milyonlarca Suriyeli çocuğun Türk Eğitim Sistemi'ne adaptasyon sağlayabilmesi için Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ile "Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES)" projesi hayata geçirilmişti.

Bu kapsamda MEB'de görev alması beklenen binlerce öğretmen adayında heyecan yaratmış ama sonrasında herhangi bir gelişme olmaması umutları başka bahara bırakmıştı ki beklenen açıklama MHP Milletvekili Arzu Erdem'den geldi.

Arzu Erdem Açıklaması;

Pictes Projesi kapsamında Türkçe eğitimi amaçlı hizmet gören değerli ve fedakar arkadaşlarımız rahat olsunlar. İstihdamlarının mevcut statü ve şartlarda devamına dair tüm tedbirleri aldık ve çok kısa bir süre içinde neticeyi kendileri ile paylaşacağız.

Liderimiz Sn. Devlet Bahçeli beyefendinin talimatı ile PİCTES Öğretmenlerimiz için vermiş olduğumuz mücadeleden müjdeli haberimizi MEB Müşteşar Yardımcısı Sn. Ercan Demirci’den aldık. Hayırlı olsun.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİCTES) kapsamında eğitim veren öğretmenlerimizin kadro sıkıntıları var ve bu eğitimlerin ağustos ayı itibarıyla sonlandırılması söz konusu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci'nin sorunun çözümüne ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre müjdeli haberimizi aldık.

6 bin ile 9 bin civarında PİCTES öğretmenimiz var ve konuya ilişkin 6 ayı bulan bir çalışma yaptık. Bu sözümüzü de yerine getiriyoruz. Bu konuda mücadelemizin müjdeyle  sonuçlandığını belirtmek isterim.

Kamuajans.com/ÖZEL