Tezli'den Tezsiz'e Geçenlere Ek Süre Verildi
ÜNİVERSİTE MÜDÜRLÜKLERİNE

İlgi: Üniversite Rektörlüğü'nün 13.07.2017 tarih ve 1341 sayılı yazısı.

Üniversitesi Rektörlüğünün, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde lisansüstü programlardan mezuniyet için azami süreler getirildiği, Tezli Yüksek Lisansa ilişkin hüküm kapsamında süreler 7. maddenin 1. fıkrası uyarınca, ''Tezli yüksek lisans programının süresi bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın dört yarıyıl olup, program en çok altı yarıyılda tamamlanır.'' hükmü, tezsiz yüksek lisans için ise azami süreler 12. maddenin 1. fıkrasında yer alan ''Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi, bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en az ili yarıyıl, en çok üç yarıyıldır.'' hükmü uyarınca aynı lisansüstü program içinde tezli tezsiz programlar arasında geçiş yapıldığında, geçiş yapılan program için kalan sürenin nasıl hesaplanacağı,

Söz konusu Yönetmeliğin 9. maddesinin 9. fıkrasına göre, ''Tezi reddedilen öğrencinin talepte bulunması halinde, tezsiz yüksek lisans programının ders kredi yükü, proje yazımı ve benzeri gereklerini yerine getirmiş olmak kaydıyla kendisine tezsiz yüksek lisans diploması verilir.'' hükmü uyarınca öğrencinin tezsiz yüksek lisans diploması alabilmesi için ek dersler ve proje dersi alması gerektiğinden bu durumda tezsiz programı tamamlamak için ne kadar ek süre verileceği konusundaki yazısı 27/07/2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği Tezli Yüksek Lisans programından Tezsiz Yüksek Lisans programına geçen öğrencilerin tezsiz yüksek lisans programının tamamlanması için 1 dönem ek süre verilmesi uygun görülmüştür.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır
Süleyman Necati AKÇEŞME
Başkan a.
Genel Sekreter 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.