ÖYP'lilere 65 Dil Puanı İçin Bir Yıl Süre Verildi
T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI
Personel Daire Başkanlığı

Sayı: 82444403-202.99-18688
Konu: ÖYP

14/03/2017

DAĞITIM YERLERİNE

''Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların 9. maddesinin 5. fıkrasında ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35'inci maddesi uyarınca görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanının 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları Yükseköğretim Kurumlarından da alabilirler...'' hükmü uyarınca yüksek lisans eğitimlerine devam eden araştırma görevlilerinin yabancı dil sınavlarının geçerlilik süreleri (2 yıl olanlarda) sına erdiğinde, doktora eğitimleri için güncel yabancı dil puanı aranıp aranmayacağı hususunun ilgili enstitünün şartları kapsamında değerlendirilmesi Yürütme Kurulu'nun 25.06.2014 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

TOEF, CAE, TestDaF gibi ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından gerekli puanı alıp yüksek lisans eğitimini tamamlayan ancak doktora eğitimleri sırasında dil belgesi geçerlilik süreleri sona erdiğinden ve ilgili enstitülerce doktora eğitimine kabul edilmeyen ÖYP araştırma görevlilerinin 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Statüleri 50/d olarak dönüştürüldüğünden ve ilgili KHK uyarınca 01.09.2016 tarihinden itibaren bir yıl süreyle atanmış sayıldığından, geçerli bir yabancı dil puanı (en az 65) almaları için 01.09.2017 tarihine kadar ek süre verilmesinin ve 2017-2018 Güz Döneminde doktora eğitime başlamaları Yürütme Kurulu'nun 01.03.2017 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır
Süleyman Necati AKÇEŞME
Başkan a.
Genel Sekreter 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.