ÖYP YLSY Değildir!
Kamuajans.com - Atılan tweetlerden bazılarında YLSY'de mülakat olduğu, ÖYP'de olmadığı gibi ikisini birbirinden ayıran belirgin farklardan bahsedilmektedir. Gelin biraz da ÖYP ile YLSY arasındaki farkları inceleyelim...

Öğretim Üyesi yetiştirme Programı (ÖYP)

ÖYP ile atanan araştırma görevlilerine sunulan fırsatlar arasında, yeterli yabancı dil puanı olmayan adaylar yurtiçi dil merkezlerinde 6 ay süreyle dil eğitimi görmek, bu dil eğitimini başarı ile tamamlayan adaylara yine program kapsamında 6 aya kadar yurtdışında yabancı dil eğitim olanağının tanınması, ayrıca atanan ve 65 dil barajını geçen araştırma görevlilerine projelerinde ve (kendileri ve danışmanları için) yurtdışı seminerlerine katılmaları amacıyla 20 bini Yüksek lisans eğitimine devam ederken 30 bini ise doktora eğitimi süresince olmak üzere 50 bin liralık bir ödenek ayrılması yer almaktadır.


ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlileri, ilgili şartları sağlamaları durumunda, yüksek lisans tez araştırma desteği ile en fazla 3 ay, doktora tez araştırma desteği ile ise en fazla 1 yıl yurtdışına gönderilebilmektedir. 


Program kapsamında atanan araştırma görevlileri ülkemizde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlar ve atandıkları üniversitelere Dr. araştırma görevlisi olarak geri dönerler.


Ancak araştırma görevlilerinin ilgili şartları sağlaması  ve kadrolarının bulunduğu üniversitelerin ve YÖK yürütme Kurulunun uygun bulması halinde doktora eğitimlerini 2547 sayılı Kanunun 33. maddesi uyarınca yurtdışında yapabilirler. 

ÖYP ile YLSY birbirinden tamamen farklı 2 ayrı usuldür. YLSY MEB tarafından desteklenen bir lisansüstü eğitim bursu; ÖYP ise size yurtiçi/yurtdışı seyahat, eğitim, proje, yabancı dil desteği veren araştırma görevlisi kadrosudur.

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Yerleştirme (YLSY)


YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur.


YLSY adayları öncelikli olarak -her sene üniversitelerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre güncellenerek yayınlanan- kılavuzda yer alan bir üniversite ya da kurumun kadrosuna yerleştirilmek için başvuruda bulunurlar (Başvuru koşulları, yerleştirme öncesi yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak belirtilmektedir). Adayların seçilmesi ve kadrolara yerleştirilmesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilir. Yerleştirme işlemi için başvuran adayların bölümlerine uygun olan ALES puanları (SAY, SÖZ, EA) esas alınır ve geçerlilik süresi dahilindeki en yüksek puanları yerleştirmede dikkate alınır. Yerleştirmesi yapılan bursiyer adayları kendilerinden istenilen diğer evrak işlemleri yapılana kadar aday bursiyer durumundadırlar. Gerekli tüm işlemlerini yapan adaylar artık YLSY kapsamında resmi burslu statüsündedirler ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndüklerinde çalışacakları kurumların kadrolarına yerleştirmeleri yapılmış durumdadırlar. Bursiyerler, bursu kazanmadan önce bir işte çalışıyorlarsa yurtiçinde ya da yurtdışında öğrenimlerine başlamadan önce istifa etmeleri gerekmektedir.


TPAO, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları adına burs kazanan adayların eğitimleri sadece yüksek lisansı kapsamaktadır. Üniversiteler adına burs kazanan adayların eğitimleriyse yüksek lisans ve doktorayı kapsamaktadır.
Verilen burs karşılıklı olup, bursiyerlerin yurtiçinde aldıkları dil eğitiminin süresi kadar; yurtdışında eğitim aldıkları sürenin ise iki katı kadar zorunlu hizmet yükümlülükleri bulunmaktadır.
 1. Allah im sen devket büyüklerimize doğruyu göster

 2. Sayın lütfen a bir şans verin işin doğrusunu anlatsın size?

 3. ylys de mülakat vardır öyp de yoktur. Bu nedenle öyp akademideki en temiz sistemdir

 4. farkı söylemeyip algı oluşturmak istiyorlar

 5. KİM KAZANIR! SEÇİMİNİ YAP! ÜstAkıl İngilizDerinDevleti İlk Yarı Sonucu Mustafa Pektemek

 6. . İnsanların aradaki farkı bilmesi gerekiyor.Öyp ile hem Arş. Gör.' lük hem de ögrencilik yapıyoruz.

 7. ÖYP içindeki FETÖCÜLER tek tek bulunsun hakkımız verilsin

 8. sayın bugün yaptığınız açıklamalarla ile tüm Öyplileri rencide ettiniz

 9. Yanlış algı oluşturulmaya çalışılıyor. Lütfen oyuna gelmeyin.

 10. ÖYP merkezi yerleştirme ile alım yapan başarı odaklı bir programdır. Algı değiştirilmesi yapılmak isteniyor.

 11. Bizi herşeye benzettiler bir tek OYP liye benzetemediler.

 12. Öyp nin ne olduğunu bilmeden öyplilerin haklarını aldılar diyecekler

 13. .Öyp'liler yurt içinde büyük üniversitelerde egitim görür ve doktora egitimini 6 yılda bitirmek zorundadır.

 14. kazanılmış olan hak nerede alınmış söyleyin bu ADALETSİZLİĞE sessiz kalmayın LÜTFEN

 15. yanlış algı oluşturmaya çalışıyorlar

 16. LYS DEĞİŞİYOR !! LYS de Açık Uçlu Dönemi Başlıyor LYS soruların bir kısmı bundan sonra klasik olacak

 17. Sayın bakın dalga geçtiğiniz tek parti CHPsinden beter anılacaksınız 30 40 yıl sonra tarihçiden söylemesi!

 

kamuajans.com
- özel haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.