MEB, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı takvimini açıkladı. Geçen yılda olduğu gibi, bu yılda Kasım ve Nisan ayında birer haftalık ara tatilleri uygulamasına devam edileceği açıklandı.

Avrupa’dan esinlenerek getirilen bu uygulama, bana göre, öğrencilerimiz açısından, öğretmenlerimiz açısından, pedagojik açıdan bir fayda sağlamadığı gibi, eğitimin insicamını da bozmaktadır.

Zaten kültürümüz, yaşam tarzımız bu ara tatillere uygun olmadığı için de özellikle de çalışan velilerimiz açısından da bu uygulama bir sıkıntıya dönmüştür. Çocuklarını güvenle bırakacak bir yer olmadığı için, evde yalnız başlarına bıraktıklarında yangın çıkarma korkusu, pencereden sarkma korkusu, çalışan veliler için ara tatil, ara sıkıntı olarak geçmesine sebep olmaktadır.

Müze, tiyatro, tarihi yerlere gezmek amaçla konulan ara tatilde, maalesef çocukların çoğu ders yok, diyerek, velilerinin sözlerini dinlemeyerek, sokaklarda, inter-net kahvelerde zaman öldürmekte,kötü alışkanlıklar kazanmaktadırlar.

Avrupa’daki ara tatiller dinsel bir gerekçeden kaynaklanmaktadır. Bir başka deyişle Noel Tatili Hz. İsa’nın doğumu, Nisanda yapılan tatilde Paskalya Tatili de Hz. İsa’nın ölümü ile alakalı bir dini tatildir.

Bunun bizde zaten Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olarak karşılığı mevcuttur. Ayrıca Milli Bayramlar; 29 Ekim Cumhuriyet,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,19 Mayıs Gençlik ve Spor. Bayramlarında da en az birer gün zaten okullar tatil olmaktadır. Böyle bakıldığı zaman Türkiye,  en çok tatil nedeniyle eğitimin soğutulduğu, insicamının bozulduğu ülkelerin başında gelmektedir.

Öğretmenlerin ara tatillerde seminer çalışması için okulda bulunuşu da pratikte bir fayda sağlamamaktadır. Öğretmenlerin bu tür seminerlere angarya olarak bakmaktadırlar. Öğretmenler için en sıkıntılı dönem; tatile girilmeden önceki ve tatil sonraki haftadır. Çünkü konsantresi bozlan öğrencilerin tekrar derse adapte olması oldukça zordur.

Eğer bu milletin her kuruşunun değerli olduğu düşünülüyorsa, anlamsız amaçlar için değil, milli ekonomimiz için, eğitimde ara tatil kesintisi değil, 4 hafta süreli tatilde yapılacak tasarrufu desteklenmelidir.2002 de yayımladığım “Eğitimde Yeniden Yapılanma “ kitabımda da uzun tatillerin uzun olduğunu dile getirdim. Ancak ben uzun tatilden alınan iki haftanın ara tatiller biçiminde değil, sömestriye ilave edilmesinin doğru olacağını dile getirmekteyim.

Sömestri Tatilinin 4 hafta olması, yoğun kış koşulları nedeniyle, sağlıklı eğitim ortamı için, kışın iç turizmin ivme kazanması için, kış mevsimindeki hastalık ve trafik kazalarından korunmak için bunun zorunlu olduğunu düşünüyorum. Zaten kıyı bölgeler dışında, diğer tüm bölgelerde yoğun kış koşulları nedeniyle sık sık kar tatilleri yapıldığından uygulamada kış tatili(sömestri) 4 haftayı geçmektedir.

Ayrıca tasarruf için önemini vurgulamak istiyorum. Türkiye"de 62 binin üzerinde resmi ve özel okullar var. Bunların 1 aylık elektrik, su, doğal gaz, servis ücretlerini bir hesaplarsak, sadece bunun için bile sömestrinin 4 hafta olmasının ne kadar anlamlı olduğunu söyleyebiliriz. Kasım ve Nisan aylarında zaten yakıt kullanımı yok. Milli servet boşa gitmesin.

Bunun için MEB, Eğitim-Öğretim Takvimini bu söylediklerimiz hususları dikkate alarak yeniden belirlemelidir. Eğer teklif ettiklerimizin doğruluğu test etmek isteniyorsa, konunun tarafları olan veliler ve öğretmenlere anket yapılmalı ve bu yanlıştan bir an önce dönmelidir.

Şemsettin CERAN
Eğitimci-Yazar
Ceran54@hotmail.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Şemsettin Ceran 1 ay önce

Cüretli Bey, senin dediğin hususları ben üç okulda müdür olarak yaptırdım.Ayrıca meydaana gelen şeylerin tamirini, bakımını da tatile bırakmadım. İyi bir idareci sonraya iş bırakmaz,bir de büyüklerine saygı gösterir.Senin tahayyül edemediğin dediğin adam, senin tahayyül edemeyeceğin görevler yaptı.

Misafir Avatar
... 1 ay önce

Bosluktan ne yazayım demiş bula bula bunu bulmuş... Bir öğretmen ve veli olarak soyleyeyim gayet yerinde bir uygulama.

Misafir Avatar
Şemsettin Ceran 1 ay önce @...

...Bey, Ben bu konuyu 20 yıldır dile getiriyorum.Akşam Gazetesinde 2002 yılında sür manşetten, televizyonlarda haber olarak ve Eğitimde Yeniden Yapılanma kitabımda da 2002 yılında dile getirdim.Ben de hem veli ,hem torunları okuyan bir veli ,hem de dört çocuğu memur olan bir baba olarak mevcut ara tatil uygun değildir.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Ücretli değil cüretli öğretmen 1 ay önce

Şemsettin Ceran Bey lütfen aktif olarak derse giren çıkanların işine karışmayınız!. Okullar sizin tahmin edemeyeceğiniz şekilde kalabalık ve yine tahayyül edemeyeceğniz şekilde yıpranıyor. Tuvalet tıkanıklıkları, arızalanan elektronik cihazlar (Akıllı Tahta), kırılan veya menteşelerinden sökülen kapılar... Daha ne kadar sayayım? Bu ara tatil bunların tamiri için idarelere zaman yaratıyor. Siz de çıkmış "Ara Sıkıntı" ibaresini kullanmışsınız. Uzun zaman önce derse girmeyi ya da okul idarecliğini bıraktığınızı tahmin ediyorum!:..

Misafir Avatar
ali kemal 1 ay önce

ara tatilde veliler çocuklarını bırakacak güvenli bir yer bulamıyor yazmışsınız.peki yazın yaklaşık 2.5 ay tatilde ne yapıyorlar ?

Misafir Avatar
Şemsettin 1 ay önce

Ali Kemal Bey, veliler yıllık izinlerini yaz tatiline göre ayarlıyorlar.sen hiç yaz tatilinden şikayet edem bir Veli duydunuz mu? Attık yaz tatili Türk toplumu için gelenek hale geldi. Anket yapılırsa sonuç net görülür.

Misafir Avatar
doğru 1 ay önce

doğru söylüyor

Misafir Avatar
Seyyit 1 ay önce

En doğrusu eğitimin tüm paydaşlarının görüşü dikkate alınmalı,başarısızlığın gerçek nedenleri sahaya inilerek tespit edilmelidir.