Öğretim Elemanları Ne Kadar Ek Ders Ücreti Alıyor?
Normal öğretimde ek ders ücreti
2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre öğretim elemanlarına normal öğretimde, haftalık okutulması mecburi ders yükü saati dışında kalan mecburi ve isteğe bağlı dersler ve diğer faaliyetler (bu ders ve faaliyetlerin haftalık ders programında yer alması ve fiilen yapılması şartıyla) karşılığında haftada en çok 20 saat ek ders ücreti ödeniyor.
Ek ders ücretinin miktarı; Profesör için 300, Doçent için 250, Doktor Öğretim Üyesi için 200, Öğretim Görevlisi için ise 160 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle hesaplanırken, bulunan tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilmektedir.
Dersin verilme zamanı
Net ek ders saat ücreti (haftada en çok 20 saat)*
Profesör
Doçent
Doktor Öğretim Üyesi
Öğretim Görevlisi
Normal çalışma saatleri
33 TL
28 TL
22 TL
18 TL

*Gelir vergisi oranı %15 uygulanmıştır.
İkinci öğretimde ve tatil günlerinde ek ders ücreti

İkinci öğretimde,  haftalık okutulması mecburi ders yükü saati dışında kalan mecburi ve isteğe bağlı dersler ve diğer faaliyetler (bu ders ve faaliyetlerin haftalık ders programında yer alması ve fiilen yapılması şartıyla) karşılığında haftada en çok 10 saat ek ders ücreti ödeniyor.
Müfredat programları uyarınca normal çalışma günlerinde çalışma saatinin bitiminden ve saat 17.00'den sonra başlayan gece öğretimi ile hafta tatili, yarıyıl veya yaz tatillerinde yapılan öğretimde ek ders ücretleri %60 zamlı ödeniyor.
Ancak, ikinci öğretimde öğretim elemanlarına ödenecek ek ders ücretinin toplamı ( sınav ücretleri ile personele ödenecek fazla çalışma ücretleri bu toplama dahil ediliyor), öğrencilerden toplanan ikinci öğretim ücretlerinin %70’ini aşamıyor.
İkinci öğretimde ek ders ödemelerine getirilmiş olan bu sınırlama, öğrenci sayısının az olduğu yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının girdikleri ek ders karşılığında ücret alamaması sonucunu da doğurabilmektedir.
Dersin verilme zamanı
Net ek ders saat ücreti (haftada en çok 10 saat)*
Profesör
Doçent
Doktor Öğretim Üyesi
Öğretim Görevlisi
Gece öğretimi / hafta tatili / yarıyıl tatili / yaz tatili
53 TL
44 TL
35 TL
28 TL
*Gelir vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

Memurunyeri
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.