi?
Kamuajans.com - Diğer atamalara baktığımız zaman taban puan olarak felsefe çok yüksek bir puanda atamayı kapatmıştır.Matematik 70, Biyoloji 60, Coğrafya 64, Kimya 60, Türkçe 60 puanlarla atamalar yapılmıştır. 21. Tercihi açan adayların neredeyse tamamı bu bölümlerden atanırken felsefeye verilen kontenjandan dolayı 438 felsefe öğretmeni boşta kaldı. Diğer branşlarda başvuranların neredeyse tamamına yakını atanmıştır ama felsefede başvuranların %81’i açıkta kalmıştır.

Felsefe öğretmenleri yıllardır M.E. B. tarafından verilen rehberlik sertifikasıyla özel okullarda ve dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışmışlardır.

Felsefe öğretmenleri idari işlerin yanında dershanelerin ciddi iş yükünü çeken öğretmenlerdir.

Teknolojiye hâkim olan felsefe öğretmenleri günümüzde Milli Eğitimin Eğitimde teknolojiye verdiği önemden dolayı sisteme en kolay entegre olabilecek öğretmenlerdir.

Demokrasiye ve milli iradeye duyulan ihtiyacın bu denli önemli olduğu günlerde (15 Temmuz) felsefe öğretmenlerine daha fazla bir sorumluluk düşmektedir.

Genelde felsefe atamalarında felsefeye ihtiyaç yok sözünü sıkça duymaktayız. Eğitim öğretimde felsefeye her zaman ihtiyaç vardır ve bakanlığımızın bu konuda bizlere yardım edebileceğinin de farkındayız. Birçok okulda felsefe öğretmenleri idareci pozisyonunda çalıştıklarından norm olarak açık görünmemektedir. Görevlendirmelerden dolayı felsefe derslerine giren başka branş öğretmenlerinden dolayı norm açığı yine görülmemektedir. Felsefe derslerine sadece felsefe öğretmenleri girebilse şu anda devlet tarafından atanmaya hazır şartları tutan felsefe öğretmenlerinden hiç biri mağdur olmayacaktır.

Bize verilen norm kadronun az olması sebebi ile bizler ek atama yapılsa dahi yine atanamama korkusu yaşamaktayız. Etrafımıza baktığımız zaman her branştan kişinin atanma pozisyonunda olduğunu (21. Tercihi açmayanlar hariç) ancak felsefe branşını değerlendirdiğimizde sadece başvuranların % 18’inin atanabildiğini görmekteyiz. Birçok arkadaşımız sırf bu atama için mülakata girdi diye işsiz bırakılmıştır. Ortada ciddi bir mağduriyet söz konusudur. Bizler dershanelerde çok uzun zamandır çalışan hem felsefe grubu hem de rehber öğretmenleriz. Bakanlığımız sağ olsunlar branşımıza destek amacıyla 2004 ve 2011 yılında sadece felsefe ve sosyoloji mezunlarını 2. Öncelikli olarak rehberlik kadrolarına dahil etmişler ve atanan arkadaşlarımız da bu işi ciddiyeti ile yerine getirmektedirler.  
Aynı şekilde biz Dershanelerde çalışan felsefe mezunlarına da 2003 yılında itibaren hem hizmet içi enstitüsü hem de öğretmen yetiştirme genel müdürlüğü tarafından 226 saatlik rehberlik sertifikası verilerek bizlerin özel okullar da ya da özel öğretim kursların da, geçmiş yıllarda da dönüştürülen dershanelerde sadece ve sadece rehber öğretmen olarak çalışma onayımız alınmıştır. Çoğu arkadaşımız da şu anda felsefe ya da sosyoloji mezunu olmasına karşın rehber öğretmenlik işini layıkıyla yerine getirmektedirler. Şu an MEBBİS kayıtlarında felsefe mezunlarının kaydı felsefe öğretmeni değil rehber öğretmen statüsündedir. Dolayısıyla yapılacak şubat ayı atamasında dershane felsefe öğretmenlerinin rehber öğretmen olarak kadroya alınmasını istiyoruz  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
DERSHANECİ 11 ay önce

Bu haberlerin devamını bekliyoruz... teşekkürler kamuajans

Misafir Avatar
Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu-2016 11 ay önce

Atanamayan öğretmen problemi yıllık 160 bin öğretmen ataması yapılarak çözülebilir , bu oluşturulacak bütçenin kaynağını ise şöyledir: 160 bin öğretmenin atamasının maliyeti yıllık 6 milyar TL. Sadece sigaradan toplanan 1 yıllık vergi 22 milyar TL. Türkiye bilindiği gibi , OECD ülkeleri arasında en çok vergi alan ülkedir

Misafir Avatar
Mantık 11 ay önce

Hem KPSS ye girme. Sonra atan. Ardından da mağdur edebiyatı yap.... Ne güzel... dersanede çalışmak yerine oturup biraz KPSS çalışın ve hakkınızla atanın. Bu lafım tüm dersane öğretmenli olupta, atanamadığı için madur olduğuna inanan şahıslara gelsin. Bende 10 yıldır atanamıyorum. Benim mağduriyetim ne olacak. Ama en azından gidip dersanede çalışmak yerine oturup KPSS ile hakla ve adaletle atanmaya çalışıyorum.

Misafir Avatar
kpss siz öabt siz öğretmen olur mu 11 ay önce

bi zahmet kpss ye girsinler.... bunları haber yapmak yerine atanamayan tarihçileri haber yapsanız daha yerinde olacaktır. tarihe verilen önem gittikçe azalıyor. tarihi umursamayan bir nesil yetişmesini istemiyoruz...

Misafir Avatar
EDEB YA.!.. 11 ay önce

şubatta edebiyata 850 kontenjan istiyoruz.11 ekimden 400 alacaklıyız,850 kişilik kontenjandan 450 kişi atandı.