TSK Subay, Astsubay, Uzman Erbaş Alımında Şartlar Esnetilsin Talebi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru ile 2017 yılı muvazzaf subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli er alımı başvuruları başladı. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına çok sayıda askeri personel alımı gerçekleştirilecek. Başvuru yapmak isteyen binlerce aday yaş şartı ve KPSS puan şartının esnetilmesini talep ediyorlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubay alımı için son başvuru tarihi 11 Eylül 2017 olarak açıklanırken, uzman erbaş ve sözleşmeli er alımı başvurularının 30 Eylül 3017 tarihine kadar yapılabileceği yayımlanan kılavuzlarda belirtildi. Adaylar başvurularını Milli Savunma Bakanlığının internet adresindeki başvuru formunu doldurarak çevrimiçi (online) olarak yapabilecekler.

Başvuru yapmak isteyen adaylar bazı şartların esnetilmesini istiyorlar, bunların başında KPSS puan şartı ve öğrenim şartı geliyor. TSK muvazzaf subay alımında en az 4 yıllık lisans mezunu olmak ve KPSS P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı bulunuyor. Muvazzaf astsubay alımında ise en az 2 yıllık önlisans mezunu olmak, KPSS P93 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı yer alıyor.MSB Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları uzman erbaş alımında en az lise ve dengi okul mezunu olmak, sözleşmeli er alımında ise en az ilköğretim mezunu olmak şartı aranıyor.

Başvuru yapmak isteyen adayların esnetilmesini istediği diğer önemli konu ise yaş şartı olarak dikkat çekiyor.Muvazzaf subay alımına lisans mezunlarından 1 Ocak 1990 ve daha sonrasında doğanlar, lisansüstü mezunlarından ise 1 Ocak 1985 ve daha sonrasında doğmuş olanlar başvurabilecek. Astsubay alımında önlisans mezunları için 25 yaşını bitirmemiş (01 Ocak 1992 ve daha sonraki doğumlular) olmak, lisans mezunları içinse 27 yaşını bitirmemiş (01 Ocak 1990 ve daha sonraki doğumlular) olmak şartı kılavuzda belirtiliyor.Uzman erbaş alımına başvuru yapabilmek için 25 yaşını bitirmemiş (01 Ocak 1992 ve daha sonraki doğumlular) olmak gerekiyor. Sözleşmeli er alımında ise askerliğini yapmamış adaylar için 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını doldurmamış şartı bulunuyor. Adaylar yetkililerden bu şartların esnetilmesini talep ediyorlar.

mymemur