Öğretmen Atamaları İçin Meclis Araştırması Talebi!

Gürer, Meclis araştırma önergesinde, KPSS puanlarına bakmaksızın sözleşmeli öğretmen ataması yapmayı planlayan MEB’in bu tavrını anlaşılır bulmadıklarını ifade etti.

400 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırmasında, 109 bin boş kadro ve atama bekleyen 400 bin öğretmen bulunduğunu anımsattı.

KPSS’SİZ ATAMA

Ömer Fethi Gürer, öğretmen atama uygulamaları, atanmayan öğretmenlerin durumu ve görevli öğretmenleri farklı ad ve ücretlerle görevlendirilmesi sorunu ortaya çıkan sorunların belirlenmesi amacıyla verdiği Meclis Araştırmasında, “Milli Eğitim Bakanı bu yıl 5 bin ücretli atama yapılacağını açıkladığı uygulamada, 5 yıl boyunca ek ders ücret karşılığında çalışan adayların, KPSS puanı yetmezse, mülakatla alımından geçtiğimiz Kasım ayında söz edilmişti. Esasen MEB'de uzun süre görev yapan ücretli öğretmenlerin kadroya alınması doğrudur” ifadelerini kullandı.

Yıllarca kuruma emek veren öğretmenlerin kadro sorununun çözülmesi gerektiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “KPSS sınavı sonucunu dikkate almamak, diğer atama bekleyen öğretmenler açısından irdelenmeye muhtaç bir uygulamadır. Esas sorun öğretmenler arası yapılan ayrım ve tanımındadır. Aynı işlevi gören farklı ad ve ücretle çalıştırılıp mağdur edilen kesimin durumu başlı başına bir sorun olarak ele alınmalıdır. Öğretmenler arası ayrım yapılmamalıdır” açıklamasında bulundu.

SORUNLAR DAHA KARMAŞIK HALE GELDİ

MEB’in uygulamalarının, sorunları her aşamada daha da karmaşık hale getirdiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, sorunun sadece beş bin sözleşmeli öğretmen konusu olmadığını vurguladı.

EĞİTİM VE ÖĞRETMENLERİN SORUNLARINA ÖNEM VERİLMİYOR

Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma önergesinde, “Eğitim ve öğretmenlerin sorunlarına yeterince önem verilmemektedir. Uygulamada yaşanan sorunları aşmanın yolu, yapılanların gerekçelerini ortaya koyabilmekten geçer. Bu vesile ile yapılacak Meclis Araştırması, öğretmen sorunlarını kapsamlı bir biçimdi ele almak ve çözüm üretmek adına önemli yarar sağlayacaktır” dedi.