Cizre Meslek Yüksekokulu öğrencileri fidan dikti

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Meslek Yüksekokulu öncülüğünde başlatılan ağaçlandırma çalışmalarında 4 bin fidan toprakla buluştu.

Cizre Meslek Yüksekokulu ile Cizre Adliyesi'nin ortaklaşa yaptığı çalışma sonucunda 4 bin fidan dikildi. 'Yeşil Çevre Temiz Hava' sloganıyla Cizre'de başlatılan fidan dikme çalışmaları kapsamında Cizre-Nusaybin kara yolu Araç Muayene İstasyon Merkezi arkasında bulunan Adliye Hatıra Ormanı fidanla uluştu. Fidan dikme çalışmasına Cizre Kaymakamı Şenol Koca, Cizre Emniyet Müdürü Ercan İçli, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Varol, İlçe Jandarma Komutanı Hikmet Uz, Cizre Meslek Yüksekokulu Müdürü İbrahim Gürbüzer, Okul Müdür Yardımcısı Vedat Sönmez, Cumhuriyet savcıları, hakimler, yüksekokul öğretim görevlileri, yüksekokul öğrencilerinin yanı sıra polis, jandarma ve adliye çalışanları katıldı.

Piknik havasında geçen fidan dikme kampanyası, akşama kadar devam etti. Öğle arasında dinlenen öğrenciler yemek yedikten sonra okul müdürleriyle beraber müzik eşliğinde halay çekip stres attı. Hem fidan diken hem de doyasıya eğlenen öğrenciler, çok mutlu olduklarını ve bu kampanyanın kendileri için bir sosyal aktivite olduğunu dile getirdi.

Cizre Meslek Yüksekokulu Müdürü İbrahim Gürbüzer, “Vakıflar bizim kültürümüzde çok önemli görevler ifa etmiş. İnşallah biz burada ağaç, fidan dikme etkinliğinde bulunarak atalarımıza layık olmaya çalışıyoruz. İnşallah bu araziler yeşerecek, bu arazilerde yetişen ağaçların gölgesinden istifade edilecek. Yemişlerinden istifade edilecek. Rahmet olarak bilinen yağmurun bol yağmasına vesile olacak. Dolayısıyla bu etkinlikte Yüksekokul öğrencilerimizin hepsini kutluyorum, hepsine teşekkür ediyorum. Böyle bir hizmete vesile oldukları için. Daha nice etkinliklerde buluşmak üzere teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Cizre Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Vedat Sönmez ise “Fazla çölün olduğu bir dünyada, çevremizin bina dolu olduğu bir dünyada, hem biraz farkındalık yaratmak, yeşil çevre hakkında biraz duyarlılık yaratmak hem de Cizremiz için çok büyük bir eksiklik olarak hissetiğimiz yeşil çevreyi oluşturmak amacıyla bu kampanyayı başlattık. Amacımız hem ilçemize, hem bölgemize belki de ülkemize bir örnek olmaktır. Bundan sonraki gelecek tüm nesillerin daha yeşil bir çevrede yaşama dileğiyle bu kampanyamızı burada başlatmış bulunmaktayız.” diye konuştu.

Yüksekokul öğrencisi Abdullah Moran, “Şırnak Üniversitesi Cizre Meslek Yüksekokulu öğrencileri olarak fidan diktik. Cizremiz gerçekten çok güzel bir ilçedir. Dört tarafı dağlarla çevrili bir yer. Çevremiz çöllerle dolu. Biz öğrenci olarak bu çöllere bir orman oluşturmak, fidan dikme olarak bir başlangıç yapmak istedik. Durumu okul yöneticilerimize bildirdik, kurum ve kuruluşlarla görüştük onlar da sağ olsunlar bizi kırmadılar, bize yardımcı oldular. Bizim niyetimiz de Cizremiz için bir başlangıç yapmak. Bunun hedefine ulaşacağına öğrenci olarak gerçekten inanıyoruz. Umarım bunun devamı gelir.” şeklinde konuştu.

Yüksekokul öğrencisi Ülkü Doğan da şunları söyledi: “Ağaçlandırma önemlidir. Çünkü biraz bölgesel olarak ağaçlandırma yok. Üniversite olarak güzel bir etkinlik oldu. İnşallah bunun devamı gelir ve hep böyle etkinlikler olur. Üniversite ortamımızda fazla sosyal aktivitelerimiz yok. Bizim için de sosyal bir aktivite oldu. Çok güzel oldu.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×