2014-Şubat Ataması Kaçınılmaz Oldu!

2014-Şubat Ataması Kaçınılmaz Oldu!  “Ülkemizde her daim öğretmen atamaları siyasetin gölgesinde kalmıştır. 2014 Mart ayında yerel seçimleri düşündüğümüzde, şubatta ek öğretmen ataması yapılması ihtimalini güçlendirmektedir.” 

Ek atamaların da yapılması ile birlikteyeni öğretim yılında 40 bin civarındaöğretmen göreve başladı. Milli EğitimBakanlığında 110 bin civarında kadroyine boş kaldı. Bakanlık bu kadrolarıher zamanki gibi ücretli öğretmenleryolu ile dolduracak.  Dışarıda kadrobekleyen yüzbinlerce öğretmen adayı,ücretli öğretmenlerle doldurulan dersler! Tam bir çelişki… Bu çelişkiyi yıllardır yaşıyoruz.

 

Atanamayan öğretmen adaylarınınkafasında ki soru şu; 2014 Şubat ayında atama yapılacak mı? Yapılmayacak mı?  Ülkemizde her daim öğretmen atamalarısiyasetin gölgesinde kalmıştır. 2014 Mart ayında yerel seçimleri düşündüğümüzde,  şubatta ek atama yapılması ihtimalini güçlendirmektedir. 652 sayılı KHK bunun önünde engel gibi dursa da bu bir şekildekaldırılabilir. Kaldı ki; iki büyük sendika 100 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini açıklamışlardı.

 

Şubat ayına daha zaman var. Atanamayan öğretmenler, Sendikalar üzerinde sosyalmedya yolu ile kamuoyu baskısı oluşturabilirler. Siyasetin daha da ısınacağı ileri ki günler, atanamayan öğretmenler için bir avantaj haline dönüşebilir. Kamu Sen Başkanı İsmail KONCUK Şubat ayında ilk atamalar yapılmaz ise eylem yapacaklarını açıkladı.” TürkEğitim-Sen olarak Şubat ayında 40 bin atama yapılmasını istiyoruz. Bilindiği gibi Eski Bakan Ömer Dinçer döneminde öğretmen atamaları yılda iki defadan yılda bir defaya düşürüldü. 400 bin evladımız atama beklerken, yılda bir kez atama yapılır mı? Şayet Şubat ayında atama yapılmazsa ve atama bekleyen öğretmenlerimiz de eylem yapmamızı isterse, Ocak ayında Ankara merkezli bir eylem yapacağız.” Eğitim Birsen Başkan Vekili Ahmet ÖZER'de 100 bin atama yapılması gerektiğini ifade etmişti."40 bin atama öncesi 'acil olarak 100 bin atama yapılmalıdır” Atanamayan öğretmenler sendikacılara bu sözlerini sık sık hatırlatmalıdırlar.


Şubat atamasıyla ilgili haberlerden haberdar olmak için tıklayınız

Ağustos ayı içerisinde Müsteşar Yusuf Tekin ile görüşen bir grup sosyal bilgiler öğretmeni adayı, Müsteşarın "Başbakandan izin istedik. Eğer onay alabilirsek Şubat ayında süpriz yapabiliriz" dediği iddia etmektedir. BU hususta bir yalanlamada gelmedi. Daha önce yıl içerisindeki atamaların öğretimin bütünlüğünü bozduğunu iddia eden MEB, geçen sene şubat ayında özür grubu atamalarını gerçekleştirmişti. Bu sene de ilk atamalar konusunda bir gelişme yaşanması sürpriz sayılmayacaktır.

 

Hüseyin AKAY
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
sınıfçı 2 yıl önce

85 alıp atanamıyoruz:( şubatta atama olsun

Misafir Avatar
şuba tda eksiklikleri tamamlayın kardeşim 2 yıl önce

o zaman en az 50000 atama bekliyoruz

Misafir Avatar
elif 2 yıl önce

inşAllah bu sene yüzümüz güler 50yle atandılar 75le açıkta kaldık.

Misafir Avatar
hüseyin aldatmaz 2 yıl önce

biraz durmak lazım 40 bin atama 3 gün önce yapıldı.yeni atamalar için kaynak lazım,karşılğı olması lazım,bir sene sonra için iyi çalışılmalı.

Misafir Avatar
ahmet 2 yıl önce

şubat atamasının kaldırılmasından ve puanın geçerlilik süresinin bir yıla indirilmesinden dolayı bir yıllık emeğimizin adeta tek atımlık barut haline getirilmesinden dolayı mağdur olan biz öğretmen adaylarının feryadını dile getirdiğiniz için size minnetarız kamuajans. Allah çalışmalarınızda sizi muvaffak eylesin

Misafir Avatar
mahmut 2 yıl önce

kesinlikle şubat ataması yapılmalıdır. yada en azından puanların geçerlilik süresi yeniden iki yıla çıkarılmalıdır. eğer yapılmazsa bir yılın çalışmasıyla 80 üstü puan alıp açıkta kalmış öğretmen adaylarına sen git bir yıl daha çalış sınava gir demek büyük haksızlıktır.

Misafir Avatar
fikri 2 yıl önce

ee 110 bin kadroya atama olduğunda yeni mezunlar ne yapacak neyin kafasındasınız kendimi kurtarim sonrakilerin canı cehenneme bu kadar bencil olunmaz utanın

Misafir Avatar
Atama yapılmalıdır! 2 yıl önce

2014 şubat ayına kadar çocuklarımızı, işin ehli olmayan ya da moralleri negatif olan ücretli öğretmenlere mi teslim edeceğiz? bakanlık en az 5000 sınıf öğretmeni başta olmak üzere diğer alanlara da ihtiyaç dahilinde ek atama yapmalıdır.