YÖKDİL ve YDS Eşdeğerliği Konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) Kararı ve Süreci
Kamuajans.com - Mali hizmetler uzmanları, mesleğe özel yarışma sınavı sonucunda uzman yardımcısı olarak alınmakta ve yetiştirilme döneminin ardından yapılan yeterlik sınavı ile uzmanlık tezinde başarılı olmaları gerekmektedir.

Bahsi geçen Yönetmeliğin “Uzmanlığa Atanma” başlıklı 20 nci maddesinde ise; “Yeterlik sınavında başarılı olanların Malî Hizmetler Uzmanı kadro/pozisyonlarına atanabilmeleri, uzman yardımcılığı döneminde alınmış olmak kaydıyla, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) asgari (C) düzeyinde veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olma şartına bağlıdır.” denilmektedir.


Bilimsel dil yeterliliğini sağlaması açısından YÖK tarafından YDS’ye eşdeğer kabul edilen YÖKDİL sınavının, Derneğimiz üyesi Mali Hizmetler Uzman Yardımcılarının Uzmanlığa geçiş aşamasında da geçerli sayılması, YÖKDİL Sınavının Eşdeğerliği hususunda ÖSYM Başkanlığına eşdeğerlik başvurusunda bulunulması ve Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığının konu hakkında çalışma yapılabilmesi talebiyle Derneğimizce Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsman) başvuruda bulunulmuştur.


Başvurumuz hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen 02/10/2017 tarihli Gönderme Kararında, ilgili idareler tarafından iyi yönetim ilkelerine uygun olarak makul bir süre içerisinde gerekçeli işlem tesis edilmesi istenmiştir.


Söz konusu Karar üzerine ilgili İdarelerce verilen cevaplar aşağıda özetlenmiştir.


1. ÖSYM (10/10/2017 tarihli E.42207 sayılı yazı): YÖKDİL Sınavının eşdeğerliği konusunda sınavı gerçekleştiren kurum veya kurumlardan bir talep gelmemesi nedeniyle sınavın eşdeğerliği ile ilgili bir çalışmanın bulunmadığı belirtilmiştir.

2. Maliye Bakanlığı (02/11/2017 tarihli ve 8563 sayılı yazısı): Başvurumuzda yer alan talebin ancak yasal düzenleme yoluyla gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu ve bu konuda Maliye Bakanlığınca yürütülen herhangi bir çalışmanın olmadığı belirtilmiştir.

3. Devlet Personel Başkanlığı (01/12/2017 tarihli ve E.6397 sayılı yazı): YÖK Yürütme Kurulunun 01/02/2017 tarihinde YÖKDİL Sınavının ÖSYM tarafından yapılan YDS ile eşdeğer olduğuna karar verdiği, YDS Sınavının denkliğinin ÖSYM Başkanlığı tarafından belirlendiği ve YÖKDİL Sınav sonuçlarının YDS Sınavı sonuçlarının yerine kullanılabilmesi için anılan Başkanlıktan görüş alınmasının uygun olacağı belirtilmiştir.

Bahsi geçen Gönderme Kararı ve ilgili idarelerin yanıtları üzerine, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununa uygun olarak, YÖKDİL Sınavının YDS’ye eşdeğer sayılması konusunda KDK’ya tekrar başvuruda bulunulmuştur.


YÖK'ün cevabi yazısı için tıklayınız.

KDK başvuru formu için tıklayınız.

Teşekkür eder saygılar sunarım.


Bahri AKGÜL
Genel Başkan
Mali Hizmetler Uzmanları Derneği 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Rahmet 12 ay önce

İki sınav eşdeğer demek demekten öteye gitmiyor, biri diğerine göre bariz kolay, yükseköğretimde bu adaletsizliğe neden oluyor Ydsi 89 olan adam yökdil 90 olan adamın arkasında kaldığında iki sınav arasındaki adaletsizlik gözler önüne seriliyor

Misafir Avatar
Ziraatçi 1 yıl önce

Eşdeğer olduğunu sınavı yapan kurum kabul ediyor ama birileri hala eşdeğer değil diyor. Üniversitelerde Yökdil puanıyla millet doçent oluyor aynı ülkenin bakanlıkları atamada Yökdil geçerli değil diyor. Sanırım doçent olmak tayin yaptırmaktan daha önemsiz bir kariyer basamağı, ne ilginç memleket arkadaş.

Misafir Avatar
Ercan 1 yıl önce

madem eşdeğer, o halde YÖK-Dil=YDS=ÜDS=KPDS= VS OLMASI GEREKMEZ Mİ?