banner220

2018 Yılı 20 bin Öğretmen Atamasında Son Durum
Kamuajans.com -  İşte öğretmenlerin bazı paylaşımları:

"109 bin açık 2 yıllık ücretliler ile değil, mesleğine gönül veren esas öğretmenlerle kapatılmalıdır.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bakıldığında Milli Eğitim dönemlerinde çok ciddi gelişmeler yaşandı. Ayrıca her yenilik öğrencilerimize çok ciddi kazanımlarda bulundu. Son bir yıl içerisinde çok zorlu bir dönemden geçtik. Merakla beklenen 20 Bin öğretmenin mülakatlarını tamamladık. Önümüzdeki aylarda da atamalarını yapacağız." dedi.

Haftaiçi MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in düzenlediği toplantıya katılan Türk Eğitim Sen heyetinin katıldığı toplantıda Şubat atamasında artışın olup olmayacağı konusunda gelişmeler yaşandı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk sosyal medya hesabından paylaşımla bunu doğruladı.

İsmail Koncuk, Yusuf Tekin'in organize ettiği toplantı sonrasında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu toplantıdan bazı notları paylaşan Koncuk'un yaptığı açıklamalardan en önemlisi yaklaşan Şubat öğretmen atamasında artış olup olmayacağıydı işte o açıklamalar;

Toplantıda eğitim öğretimin bir çok problemi tartışıldı.Öğretmen atama konusunda Şubat'ta artış olması netleşmese de ihtimaldir.Kaldı geçti yerine daha adil bir sistem gelebilir.Bunları önemli görüyorum, teferruatlar için MEB'in resmî açıklamasını beklemek daha etik olacaktır.

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ 2018 yılında yaklaşık 20 bin öğretmen ataması yapacaklarını açıklamıştı. 20 bin öğretmen alımının 2018 yılının Şubat-Mart aylarında yapılacağı söylendi. Milli Eğitim Bakanlığı merakla beklenen 20 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile Branş ve Kontenjan Dağılımını açıkladı. Açıklanan dağılıma göre toplam 20 bin 127 öğretmen adayının ataması gerçekleştirilecektir.

2018 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklamasına atama bekleyen öğremenlerden tepki geliyor. Öğretmenler sosyal medya üzerinde birleşti ve seslerini internet üzerinden yetkililere duyurmaya çalışıyor.

İşte öğretmenlerin bazı paylaşımları:

"109 bin açık 2 yıllık ücretliler ile değil, mesleğine gönül veren esas öğretmenlerle kapatılmalıdır.

 2017 yılında ataması yapılan binlerce öğretmenin ardından bir o kadar daha öğretmen atanmayı bekliyor. Öğretmen atama konusunda hükumetten birçok bakanlık açıklamada bulundu. Atamaların sahibi olan Milli Eğitim Bakanının yanı sıra Maliye Bakanı, son olarak da Kültür ve Turizm Bakanı da öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2018 Öğretmen atamalarıyla ilgili son açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’tan geldi. TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, 2018 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacağını hatırlattı.

695 Sayılı KHK ve 696 Sayılı KHK'nın 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, “2018’de devletin verdiği hizmetlerin daha kaliteli, daha eksiksiz bir şekilde yerine getirilebilmesi için Sağlık Bakanlığı’na 36 bin, Milli Eğitim Bakanlığı’na 20 bin, Adalet Bakanlığı’na 15 bin, Diyanet İşleri Başkanlığı’na 9 bin 500, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 10 bin 900, üniversitelerimize 4 bin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 2 bin ve üniversite hastanelerine 7 bin yeni personel alınacak. Böylece bütün kurumlarımızda 110 bin yeni memur alımı gerçekleştirilecek.” dedi.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

* Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,

* Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

* Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

* Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.).

* Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

MEB, içinde bulunduğumuz günlerde alan değişikliği ile ilgili süreci işletiyor. Alan değişikliği 2 Şubat 2018 tarihinde sona erecek. Bu tarihten sonra 5 Şubat 2018 itibariyle yaklaşık 10 gün içerisinde alan değişikliği sonrasında büyük ihtimalle norm güncellemesi yapılacak.

Norm güncellemesi yapıldıktan sonra muhtemelen 19-28 Şubat 2018 tarihleri arasında 20 bin öğretmen atamasına dair duyuru, kılavuz ve kılavuzun içerisinde branş bazında kontenjanlar yer alacak. Kesin olan şu ki, duyuru şubat ayı bitmeden yayınlanacak. Çünkü bakan Yılmaz'ın bu konuda açıklamaları var.


2018 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacağını belirterek, "AK Parti iktidarlarında 561 bin 451 öğretmen ataması yapıldı. Gönlümüz arzu eder, hiçbir öğretmen adayı arkadaşımız açıkta kalmasın ama Türkiye'nin imkanları açısından bunun oldukça zor olduğunu biliyoruz" demişti.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Milli Eğitim Bakanlığında son verilere göre en çok ihtiyaç olan branşlar açıklamıştı. Şubat ataması branş dağılımı bu açıklamalara göre tahmin etmek zor olmasada Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ataması verilerini sizler için derledik.
 İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, TBMM'de yaptığı konuşmasında, öğretmen atamalarındaki mülakat sistemine ve sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetine değinmişti. Sayın Erdem ayrıca, '80 bin açık varken en azından bunun yarısı kadar yani 40 bin öğretmen alımı yapın ki bu gençlik işsizlikten ve mesleğini yapamamaktan kurtulsun.' demişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada en çok ihtiyaç duyulan branşların listesi şöyleydi:

Özel eğitim öğretmenliği
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği
İngilizce öğretmenliği (13 bin İngilizce öğretmeni ihtiyacı bulunuyor)
İlköğretim ve matematik öğretmenliği
Rehberlik öğretmenliği
Türkçe öğretmenliği
Fen bilimleri öğretmenliği
Beden eğitim öğretmenliği
Okul öncesi öğretmenliği
Sınıf öğretmenliği öğretmenliğiAtama sayısıyla ilgili Bakanlığın yaptığı açıklama, 100 bin civarında, aslında “81 bin açık var.” dendi, şubat ayında 20 bin civarında bir alım yapılacak. Öğretmenlerimiz bu değerlendirmeyi yaparken bilhassa şunun üzerinde durmakta: 80 bin açık varken en azından bunun yarısı kadar yani 40 bin öğretmen alımı yapın ki bu gençlik işsizlikten ve mesleğini yapamamaktan kurtulsun.

Değerli milletvekilleri, Mersin Milletvekilimiz Sayın Baki Şimşek’in de burada kürsüye taşıdığı ve çok önemli bir konu olan, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimizle ilgili bir ihtisaslaşma ve ihtisaslaşmadan sonra bölümün kapanması söz konusuydu. Bölüm kapandı ancak 9 bin mezunu var, 200 daha mezun verecek önümüzdeki seneye kadar. Ancak bu arkadaşlarımızın tamamı şu an kendi bölümlerinde atama görmemekteler. Burada şöyle bir yanlış anlaşılma olmasın, ilahiyat fakültesi mezunu arkadaşlarımıza da “Onlar atanmasın” demiyoruz. Buradaki talep şu şekilde: Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine açılacak olan kontenjanda, o branşlarda dört yıl pedagojik formasyon da görmüş olmaları hasebiyle, öğretmenlik mesleğini doğru icra edecekleri noktasında öncelik tanınmalı, öncelik tanındıktan sonra diğer alanlarda bir ihtisastan bir atama yapılacaksa bu atamanın gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.

En son ataması yapılan 20 bin öğretmenin ardından henüz atanamamış ve atama bekleyen öğretmen adayları, yeni yapılacak öğretmen ataması haberini bekliyordu. Umutlarını bir sonraki atamaya bağlayan öğretmenleri heyecanlandıran açıklama Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan gelmişti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) çıkacak bütçeye göre öğretmen atamasının 2018 yılında yapılacağını söylemişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a 10 bin ek öğretmen ataması sözü hatırlatıldı ve ek atama olup olmayacağı soruldu. Bakan Yılmaz yapılacak atamalar hakkında bilgi vermişti. 
Binlerce öğretmen adayı ek öğretmen ataması duyurusu beklerken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 27.11.2017 tarihinde katıldığı TRT Haber canlı yayınında öğretmen atamaları hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Bakan İsmet Yılmaz son yıllarda yapılan öğretmen atamalarının istatistiki verilerini paylaşırken, Şubat 2018 öğretmen ataması, engelli öğretmen ataması, milli sporcu öğretmen ataması hakkında da bilgi vermişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, son olarak "Kaliteli eğitim vermek için 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Önümüzdeki şubat ayında ilana çıkıyoruz, 20 bin öğretmeni daha alacağız. Toplam öğretmen sayımız şu anda 904 bin. 20 bini daha aldığımızda 924 bin öğretmenimiz olacak. Özel okullarda da öğretmenlerimiz var, Türkiye´de toplam bir milyona yakın öğretmenimiz, 18 milyona yakın öğrencimiz var. 7 milyon 700 binin üzerinde de yüksek öğretime gidenler var. Toplam 25 milyon yapar.'' şeklinde bir açıklama yaptı.

SON DÖNEMDE YAPILAN ÖĞRETMEN ATAMA SAYILARI

2003 yılında 22 bin, 2004 yılında 19 bin, 2005 yılında 20 bin öğretmen ataması yapıldığın hatırlatan Bakan Yılmaz, geçen yıl da 22 bin öğretmenin MEB personel camiasına dahil edildiğini belirtti. 2006 yılında 50 bin, 2007 yılında 45 bin, 2008 yılında 40 bin, 2009 yılında 30 bin, 2010 yılında 40 bin, 2012 yılında 56 bin, 2013 yılında 41 bin, 2014 yılında 50 bin, 2015 yılında 52 bin, 2016 yılında 49 bin, geçen yılda 22 bin öğretmen alındığını açıkladı. 2018 yılında da 20 bin öğretmen atamasının yapılacağını ifade eden Bakan İsmet Yılmaz o 10 bin öğretmen kontenjanının da şubat 2018’e kaydırıldığını belirtti.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy’un bu açıklamalarından dolayı söz almış ve sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü yer değiştirme atamaları ile ilgili bilgi vermişti. Bakan Yılmaz açıklamasında yüz kişiye yakın sözleşmeli öğretmenin aile bütünlüğü için talepte bulunduğunu belirtirken bu 100 öğretmen için taleplerin karşılanacağını bu hafta içerisinde öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanacağını açıklamıştı.

 MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy tarafından meclis gündemine taşınan sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü ile ilgili hususu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz değerlendirmiş ve konuyla ilgili açıklamada bulunmuştu.

MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy kişilerin aile bütünlüğünün korunmasının anayasa kapsamında olduğunu hatırlatarak kamu kurumlarında çalışan öğretmenler, MEB personelleri, kamu personelleri için aile bütünlüğünün önemli bir yere sahip olduğuna işaret etmişti. Kamu kurumlarında aile bütünlüğünün sağlanması adına kurumların eş durumu mazeretine bağlı olarak atamalar yaptığını belirten Ersoy sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu yer değiştirme işlemlerinin yapılmamasından dolayı mağduriyetler yaşandığını ifade etmişti.

Bakan Yılmaz ayrıca atama bekleyen öğretmenlere müjdeyi vererek," Geçen yıl 50 bin öğretmenin atmasını yaptık. Bu yıl 20 bin yaptık. Gelecek yıl da talebimizi sunacağız ve bütçenin durumuna göre izin verecekler. 2018 yılında 20 bine yakın öğretmenin atamasını yapacağız. " demişti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda da bütün gayretimizle bu norm açığını kapatacağız. Yıllar itibarıyla öğretmen açığında hızlı bir azalma var ama ilave olarak kalan kısımla ilgili de çalışmalar yapacağız." dedi.

KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İbrahim KURT 5 ay önce

Okullarımızda spor faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasında, yeni nesillerin sağlıklı, dinamik ve geleceğe umutla bakan nesiller olarak yetiştirilmesinde, Öğretmen adayı Milli sporculara görev verilmesinin büyük bir etkisi olacaktır. Milli Sporcu Öğretmen Adayları büyük bir umutla atama bekliyor. .Sayın Bakanımıza en derin saygılarımızla...

Misafir Avatar
Insan 5 ay önce

Insanı hayata olan inancını umudunu bırakmayacak düzeyde yıpratıcı olan bu süreçte daha ne kadar karanlığa gömmek istiyorsunuz merak ediyorum

Misafir Avatar
Boksör 6 ay önce

Milli sporcular 2016 yılından bu yana mağdur. Biz bayrağımızı yurtdışında gururla temsil ediyoruz. Sayın milli eğitim bakanımız bu yıl bizede atama verin. Bu yılda mağdur olmak istemiyoruz. Başarılı sporcu yetiştirilmesini istiyorsanız beden eğitimi atamasında milli sporcu ataması yapın.

Misafir Avatar
Ismail 6 ay önce

Ne olur mağdur dershaneci ler unutulmasın şartları taşıyan atanamayan mağdur dershane öğretmenlerini yeniden atama verilsin bu konudaki duyumlari lütfen paylasin

Misafir Avatar
A 5 ay önce @Ismail

KPSS SINAVINA GİR KAZAN

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Müzik 6 ay önce

2018 kpss sınavıyla atama bu yıl olur mu acaba

Misafir Avatar
bi umutt 6 ay önce

Geçen yıl Dersaneciler bu yıl ücretliler peki kpssden yüksek puan alanlar ne zaman atanacak? ????? : ((((

Misafir Avatar
salim 6 ay önce

40000 atama bekliyoruz.2018-2019 öğretim yılında 5.sınıflar ingilizce ağırlıklı hazırlık sınıfı olacağına göre atama sayıları artırılmalı diye düşünüyoruz.

Misafir Avatar
Sınıfçı72 6 ay önce

Nasılki dershanecilikte tecrübe lazananlara direk atama verildiyse bence kolejlerde en az beş yıl çalışmış sınıfçışarada ditek atama gelmeli özel okullarda inanışmaz kendini geliştirmiş öşretmenlet direk devlet okullarına aktatılmalı ayrıca ücretlide en az üç yışı devirmişlerde pratikte kazanılan tecrübe ile eğitime inanılmaz ve ciddi bir katkı sağlanacaktır