Okutmanların Ortak Zorunlu Dersler Dışındaki Dersleri Verebilme Durumu
T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Sayı: 82444403-299-972
Konu: Okutman Ders Görevlendirmesi

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğünün 24.01.2017 tarihli ve 1930 sayılı yazısı.

2547 sayılı Kanunun 32'nci maddesi uyarınca atanan okutmanların, alanlarıyla ilgili ortak zorunlu dersler dışındaki dersleri verip veremeyeceklerine ilişkin, Başkanlığımız görüşünü takip eden Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğünün ilgi yazısı incelenmiştir.

2547 sayılı Kanunun 3'üncü maddesinin (o) bendinde okutman, ''Eğitim-Öğretim süresince çeşitli öğretim programlarında ortak zorunlu ders olarak belirlenen dersleri okutan veya uygulayan öğretim elemanıdır.'' şeklinde tanımlanmıştır.

2547 sayılı Kanunun 5'inci maddesinin (ı) bendinde ''Yükseköğretim kurumlarında, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre iş güvenliği uzmanı olabilecek mezunları yetiştiren fakültelerde iş sağlığı ve güvenliği zorunlu derslerdendir. Ayrıca, zorunlu olmamak koşuluyla beden eğitimi veya güzel sanat dallarındaki derslerden birisi okutulur. Bütün bu dersler en az iki yarı yıl olarak programlanır ve uygulanır.'' hükmü bulunmaktadır.

Yukarıdaki hükümler incelendiğinde okutmanların asli görevinin ortak zorunlu dersleri vermek olduğu anlaşılmaktadır.

Ancak okutmanların ancak zorunlu dersler dışındaki dersleri vermesine ilişkin yasaklayıcı bir hükme de mevzuatımızda yer verilmemiştir.

2547 sayılı Kanunun 31'inci maddesinde ''Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim-öğretim ve uygulamaları için kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler. Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, öğretim üye yardımcısı ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler.'' hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm uyarınca ders saati ücreti karşılığında öğretim görevlisi istihdam edilebilmektedir. Ders saati ücreti karşılığında istihdam şeklinde, kadroya atanacak öğretim görevlilerinde bulunması gereken şartların aranması zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Bu hükümler doğrultusunda, ders verecek kadrolu öğretim üyesi ve öğretim görevlisi bulunmayan ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim derslerine, 2547 sayılı Kanunun 31'inci maddesi uyarınca ders saati ücreti karşılığında öğretim görevlilerinin görevlendirilmesi yerine, söz konusu dersleri verebilecek bilgi ve uzmanlığa sahip okutmanların görevlendirilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Hasan MANDAL
Başkan Vekili 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.