YÖKün karar değişikliği başkana soruldu

Milletvekili Celal DİNÇER tarafından verilen soru önergesinde özetle;

 

-Yurt dışında eğitim imkânlarından faydalanmak isteyenlerin, okumak istedikleri üniversitenin ülkemizde tanınıp tanınmadığını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı internet sayfasındaki “Denklik-Üniversiteniz Tanınıyor mu?” başlığı altında yayınlanan listelerden kontrol ederek söz konu üniversitelere kayıt yaptırdıkları,

 

-Ancak, Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 13.11.2013 tarihli toplantısında listelerde teknik bir hatanın yapıldığı belirtilerek “Söz konusu listelerdeki bilgiye dayanarak yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerin 04.11.2013 tarihi itibariyle düzenlenmiş olan listelerden eğitim aldıkları üniversiteleri tekrar kontrol etmeleri gerektiğine” karar verilerek, öğrencilerin yurtdışında tanınmayan bir okula kayıt yaptırmış olmalarının kendilerine herhangi bir hak kazandırmayacağının vurgulandığı

belirtilerek, konu hakkında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

 

1. Resmi kurum sitesine güvenerek ve sitenin yönlendirildiği şekilde kaydını yaptıran ve halen eğitim-öğretimine devam eden öğrencilerin maddi ve manevi kayıpları karşılanacak mıdır?

 

2. Öğrenimlerinin bir yıl sekteye uğramasına sebep olabilecek bu hatanın sorumluları belirlenmiş ve gerekli cezai yaptırım uygulanmışımdır?

 

3. Bu şekilde mağdur olan öğrenci sayısı ne kadardır? Kurumun hata ve ihmalinden kaynaklanan mağduriyetin giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

 

memurunyeri

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×