Üç Üniversiteye Öğretim Üyesi Alınacak

Buna göre; İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne iki profesör, üç doçent, dört yardımcı doçent alınacak. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kamil Özdağ Fen ve Edebiyat fakültelerinde istihdam edilmek üzere bir profesör ile bir doçent alımı yapacak.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği ve Tıp fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na iki profesör, dört yardımcı doçent alımı gerçekleştirecek.

“Öğretim Üyesi” el kitabının amacı; rolleri, öğretim üyesinin beklentilerini ve yükümlülüklerini ve performansın standartlarını tanımlamaktır. Öğretim üyesinin akademik sorumluluklarını tanımlamanın yanı sıra bu el kitabı, prosedürleri ve yıllık gözden geçirmelerde, yenilemelerde ve promosyonlarda kullanılan ölçütleri açıklar. Ayrıca öğretim üyesinin gelişiminin tanımlanmasında ve seçkin performansın desteklenmesi ve tanınmasını eşit önemde ele alan bir rehber olacaktır. Fakültenin akademik sorumlulukları, öğretmeyi, bilimsel araştırma ve hizmeti içerir. Kontratta belirtildiği gibi hizmetin doğasına bağlı olarak, öğretim üyesi araştırma sorumluluğundan muaf tutulabilir. Hizmet ve/veya ek öğretim, yöneticiler ve öğretim üyeleri için üniversite ile olan sözleşmeli anlaşmalarında belirtildiği gibi araştırma zorunluluğunun yerine sayılabilir. Tam tam zamanlı bir öğretim üyesinin haftalık en az 40 saati dolduran bir iş yükü vardır. Bir öğretim üyesinin yıllık tatil süresi, maksimum bir aydır. Her ülkede, enstitünün misyonuna bağlı olarak öğretim üyelerinden beklenen akademik performansın standartları, bir enstitüden bir diğer enstitüye göre değişebilir. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin kuruluşunda da belirttiği gibi, Koç Üniversitesi'nin misyonu uluslararası kabul gören normlarla 'merkezi mükemmelliyet'e ulaşmak açıkca duyurulmuştur. Vehbi Koç Vakfı, bu isteğin gereği olarak misyonunda başarılı olabilmesi için üniversiteye mali destek vermektedir. Bir üniversite için amacın tekliğiyle bir şirketteki çalışmaların çeşitliliğine sahip olmak tamamen olasıdır. Mükemmeliği aramak, üniversitede en başta gelen ve dikkat gerektiren iki performans standartlarının uygulamasını gerektirir: Öğretme ve bilimsel bilgi. Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden karşılıklı tüm akademik çalışmalarında üstün olmalarını bekler. Yıllık performans değerlendirmelerinde öğretme ve araştırmaya aynı ağırlık verilir. Buna karşın, yenileme ve terfi kararlarında (kararlarda yıldan yıla üzerinde gittikçe artan performan temel alınır) gösterilen bilimsel bilginin kalitesi daha ağır basar. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.