Yüksek Öğrenim Gören 15 Yaş Altı Öğrencilerin Burs-Öğrenim Kredisi Başvurusu
T.C.
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2017–2018 ÖĞRETİM YILI 
15 YAŞ ALTI ÖNLİSANS / LİSANS, YÜKSEK LİSANS, DOKTORA ÖĞRENCİLERİ İÇİN 
BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU

(24 EKİM 2017 SAAT 23:59'A KADAR BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ)

(15 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLER İÇİN)
ÖNEMLİ UYARI
BAŞVURUNUZU YAPMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI MUTLAKA OKUYUNUZ.

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


Burs / Öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.


İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.


Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.


Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.


Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.


Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.


Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.


Bir öğrenci aynı anda hem burs hem öğrenim kredisi alamaz.


Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere ödeme yapılmaz.


ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER


Başvuru yapan ve özel duruma sahip öğrencilerin özel durumuna ait belge asıllarının (Şehit olduğuna dair belge, Gazi olduğuna dair belge, Sağlık Kurulu Raporu, Milli Sporcu Belgesi) 5 Kasım 2017 tarihine kadar Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gelmiş olması gerekmektedir. 

Özel durum belgesinde, başvuru yapan öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarasının belirtilmiş olması gerekmektedir. 

  ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER İSTENEN BELGELER
1 Şehit bekar ise kardeşi 
Şehit evli ise çocuğu 
Gazi bekar ise kendisi, evli ise kendisi ve çocukları
İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)
2 Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40' ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.) Sağlık Kurulu Raporu ( "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
3 Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
4 Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanuna göre koruma altına alınan öğrenciler T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir, belge göndermenize gerek yoktur.
5 Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi' nden teyit edilmektedir belge göndermenize gerek yoktur.
6 “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı' ndan alınacak Milli Sporcu Belgesinin noter onaylı sureti
(Milli futbolcular Türkiye Futbol Federasyonu'ndan Kurumumun taradından teyit edilmektedir.)
7 2017-2018 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.

BURS VE KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN


BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURU SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDA YAZILI TELEFONLARI ARAYABİLİRSİNİZ. 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı


Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 ÇANKAYA/ANKARA


KİM (Kyk İletişim Merkezi) numarası: 444 19 61 

DUYURUNUN DEVAMI

Detaylı bilgi için 
tıklayınız.

Yüksek Öğrenim gören 15 yaş altı öğrencilerin Burs/Öğrenim Kredisi başvurusu için tıklayınız

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.