Bir Okutmanın Gözünden "Yardımcı Doçentliğin Kaldırılması"

Genelde profesör, doçent ve yardımcı doçentlerce ekranlarda ve gazetelerde tartışılan bu konuyu bir "okutman" gözüyle değerlendirmek istiyorum.

Kaldırılan rektörlük seçimlerinden öncesine kadar üniversitelerde iki tür kadro vardı:

1. Oy hakkı olanlar

2. Oy hakkı olmayanlar


Rektörlük seçimi, KHK ile kalkınca -ki bence son derece doğru bir uygulamadır- ünvanların, statülerin bir hükmü kalmamaktadır. Tüm itiraz ve isyan, oy haklarından dolayı elde edilmiş imtiyazlarını kaybetme ve rütbe tenziine uğrama korkusudur.

Evet, "rütbe" belki TSK içinde kullanılan ve oraya yakışan bir kavram, ancak akademik camianın da kendi içinde "itiraf etmediği" militarist bir rütbe uygulaması vardır. Misal: Tecrübeli 3 okutmanın ortak kullandığı bir ofis, yeni bir yar doç göreve başladığı için boşaltılıp ona tahsis ediliyor. Ya da bir yardımcı doçent hiyerarşide kendisinin altında görünen bir öğretim görevlisi - okutman veya asistana en ağır hakaretleri edebiliyor. Örnekleri arttırmak mümkün.

Oy hakkından dolayı yardımcı doçentliğin içinin boşaltıldığını, biz bu kurumlarda çalışanlar olarak görüyoruz. Rektörlük seçimlerinden kısa süre önce atanan liyakatsiz bu kişiler, bilimsel anlamda da öğrencilere pek bir şey veremiyorlar. Elbette ihtiyaca binaen atanmış, liyakatli ve iş bilen yardımcı doçentleri tenzi ediyorum. Ancak çevremizde gördüğümüz yardımcı doçent kadroları maalesef bir rektörlük seçimlerinden hemen önce atanmışlardır.

Sonuçta, rektörlük seçimlerinin kalkması gibi bu kadronun da kalkması üniversite camiası ve bilimselllik adına müsbet adımlardır.  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
okutMAN a, necip ten.. 1 yıl önce

yahu kardeşim adam gibi bişeyler söyleseydin keşke.. içi dolu olsaydı keşke.. bu durumda sen de az önce yar. doç. lar için söylediğin biçimde oldun bu yazıyla. yani senin de verebileğin bişeyin yok. yani sen de onlar gibi içi boşsun. niye mi. çünki neden yar. doç. a karşı olduğunu gerekçeleriyle ortaya koyamadın. işi sadece bir oy hakkına bağlayınca asıl konuyu kaybettin.. en önemlisi bu kadrolara taa ne zaman ve niçin ihiyaç duyulduğundan bile haberin yok. mesela bunu söyleyip de artık ihtiyaç kalmadı deseydin son derece doğru ve makul olurdu. ama sen kendi kıskançlığını ve elde edemediğin ünvanı yazdın ve dikkatli bakanlar senin bu hasisliğini gördü. bana kalsa sen okutman bile olamazsın, olmamalısın... o sözünü ettiğin yar. doç. lar gibi sen de boşsun çünkii