İhtiyat Pilot Olarak Görevlendirilmek Üzere Personel Alınacak

OHAL kapsamında çıkarılan 678 sayılı KHK, kuvvet komutanlıklarınca ihtiyat pilotu istihdam edilmesine de imkan veriyor.

Kimler ihtiyat pilot olabilecek?

Kuvvet komutanlıkları bünyesinde pilot olarak hizmet vermiş ve kendi istekleriyle görevden ayrılmış olanlar, uçuculuk niteliklerini haiz olmak kaydıyla ihtiyat pilot olarak görevlendirilebilecek.

İhtiyat pilotlar, belirli aralıklarla ayda üç işgününden kısa olmamak ve bir sözleşme yılında toplam altmış işgününü geçmemek kaydıyla, belirlenecek hava araçlarında ve bölgelerde görev uçuşu yapacak ve bu süre içinde ihtiyaca göre tazeleme ve harbe hazırlığın devamı eğitimi verilecek.

İhtiyat pilot istihdamı

İhtiyat pilot sayısı Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

İhtiyat pilotlar, sözleşme ile ihtiyat pilot statüsüne alınacak. Bir tüzel kişilik tarafından istihdam edilenlerin sözleşmeleri, ihtiyat pilotun yazılı rızası alınmak kaydıyla istihdam edildikleri tüzel kişilikle, diğerlerinin sözleşmeleri ise kendileriyle yapılacak.

İhtiyat pilot olarak çalışacak olanlar hakkında 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi (sigortalı) hükümleri uygulanacak. Bunlardan yaşlılık ve emekli aylığı alanların emekli aylıkları kesilmeyecek.

Emeklilik ve yaşlılık aylığı alanlar hariç olmak üzere, ihtiyat pilotlarına her yıl için 90 gün süre ile fiili hizmet süresi zammı uygulanacak.

İhtiyat pilotların göreve çağrılma usulleri, tabi olacakları disiplin hükümleri, sağlık yetenekleri, kıyafetleri, yapılacak sözleşmeler ile diğer hususlar Millî Savunma Bakanlığınca yönetmelikle düzenlenecek.

Ücretleri

**İhtiyat pilot olarak çalışacaklardan, Jet pilotlarına;

Aylık görev süresi içinde toplamda üç saati geçmemek üzere, her uçuş saati başına 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda uçuş tazminatı ödenecek. 1/1/2017 itibariyle ayda en çok net 2860 TL.

Görev yapacakları her gün için 2.500 rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ayrıca ödeme yapılacak. 1/1/2017 itibariyle her gün için net 238 TL.

Aylık görev süresi içinde ihtiyaç duyulması halinde üç saatten fazla uçulan her uçuş saati başına 5.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda en çok 80 saat için toplu uçuş tazminatı her sözleşme yılı sonunda ödenecek. 1/1/2017 itibariyle geçerli olacak katsayıya göre yılda en çok net 38.131 TL.

**İhtiyat pilot olarak çalışacaklardan, Pervaneli pilotlarına;,

Aylık görev süresi içinde toplamda üç saati geçmemek üzere, her uçuş saati başına 7.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda uçuş tazminatı ödenecek. 1/1/2017 itibariyle ayda en çok net 2002 TL.

Görev yapacakları her gün için 2.000 rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ayrıca ödeme yapılacak. 1/1/2017 itibariyle her gün için net 191 TL.

Aylık görev süresi içinde ihtiyaç duyulması halinde üç saatten fazla uçulan her uçuş saati başına 3.500 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda en çok 80 saat için toplu uçuş tazminatı her sözleşme yılı sonunda ödenecek. 1/1/2017 itibariyle geçerli olacak katsayıya göre yılda en çok net 26.692 TL.

ödenecek.

Ancak, ilgili kuvvet komutanlığının talebi, ilgili kamu kurum veya kuruluşunun muvafakati ve personelin rızası üzerine kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilen ihtiyat pilotlarına yukarıda belirtilen ödemeler yapılmayacak. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.